Haber
18 Kasım 2018 - Pazar 16:03 Bu haber 2637 kez okundu
 
3’ÜNCÜ BELGESEL FİLM FESTİVALİ YAPILDI
Türk Dünyası 3’üncü Belgesel Film Festivali Makedonya / Üsküp Fon Üniversitesin de gerçekleşti.
KÜLTÜR Haberi
3’ÜNCÜ BELGESEL FİLM FESTİVALİ YAPILDI

ZGC Başkanı  ve TDGF başkan yardımcısı Derya Akbıyık, Zonguldak’ı temsilen Makedonya’da ki etkinlikte yer aldı.

Türk Dünyayı Gazeteciler Federasyon’ unun ( TDGF)organize ettiği , Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Fon Üniversitesinin ev sahipliğin de Üsküp’te yapıldı.

 

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Türk Dünyası Film Festivali etkinlikleri çerçevesinde  Fon  Üniversitesi’nin proje ortaklığında çekilen “8 Ülke 8 Ana Türk Ana” belgesel filminin kapanış gösterimi görkemli bir törenle yapıldı.  Fon üniversitesi kongre salonun da 9 Kasım  Cuma günü saat 10 00 da 3’üncü Türk Dünyası Belgesel Film festivalinde, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir; “Türk Dünyasının Tüm Renkleri Buluştu.” Türk Dünyası Film Festivali etkinlikleri çerçevesinde Fon Üniversitesinin proje ortaklığında çekilen “8 Ülke 8 Ana Türk Ana” belgesel filminin kapanış gösterimi görkemli bir törenle yapıldı. Etkinlik hakkında açıklama yapan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, projeye destek veren herkese teşekkür etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Osmaniye Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “8 Ülke 8 Ana Türk Ana” belgeseli gösteriminde dereceye giren filmlerin yapımcılarına teşekkür eden Demir, etkinlik boyunca güzel gelişmelerin olduğunu kaydetti.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, programla ilgili; Türk Dünyasının bütün renklerinin olduğu bu etkinlik Türk Dünyası için onur vericidir. İlim irfan yuvası üniversitelerimizde bu tür projelere destek verilmesi, Türk Dünyası sanatına önem verildiğinin bir göstergesidir” dedi. Demir açıklamasının devamında şunları kaydetti:

SON GÖSTERİM MAKEDONYA, ÜSKÜP FON ÜNİVERSİTESİ

“Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara Bey’in destekleri ile çekimleri yapılan ‘8 Ülke 8 Ana Türk Ana’ filmi gösterimi İle başlayan, dereceye giren filmlerin gösterimi ile devam eden belgesel film gösterimleri Fon Üniversitesinin çok değerli başkanı Sefer CANOSKI, Rektörümüz ve değerli yöneticileri, Öğretim Üyeleri, Fon Üniversitesinin Sanatseverleri ve öğrencilerinin katılımı ile başarılı bir şekilde bitti ve tamamlandı.

Proje ortağımız olan Fon Üniversitesi harika  ve mükemmel bir ev sahipliği yaptı. Üniversitenin  Rektörüne ve öğretim görevlilerine çok teşekkür ediyorum.

“FON ÜNİVERSİTESİNE VE CANOSKI AİLESİNE YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Fon Üniversitesinin başkanı Sefer Canoskı ‘ye ve ailesine şükranlarımı iletiyorum.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan , KKTC ve son olarak , kapanışı Makedonya / üsküp başkentin de Fon üniversitesinin kampüsünde gerçekleştiriyoruz.

Değerli yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Makedonya / Üsküp  gösterimleri proje ortağımız Fon Üniversitesi  ev sahipliğinde Allah’a şükür başarılı bir şekilde tamamlandı.”

 

 

 

 

TDGF  YÖNETİMİ VE FON ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE BÜYÜKELÇİĞİ ZİYARET ETTİ

 

TDGF yönetim kurulu ve Fon Üniversitesi  Başkanı Sefer Canoskı, Türkiye Büyükelçiliğini

ziyaret etti.

Yapılan ziyarette, Büyükelçi Tülin Erkal ile görüşüldü.

Görüşmede yapılan etkinlik ve çalışmalar hakkında bilgilendirme, TDGF genel başkanı Menderes Demir tarafından yapıldı.

Demir , Türk Dünyası 3. Belgesel film festivali hakkında bilgi verdi. Yapılan çalışmalardan bahsetti.

Fon üniversitesi başkanı Sefer Canoskı ‘ de  böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını, Anne başlıklı ve konulu filmi bu çerçevede düzenlediklerini, filmde ki ailenin Makedonya’nın doğu  bölgesinden seçildiğini, ailenin günlük yaşamının filme konu edildiğini vurguladı.

Büyükelçi Tülin Erkal ise çok memnun olduğunu, mutlu odluğunu, böyle bir çalışmanın yapılmasının öneminden bahsetti. Doğu Makedonya gerçekten çok alt gelir gurubuna hitap ediyor, yörük köylerinin olduğu bölge, Türklerin yoğun olarak yer aldığı ve halkın da tarımcılık ile geçindiğini vurguladı.

Festivale katılmak istediğini böyle bir çalışma önümüzdeki sene olursa muhakkak haberim olsun ifadesin de bulundu.

Yapılan sohbet toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

ASAF ADEMİ LE GÖRÜŞÜLDÜ

 TDGF heyeti ve Fon Üniversitesi başkanı Sefer Canoskı ile birlikte Makedonya kültür bakanı Asaf Ademi ile bakanlık makamında görüşüldü.

Yapılan ziyarette , film festivalinin ana yapısı TDGF genel başkanı Menderes Demir tarafından anlatıldı. Çalışmalar hakkında bilgi verildi. Fon üniversitesinin yaptığı katkılar,

Projenin hayata geçmesi ve kapanış gala töreni ile ilgili anlatımda bulunuldu.

FON üniversitesi başkanı Sefer Canoskı ise yapılan son toplantıdan , gala kapanış töreninden ve İstanbul da yapılan gala gecesinden de bilgiler vererek ,projenin büyüklüğü ve genişliğinden bahsetti.

Kültür Bakanı Asaf Ademi ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakanlığının yaptığı çalışmalardan çerçeve kurarak bahsetti. Film festivali için önemli bir çalışma diyerek , her zaman için kültür bakanlığı olarak çalışabileceklerini ifade etti.

Ziyaret karşılıklı görüş alışverişi ,ilkeler arası neler yapılabilir konusunda fikir  teatisi ile sona erdi.

Toplu fotoğraf çekimi ve hediye takdimi ile kültür bakanlığından heyet ayrıldı.

TDGF heyeti son yaptığı ziyarette Makedonya sinema genel müdür vekili Faton Fazliu ziyaret gerçekleştirdi.

Burada yapılan ziyarette karşılıklı yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Genel müdürü vekili Fazliu ise Makedonya sinemasının geldiği yer ve durum.

Uzun metrajlı filmler. Yıllık film bütçesine kadar bir çok bilgilendirme detaylı ve rakamlar verilerek yapıldı.

Sorulan sorularda yıllık sinema bütçelerinin 6.5 milyon Euro , yılda üç uzun metrajlı film çekildiği  , Makedonya ile ilgili yapılan filmler de , günümüz olur, tarihi konu olur, maliyetin 20 si teşvik olarak yatırımcı kuruluşa nakit olarak ödendiğini de öğrendik.

Makedonya küçük bir ülke, sinema alanında ise yıllık bütçeleri Türk lirası ile 40 milyon TL. TDGF genel başkanı Menderes Demir de festival hakkında bilgilendirme yaparak, bu sene 3. Türk dünyası belgesel film festivalini gerçekleştirdiklerini ifade etti. Fon üniversitesi ile proje ortaklığı yaptıklarını ve ana temalı filmi konu olarak işlediklerini vurguladı.

Sinema genel müdürü vekili Fazliu  ve yardımcısı  Anita  Stojcheska  ise her zaman işbirliği yapabileceklerini ifade ederek,  senede 17 sayısında festivale imza attıklarını belirtti.

Ziyaret yapılan ikramlar ve sohbetler eşliğinde sona erdi.

TDGF HEYETİNDEN MAKEDONYA DEVLET MÜZESİNE ZİYARET

Makedonya / Üsküp’de bulunan devlet müzesi TDGF heyeti tarafından ziyaret edildi. Rehberler eşliğinde ziyaret edilen müze de çok tarihi bilgiler yer almakta.

Müze ziyareti yaklaşık bir saat sürdü. Makedonya yakın tarihini ve Osmanlı imparatorluğunun çekilme sürecini görsellerle ve maketlerle anlatan müze büyük ilgi görüyor. Müze aslına yakın görsellerle ve canlı bir formatla hazırlanması TDGF heyeti tarafından da heyecanla gezildi, görüldü ve bilgi sahibi olundu.

Türk Dünyası gazeteciler Federasyonun  Makedonya / Üsküp Fon Üniversitesi ev sahipliğin de gerçekleşen etkinlik iki gün sürdü.

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3’ÜNCÜ, BELGESEL, FİLM, FESTİVALİ, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı