Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 18:50 Bu haber 3022 kez okundu
 
AKIL VE ZEKA’YA ‘OYUN’ TAKTİĞİ
Zonguldak’ta da Vali Erdoğan Bektaş himayesinde, Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, öğrencilere Akıl ve zeka oyunlarını öğretecek öğretmenlerin eğitici eğitimleri başladı.
GÜNDEM Haberi
AKIL VE ZEKA’YA  ‘OYUN’ TAKTİĞİ

‘Akıl oyunları dersi’ 2013-2014 yılından itibaren, çocuklarda akıl yürütme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenerek,  Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına girmiş.

Akıl yürütme derslerine katılan öğrencilerde, başarı seviyesinin yükseldiğinin fark edilmesiyle birlikte, ülkede yayılması sağlanmış.

Aslında, çocuklar açısından öğrenmeyi kolaylaştıracak, eğlenceli vaziyete getirecek bir oyun. Satranç gibi ‘Strateji( Taktikler bütünü) eğitimi’ gibi bir şey.

Öğrenmenin en iyi yollarından biri olan hızlı ve mantıklı akıl yürütmenin, bir başka yolu deneniyor, akıl oyunları dersinde. Eğlence ve oyun taktiği ile çocuk, ‘Ezber’ yönteminden uzaklaştırılıyor.

Akıl, işlem, strateji, karma zekâ, Sözcük ve mantık, mekanik zeka gibi oyun çeşitleri ile çalışma detaylandırılmış.

Müracaat eden öğretmen sayısı yüksek… Katılanlar hevesli. İleriki yıllar, Zekâ oyunları dersi katkısıyla, LGS başarı grafiğinde, Türkiye de 34. Sıradan yükseldiğimiz 10 sırada egale edilecek.

Dün Zonguldak’ta da Vali Erdoğan Bektaş himayesinde, Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, öğrencilere Akıl ve zeka oyunlarını öğretecek öğretmenlerin eğitici eğitimleri başladı.

Alaplı da başlayan ilk eğitim ayağı dün Zonguldak merkezinde Öğretmenevin de 100 öğretmen adayı ile devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, konu ile ilgili ‘“Akıl ve zeka oyunları şu anda Türkiye'de öğrenilmeye çalışılan bir alan. Biz Zonguldak’ta bunun temelini attık, şu anda Türkiye'de bir adım öndeyiz’ dedi.

Öğrenciye değer veren bir veli profiline sahip olduklarını belirten Vali Erdoğan Bektaş ‘Çocuğunun eğitimi, geleceği için kaygılandığı için okul dışında çocuğunu geleceğine cebinden para harcayan bir veli profilimiz var’ dedi.

Vali Bektaş, ‘Akıl ve zeka oyunlarında biz kotlama ve Dynet gibi siste matize etmenin yolları’ üzerinde duracaklarını belirtti.

Zonguldak’ta eğitim seviyesini daha üst seviyelere çekmek için ‘Okul-öğretmen-veli’ işbirliğinin arttırılacağı ve bu yaz döneminde bunun gerçekleştirilmesine çalışılacağı açıklandı.

İNANIŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKIL, VE, ZEKA’YA, , ‘OYUN’, TAKTİĞİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı