Haber
30 Kasım 2018 - Cuma 20:50 Bu haber 1005 kez okundu
 
800 İŞSİZE UMUT
İŞKUR, Zonguldak’taTYP kapsamında Belediyelere 305, kamu’ya 495 işçi alacak
GÜNDEM Haberi
800 İŞSİZE UMUT

Çalışma isteğine ve yeteneğine sahip olup, cari ücret haddi ile çalışma saatlerini kabul ettiği halde iş bulamayan kimseye “işsiz” denir.

Bir ülke de ‘Aktif nüfus’un (15-64 yaş gurubu) iş bulamama durumu var ise ‘İşsizlik’ var demektir.

Konularına göre çeşitleri olsa da, sadece bireyin değil; devletlerin ekonomisi açısından da sorundur işsizlik.

İşsizlik sayısı Türkiye genelinde değişik hesaplamalara göre 3 -6 milyon arasında değişirken, Zonguldak’taki işsiz sayısı 50 bin civarında seyretmektedir.

Her 100 gençten 19’unun işsiz olduğu ülkemizde, gözler seçim öncesi oy kaygısına düşen politikacıların üreteceği istihdama yönelik projelerine çevrildi.

Bu arada, devlet de istihdama yönelik hizmet alımlarını hızlandırmaya başladı. İŞKUR, kamu kurum ve kuruluşlarında çevre temizliği konusunda çalışacak 800 personel alımı için çalışmalar başlattı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu “Toplum Yararına Proje (TYP)kapsamında merkez ve ilçe belediyelerine alınacaklar noter kurası(25 belediye 305 kişi), diğer kamu kurumlarına alınacaklar(495 kişi), gelir durumlarına göre liste yöntemi ile alınacak” dedi.

Demirsu, başvuruların pazartesi (3 Aralık) başlayıp,7 Aralık’a biteceğini; katılımcıların İŞKURA bizzat gelerek veya internet üzerinden başvurabileceklerini açıkladı.

13 Aralık’ta yapılacak olan kura çekimi neticesi iş başı yapmayı garantileyenler, 24 Aralık’ta iş başı yapacak, 9 ay çalışacaklar.

TYP kapsamında iş için başvuru yapacakların, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları ve 18 yaşını doldurmaları gerekmektedir.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: 800, İŞSİZE, UMUT,
Yorumlar
Haber Yazılımı