AK PARTİ ÜÇ VEKİL ÇIKARTABİLİR Mİ?
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 17:52 Bu haber 1586 kez okundu
 
AK PARTİ ÜÇ VEKİL ÇIKARTABİLİR Mİ?
GÜNDEM Haberi
AK PARTİ ÜÇ VEKİL ÇIKARTABİLİR Mİ?

AK PARTİ ÜÇ VEKİL ÇIKARTABİLİR Mİ?

 

  

 

Dün Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’ın ‘Karaman Belediyesi’ne alınan personeller ile ilgili yaptığı “GBT’leri emniyet, işe alımları İŞKUR tarafından yapıldı” açıklamalarını yorumlamıştım.

Karaman beldesi bir avuç yer. İşe alınanlar Karaman’dan. Onları tanımak için ne emniyet GBT’sine ne İŞKUR icazetine ihtiyaç var.

Elbette, ‘Bürokrasi/Resmiyet/Prosedür’, evrak-ı müsbite gerektiriyor.

Temcit pilavı gibi aynı konuları ısıtıp ısıtıp piyasaya sürmenin manası var mı? Emniyet, incelemeyi yapar, ilgili merciye ‘Durum tutanağı’ gönderir. ‘Karar mercii’, elbette ilgili kurumdur.

Emniyet ve İŞKUR’u veya bürokraside belli kademeleri ‘Metal yorgunu’ veya ‘Sorumlu’ göstermek, olayların içinden ‘Eğil-bükül-kıvrıl geç’ taktiği ile çıkmanın  ‘Siyah-beyaz’ uygulamasından başka bir şey değil.

Olayı böyle değerlendiriyorum.

Samimi bir şey söyleyeyim mi, Zonguldak Milletvekili Sayın Hamdi Uçar’ı severim. Partide bulamazsan Kozlu’da ‘Sütçü’de bulursun, sütçüde bulamazsan telefonda bulursun. Bir şekilde ulaşırsın. Bu gün itibarıyla usta bir ticaret erbabı ve siyasetçi olarak sorduğunun karşılığını alırsın.

Bu günlerde ‘Haber’ psikolojileri bozuk ‘Sahadaki’  gazetecilerin ‘En kolay ulaştıkları’ tipleri değerlendirmelerinin esbap-ı mucibesi’ bu.

Geçenlerde yine bir açıklamasını okudum, ‘Bir daha vekil olup olmayacağım belli değil’ demiş. Anladığım kadarıyla, siyasetin her türlü tadını çıkartmak için yeniden ‘Aday’ olmayı düşünüyor.

Doğru tabii. Etrafa bir baksanıza!.. Siyaset toz-duman. Covid- Sedat Peker, işsizlik, parti içi mücadele, hayat pahalılığı, ittifaklar arası çekişme…

Mevcut düzende, siyasi ikbal, parti sultalarının iki dudağı arasında… Yeniden, ‘Aday’ olarak parti sultalarının önüne çıkabilmek için, Zonguldak’ta gündeme gelmek şart.

Yukarıda siyasi iktidar olmak için nasıl ki, ‘İttifaklar’ oluşturuluyorsa, şehirlerde de parti içi diyaloglar, laf birlikleri, ittifaklar oluşturuluyor.

Bu hafta başı itibarıyla, Sayın Hamdi Uçar’ın ‘Parti içinde hainler var’ açıklaması da bunun ürünü. Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Selim Alan ile ‘Aynı ağız’ kullanılıyor. Demek ki, ‘İttifak’ icraata başlamış.

‘Başkanın eksi-artıları vardır ama; partide hainler vardır’ açıklaması, ‘Ucu açık’ bir açıklama. Hainler, FETÖ hainimi, siyaset haini mi? Piyasada o kadar çok hain var ki!

Aslında, siyasette, parti içinde çıkarınıza ters çalışanlar olabilir. Herkesin bir hedefi ve hesabı var.

Geçmişte de bunu gördük. Secaattin Gonca canlı şahittir. Adaylığında bir dünya partili aleyhinde çalıştı-çalıştırıldı. Zeki Çakan’ın Zonguldak’tan milletvekili seçildiği dönemde, bir dünya partili karşı kıyılarda gezindi.

Sayın Zeki Tosun, ‘Hain avcılığı’ başlattığında, inanıyorum ki, sorunların ‘Gelmişini-geçmişini’ ellemek zorunda kalacaktır. Siyasetin bu ‘Toz-duman-bakteri-polen’ yoğunluğunda, ’Gündem’ değiştirilirken, sadece ‘Karşı taraf’ değil, ‘Bu taraf’ ta zarar göreceği aşikardır.

Sayın Uçar, geçen hafta yine ‘İşe alımlar’ konusunda, ‘Torpil yapmadık. Referans olduk’ demiş. tam da ‘Eğil, bükül, kıvrıl, geç’ türü bir açıklama ve atlama…

 ‘Politika kurnazı’ dedim ya? Referans olmak ne demek? ‘Bir kişinin başka bir kişinin tutum ve davranışlarına kefil olması’ demek.

‘Torpil yapmak’ ne demek? Kubbealtı Lügati’ne göre, ‘Kendisine iltimas yapılan, kayrılan kimse’ demek. Referans olmak, kayırmak değil mi?

Yani, ‘Ha Kel Hasan, ha Hasan Kel…’

Neyse… Zonguldak, gerçekten de yerel yönetimler ötesinde ‘Devlet yatırımı’ almaya başladı. Ben ‘Hasta şifa bulsun da…’ düşüncesindeyim.

Ancak, sizinle aynı görüşte olmayanlar olabilir. Bu parti içinde olabilir, karşı partiden olabilir, bürokrasiden de olabilir. İşinize gelmeyeni ‘Yok’ sayamazsınız. Bu eşyanın tabiatına aykırı.

Ak Parti Zonguldak’ta bu devlet yatırımlarını yapmadan, ödediği vergi kadar yatırım almadan üç vekil çıkarttı, değil mi? Bu yatırımlar sonrası, bu ‘tantanalar’ akabinde ‘Üç vekil çıkartır’ garantisini kim verebilir?

 

 

T0’DA  SAĞTÜP TAMAM SOL TÜP SIRADA

 

 

Dün, Zonguldak-Kilimli güzergahında süren tünel, viyadük, kavşak çalışmalarını gündeme getirmiştik.

Zonguldak merkezinde trafik rezaletini aza indirecek, çevre ulaşımını rahatlatacak karayolu, tünel, viyadük ve kavşak çalışmalarının hızlı şekilde devam etmesi vatandaşlar arsında olumlu bulunuyor.

Gelen hizmetler yaşam kalitesinin arttırılması yanında, devletin Zonguldak’a önem vermesini gösteriyor.

Zonguldak merkezinde Mithatpaşa Tüneli ile başlayan güzergahta, Kapuz-Uzunkum mevkiindeki T0 Tüneli’nde çalışmalar 7/24 esasında devam ediyor.

bayram öncesi T0 tünelinde 192 metrelik sağ tüpte ‘Işık’ görüldü.

Bayram sonrası deva eden hızlı çalışmalar ile 206 metrelik sol tüpte ‘Işık’ görülmesi için gayretler sürüyor. Gözlemciler, çalışmaların bu tempoda sürmesi halinde T0 sol tüpünde de iki hafta içinde ışık görülebileceğini iddia ediyor.

Zonguldak-Kilimli güzergahındaki karayolu çalışmalarının ‘Resmi’ olarak bitirilmesi akabinde Kilimli-Muslu karayolu güzergahı proje ihalesinin yapılacağı ileri sürülüyor.

Anlaşılan o ki, Zonguldak-Filyos güzergâhının tamamlanması 2023 yılına kadar olmayacak.

Hayırlısı olsun.

 

 

ATATÜRK DEVLET HASTANESİ AĞUSTOS’TA BİTECEK

 

 

İnşaatına 24.03. 2014’te başlanan Atatürk Devlet Hastanesi inşaat çalışması devam ediyor.

İnşaata başlayan firma iflas nedeniyle çalışmayı bırakmış, 16.07.2018’de yapılan ikinci ihale ile inşaat yeniden başlamıştı. Dolayısıyla hastanenin bitirilmesinde 4.5 yıl gibi bir zaman kaybı ortaya çıktı.

9. 868 m2 alanda 134 tek kişilik servis odası,108 adet poliklinik odası,, 48 adet yoğun bakım yatak sayısı, 13 adet ameliyathane ve 400 yataklı hastanede çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor.

Bu gün itibarıyla yüklenici firmanın hastanede 120 üzerinde personel ile verdiği taahhüdü yerine getirme uğraşı sürüyor.

Yüklenici firma yetkilileri, çalışmaların yüzde 87’lik kısmının bitirildiğini ileri sürüyor.

Yetkililer, hastane inşaatının bitirilip, teslim sürecine 17.08. 2021 tarihinde gerçekleşebileceğini belirtiyorlar.

Hastane inşaatının bitirilmesi akabinde sağlık müştemilatının tamamlanmasına başlanacak.

Konu ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Ak Parti Zonguldak İl Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Avcı, çalışmaların aralıksız takip edildiğini belirtti.

 

 

KADEMELİ NORMALLEŞME Mİ, ANORMALLEŞME Mİ?

 

 

17 günlük Zorunlu kapanma dönemi biterken açıklanan ‘kademeli normalleşme’ süreci sancılı başladı.

Dün itibarıyla cadde ve sokaklar ’Lebaleb dolu’ pozisyonuna girdi.

Kademeli normalleşme sürecinde, daha ziyade lokantaların kapalı olması eleştirilerin odağı oldu.

Ak Parti MKYK Üyesi Metin Külünk, ‘Özellikle başından beri sanki salgının tek merkezi restoranlarmış muameleyi bırakıp, lütfen kararların gerekçesi ve stratejisi, artık bu tehlikeleri gören ve tedbir mantığı, büyük fotoğrafı da okuyan nitelikte olsun’ dedi.

Dün itibarıyla çarşı-pazarda gördüğümüz ‘kademeli normalleşme’ değil, düpedüz ‘Anormalleşme’ görüntüsündeydi.

Metin Külünk, yetkililerin dikkatini çektiği sosyal medya hesabı üzerinden, ‘Aksi halde ‘Belirsiz normalleşme’ Genelgesi’ işlevinde bu tarz planlar, sadece anormalleşmeyi besler. Lütfen hızla gözden geçirilsin’ dedi.

Gerçekten de dün itibarıyla Zonguldak açısından bakıldığında, şehrin cadde ve sokaklarında ‘Kademe’ kalmadığının resmi vardı.

Biz, sürekli ikaz ediyoruz, dikkate alınmıyor. İnşallah Sayın Külünk’ün ikazları işe yarar.

‘Allah, hayırlısını etsin’ demekten kendimizi alamdık vesselam.

 

 

MADENCİLER AŞILANACAK(MIŞ)

 

 

Bir yanda kademeli sosyalleşme ilanları diğer yanda 50-100 kişilik kafeslerle yerin yüzlerce metre derinliklerine, dip dibe inen madencilerin durumu…

Dün yerel gazeteleri ellerken, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Hakan Yeşil’in, Nisan ayı sonu itibarıyla yaptığı ‘ Kurum(TK) Cumhurbaşkanlığı Genelgesini uygulamıyor’ açıklamasına takıldım.

Sayın Yeşil, ‘bakanlığa yazı yazdım. İşçi arkadaşlarımızın aşılanması, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne göre çalışma şartlarının değiştirilmesi, esnek veya yarı yarıya çalışma modellerinin hayata geçirilmesi konusunda önlemler alınması gerektiğini söylüyoruz.’ Yeşil, ‘aynı kafeslerde yerin altına iniyoruz.30-40-50 kişilik kafeslerimiz oluyor.’ demiş.

Haberi okurken, 2011’de Karadon Bölgesi’nde meydana gelen Grizu Faciası anma programında konuşan TTK Genel Müdürü Sayın Kazım Eroğlu’nun ‘Aşı önceliği 1-2 gün içinde netleşecek’ açıklaması düştü piyasaya.

Öncelikli aşı hakkımız onaylanırsa, tüm madencilerimizi aşılayıp, virüse karşı koruyacağız” demiş.

İlginç… İlginç…

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİ, ÜÇ, VEKİL, ÇIKARTABİLİR, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı