ACILIK’TA TRABZONGULDAK LOBİSİ
Haber
22 Haziran 2021 - Salı 17:30 Bu haber 1215 kez okundu
 
ACILIK’TA TRABZONGULDAK LOBİSİ
GÜNDEM Haberi
ACILIK’TA TRABZONGULDAK LOBİSİ

Zonguldak Belediyesi’nin Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AK Parti) geçmesinin ardından kent genelinde projeler hayata geçirilmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakinen takip ettiği ifade edilen projeler muhtelif yerlerde devam ediyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve bağlı ortaklığı Emlak Konut eliyle sürdürülen projelerin neredeyse tamamı ihale edildi. 

TOKİ’nin Zonguldak’ta ki tüm projelerde yer alması ise işlerin hızlı şekilde ilerlemesine imkan sağlıyor. Ödenek problemi olmayan TOKİ, ihaleye çıkarak hızlı şekilde projelerin hayata geçmesini sağlıyor. Son hızla şekilde ilerlemesiyle dikkat çeken Acılık Alışveriş Merkezi’nin ihale detayları da belli oldu. TOKİ tarafından yapılan projede ihaleyi HB Group isimli firma aldı. İhaleyi alan firmanın sahibinin ise Sedat Varank olduğu iddia edildi. Sedat Varan’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank ile yakın akrabalığı olduğu da iddialar arasında. Varank ailesinin geçmişte bir dönem Zonguldak’ta yaşadığı biliniyor.

TOKİ ve Emlak Konut’ta ‘Trabzonguldak’ lobiciliği ise dikkat çekiyor. Varank ailesinin Zonguldak bağlantılarının yanı sıra Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli’nin Zonguldaklı olduğu biliniyor. Acılık Alışveriş Merkezi ihalesini alan HB Group’un Genel Müdürü’nün ise yine Zonguldaklı bir isim olan Osman Gedikli olduğu iddia ediliyor. İki Genel Müdürün ise Türk Ocakları Zonguldak eski İl Başkanı Özcan Gedikli’nin birinci dereceden yakın akrabası olduğu ifade edildi. İhaleyi Bakan Varank’ın yakın akrabasının alması ise eleştiri konusu oldu.

Zonguldak’ta sürdürülen projelerin özellikle ihale süreçlerinde yaşanan sis perdesi merak konusu olmuştu. TOKİ tarafından yapılan ihalelerde AK Partili isimlerin ön plana çıkması ise manidar karşılandı. Zonguldak’ta ihale süreçlerinin şeffaf yürütülmediğine ilişkin kamuoyu nezdinde eleştiriler yapılıyor. Ulusal medyada ‘Yandaş holdingler’ ve ‘Yandaş sermaye’ üzerine yapılan haberlerin ardından Zonguldak’ta yaşananlar ‘Benzer işler ‘yorumlarını beraberinde getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ACILIK’TA, TRABZONGULDAK, LOBİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı