“ASLA İZİN VERMEYİZ”

GÜNDEM 24.06.2020 - 17:00, Güncelleme: 02.12.2022 - 10:20
 

“ASLA İZİN VERMEYİZ”

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, son günlerde gündemde olan kıdem tazminatı konusunda kesin konuştu ve “Türk-İş Genel Başkanımızın söylediği gibi haklarımız kesin çizgimizdir ve genel grev sebebidir” dedi. “TÜRK-İŞ KONFEDERASYONUMUZUN ALDIĞI GENEL GREV SEBEBİ KARARI VAR” Çalışanların kazanılmış haklarından asla taviz vermeyeceklerini söyleyen Yeşil, “Yeni gündemimiz kıdem tazminatı. Hükümet tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında ülke gündemine bir model sundu. Burada kazanılmış haklara dokunulmayacağı, 2020 yılından itibaren geçerli olacağıyla ilgili birtakım söylemler var buna asla izin vermeyiz. Kazanılmış haklarımıza dokunma konusunda daha önce Türk-İş Konfederasyonumuzun aldığı genel grev sebebi kararı var. Bu karar doğrultusunda sendikalar olarak bizler çalışanlarımızın kıdem tazminatından, kazanılmış haklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Bunu her fırsatta söyledik söylemeye de devam ediyoruz.” “İŞÇİ ARKADAŞLARIMIZIN KAFALARI KARIŞTIRILMAK İSTENİYOR” Hükümetin kıdem tazminatı konusundaki çalışmalarının kafa karıştırdığını belirten GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Bu sistemin özel sektörde uygulanacağı, kamuda uygulanmayacağı yönünde şuan işçi arkadaşlarımızın kafaları karıştırılmak isteniyor. İşçi arkadaşlarımıza buradan sesleniyorum; İşçi camiası bir bütündür bugün kıdem tazminatı konusuna özel sektörde izin verilirse yarın kamudaki arkadaşlarımızın da başına gelmeyeceği ne malum? Bu sistemin kesinlikle kabul edilemeyeceğini, kazanılmış haklarımızdan asla taviz vermeyeceğimizi, şuan ki uygulanan kıdem tazminatımızın hesaplamasının da aynı şekilde kalması konusunda bizler Türk-İş teşkilatı olarak sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz. Burada sadece Türk-İş değil Türkiye’deki işçi konfederasyonlarının tamamı, özel sektördeki çalışanlarımızın örgütlü olduğu sendikalar, sivil toplum örgütleri ve özellikle halkımızın duyarlı olması gerekiyor” “HAKLARIMIZ KESİN ÇİZGİMİZDİR VE GENEL GREV SEBEBİDİR” Yeşil, “Bu konunun siyasetle alakası yok, bu siyasi bir hareket değil. Bizim tek amacımız ülkemizde yaşayan işçi kesiminin kazanılmış haklarından vazgeçmemesi gerektiğini ve bunun mücadelesini bizlerle vermesini istiyoruz. Çünkü bu bizim kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığı, çalışanlarımızın da kefen parasıdır. Türk-İş Genel Başkanımızın söylediği gibi haklarımız kesin çizgimizdir ve genel grev sebebidir. Biz konfederasyonlar olarak sonuna kadar bu konunun takipçisi olacağız.”diye konuştu. Haber : Çetin ÖZDEMİR

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, son günlerde gündemde olan kıdem tazminatı konusunda kesin konuştu ve “Türk-İş Genel Başkanımızın söylediği gibi haklarımız kesin çizgimizdir ve genel grev sebebidir” dedi.

“TÜRK-İŞ KONFEDERASYONUMUZUN ALDIĞI GENEL GREV SEBEBİ KARARI VAR”

Çalışanların kazanılmış haklarından asla taviz vermeyeceklerini söyleyen Yeşil, “Yeni gündemimiz kıdem tazminatı. Hükümet tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında ülke gündemine bir model sundu. Burada kazanılmış haklara dokunulmayacağı, 2020 yılından itibaren geçerli olacağıyla ilgili birtakım söylemler var buna asla izin vermeyiz. Kazanılmış haklarımıza dokunma konusunda daha önce Türk-İş Konfederasyonumuzun aldığı genel grev sebebi kararı var.

Bu karar doğrultusunda sendikalar olarak bizler çalışanlarımızın kıdem tazminatından, kazanılmış haklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Bunu her fırsatta söyledik söylemeye de devam ediyoruz.”

“İŞÇİ ARKADAŞLARIMIZIN KAFALARI KARIŞTIRILMAK İSTENİYOR”

Hükümetin kıdem tazminatı konusundaki çalışmalarının kafa karıştırdığını belirten GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Bu sistemin özel sektörde uygulanacağı, kamuda uygulanmayacağı yönünde şuan işçi arkadaşlarımızın kafaları karıştırılmak isteniyor.

İşçi arkadaşlarımıza buradan sesleniyorum; İşçi camiası bir bütündür bugün kıdem tazminatı konusuna özel sektörde izin verilirse yarın kamudaki arkadaşlarımızın da başına gelmeyeceği ne malum? Bu sistemin kesinlikle kabul edilemeyeceğini, kazanılmış haklarımızdan asla taviz vermeyeceğimizi, şuan ki uygulanan kıdem tazminatımızın hesaplamasının da aynı şekilde kalması konusunda bizler Türk-İş teşkilatı olarak sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz. Burada sadece Türk-İş değil Türkiye’deki işçi konfederasyonlarının tamamı, özel sektördeki çalışanlarımızın örgütlü olduğu sendikalar, sivil toplum örgütleri ve özellikle halkımızın duyarlı olması gerekiyor”

“HAKLARIMIZ KESİN ÇİZGİMİZDİR VE GENEL GREV SEBEBİDİR”

Yeşil, “Bu konunun siyasetle alakası yok, bu siyasi bir hareket değil. Bizim tek amacımız ülkemizde yaşayan işçi kesiminin kazanılmış haklarından vazgeçmemesi gerektiğini ve bunun mücadelesini bizlerle vermesini istiyoruz. Çünkü bu bizim kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığı, çalışanlarımızın da kefen parasıdır. Türk-İş Genel Başkanımızın söylediği gibi haklarımız kesin çizgimizdir ve genel grev sebebidir. Biz konfederasyonlar olarak sonuna kadar bu konunun takipçisi olacağız.”diye konuştu.

Haber : Çetin ÖZDEMİR

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve inanisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.