0
Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 17:37 Bu haber 1722 kez okundu
 
AYILAR MECLİSİ ve BAL​
GÜNDEM Haberi
AYILAR MECLİSİ ve BAL​

SİYASET- SALMA- KÖMÜRSPOR

Geçen hafta Kömürspor ile ilgili bir toplantı yapıldı. Konu, Kömürspor’a geçici gelir için ‘SALMA…
Yani taşıma su ile değirmen döndürmek için, para toplamak… Yani, dipsiz kuyuya para yağdırmak…

Geçmiş yıllarda Sayın Yavuz Erkmen’de aynı yola başvurmuş adı ‘SALMACI VALİ’ye çıkmıştı.
Seçim sath-i mailine girdiğimiz şu ortamda, popülist politikalar uygulanabilir elbette. Ancak, herkesin can pazarına düştüğü bir ortamda böyle salmalar hiçte keyfli olmaz.
Anladığım kadarıyla, sayın vali kendisi ‘salma’ yapacağı yerde, ’odak’ olmaktan çıkıp, ‘sohbet’ toplantısıyla yandan çarklı adres göstermiş.
Zaten Kömürsporluluk diye bir sektör var ortada. Kimi mazot topluyor, kimi maça gitmek için otobüs parası, kimi takvim satıyor kimi kombine bilet…
Bence yapılacak olan SALMA ile gerçekten de bu şehre katma değer kazandıranları sıkmak doğru olmaz. Hele Belediyeleri sıkboğaz etmek… ‘Efendim, çöksünler müteahhitlere canım’ demek kolay…
Sen Belediye’ye, belediye müteahhite, müteahhit imar müdürüne, imar müdürü mal sahibine… 
Ondan sonra kaçak-köçek işlerin önünü alabilirsen al…
Efendim, zaten kaçak – köçek için af çıkıyor ya!
Eeee o zaman nerede kaldı adalet, hak, dürüstlük… İmar barışıyla ‘kaçak yapılar’ affedildi, vergi affıyla vergisini ödemeyenler affedildi, şimdide suçlulara af gündemde. Bu düpedüz düzeysizlik değil mi? 
Bir defa SALMA spor ahlakına uygun değil.
Yapılacak olanı söyleyeyim. Böyle geçici Salmalarla dipsiz kuyu dolmaz, kulüp kurtulmaz.
Yapılacak olan, kulübe kalıcı gelir temin etmektir. Her şeyden önce de kulübün Zonguldak halkının kalbine girmesi gerekir. Yüz tane üyesi olan 75 kişi ile kongre yapan bir koskoca(!) kulüp olur mu?
Efendim, ÇATES A.Ş. olmasını istememişte… EREN bilmem ne demişte… 
Bu kulüp kimin kardeşim? Zonguldak’ın kulübümü? O zaman 1500- 2000 kişi ile kongre yapsın. 
Beş bin taraftarı ile deplasmana giden bir kulüp, kongresini 5 metre kare odada yapıyor, ayıp değil mi? Kalıcı gelir konusu da basit. Salma yapacağına, eski çöplük yeri ‘döküm alanı’ oldu. Cami ve Belediye’ye yardım edileceğine, döküm alanı geliri Kömürspor’a verilsin. Mesela, yani!
Valla bir şey söyleyeyim mi, hiç ‘ŞIK’ değil, bu görüntü ve uygulamalar. Dün bir başka konu için yazmıştım. ‘hiç kazmanın sapına kaşık yakışır mı?’ diye sormuştum. Bu uygulamada ‘kazmanın sapındaki kaşık’ gibi duruyor bence.
Bence sandıkta da ‘aksi seda’ yapar.

ADAY ADAYLARINDAN 
İMTİHAN KULİSLERİ…


Milletvekili aday adayları ‘niyet okuyucu’ yu  geçmiş… Falcılara bile taş çıkartıyorlar. 
Kime sorsan parti Sultalarınca ‘seçildiklerini’ söylüyor. Bir tek bizim Şenol Kahveci erken havlu atmışa benziyor. Gazetelere verdiği ‘Türkçe’ propoganda ilanlarında değişikliğe gitmiş. Türkçe yerine İngilizce anlatmış meramını. Bana kalırsa, Zonguldaklılara hitaben değil de, ‘genel merkez’ yöneticilerine hitaben ‘kendimi Türkçe anlatamadım galiba!’ diye yapmıştır bu anlatımı.
İnşallah, anlatma konusundaki arayışında başarılı olur.
Aday adayları Ankara’ya gidiyor ya, görücüye… Bir kulisler geliyor ki!.. İsim vermeyeceğim.
İmtihandan çıkmış vekil aday adaylarından biri… Mendiliyle silmiş yüzün ‘ohhh’ çektikten sonra etrafındakilerin şaşkın bakışları arasında ‘ben Alaplı’ya gidiyorum. Zaten ben muhtar adayı olmak için uğraşıyorum’ demiş. Salonda sıra bekleyenlerin moralleri hepten bozulmuş.
***
Aday adayı jüri karşısına çıkmış. Juri üyesi ‘Zonguldak için bir projen var mı?’ diye sorunca başlamış anlatmaya…
-Benim kardeşim var işsiz. Bilgisayar kullanmasını biliyor. Vekil olursam o’na iş bulacağım’ demiş.
Jüri’ye damardan bir giriş değil mi?
***
Bir bayan aday adayı, mülakattan çıkmış, sinirli bir vaziyette sıra bekleyen arkadaşlarından birine sataşmış “neden ‘hayırlı olsun’ demiyorsun!” demiş.
Arkadaşı yine ‘hayırlı olsun’ dememiş.
‘Neden demedin?’ diye sordum. ‘Hayırlı olmayacağını biliyorum çünkü. Birine rüşvet vermiş, Sonra da gidip şikayet etmiş. Ondan aday mı olur’ dedi.

AYILAR MECLİSİ ve BAL​

İsmail Toptan, Zonguldak’ın ilginç politiplerinden... Son günlerde Hatırını soranlara verdiği cevap ‘İYİ Olacak’ şeklinde. Tabii cevap alanların yorumu ‘İYİ Parti iktidar olacak’ diye anlıyor.
Toptan’a ne sorarsan sor ‘İYİ olacak’ diyor.
Aklıma bir fıkra geldi. Şeytan işte, kafasına takmış ya beni…
Ayılar meclisi toplanmış, gündelik meseleleri konuşuyorlar. Konu siyaset… Meclis dışından bir ayı ‘bu sene bal bol olacak’ diye homurduyor. Konu kesiliyor, bir başka konuya spora geçiyorlar, hararetli anda arkadan yine aynı homurtu ‘bu sene bal bol olacak’. Kesiliyor sohbet, geçiliyor çevre konusuna aynı homurtu ‘bu sene bal bol olacak’ deyince, meclis başkanı ‘hayırdır ayı dayı, nerden biliyorsun, bu sene balın bol olacağını?’ diye sert bir dille uyarınca, Ayı dayı istifini bozmadan, bilmiş ağırlıkta  ‘canım öyle istiyor’ demiş. Meclis, toplantıya kaldığı yerden devam etmiş.
Şu sıralar, belirli partilerle ilgili ‘takılı pikap’ gibi aynı şeyleri söyleyenler varsa, bilin ki bildiğinden değil, canının istediğindendir…


GENÇLİK SPOR ve HALİL AKTAŞ​

Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde işler ‘patinaj’ modunda gidiyor. Efendim neymiş, ‘il müdürü atanmamış’. Efendim neymiş, atanmışta ‘Zonguldaklı değilmiş’.
Hayırdır ya! Nerden çıktı bu ‘şovenist’ bakış!
Var mı devlette böyle bir bakış? ‘İl Müdürlüğü bünyesinden olursa iyi olur’ demek ayrı,’ Zonguldaklı olursa’ demek ayrı… Akraban, çıkarın olan olursa ‘Zonguldaklı’ olsun, ‘çıkarın olmadı mı’ olmaz…
Mesele ‘akrabalık’, çıkar ilişkisi mi, ‘Zonguldak’ın ali menfaatleri’ mi?
Bu ne ya! Zonguldaklı olur, bu kez de ‘niye Çaycumalı oldu’, ‘Ereğlili oldu’, ‘Devrekli olmadı’ diye ‘caz’ yapılır!
Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde işiler karışık. Müdürlük için politikacı kapısı aşındıran, iş adamlarını Ankara yollarına seferber eden, İktidar partisinin il başkanına ‘methiyeler’ düzenler kendilerine çeki/ düzen vermeli. 
Müdürlük bekleyenler, atama yazısı yazılan Halil Aktaş’ı çalıştırmayacaklar mı yani!
Müdürlük bekleyenlerin yandaşları, Halil Aktaş’ın aleyhinde ‘tezahürat’ mı yapacaklar yani!
İşte bu güne kadar bu kafaların yüzünden Zonguldak 629 Adımlık Şehir durumuna düştü.

BOKSÖRLERİMİZ ERZİNCAN’DAN MUTLU DÖNÜYOR


9-14 Mayıs tarihleri arasında Erzincan’da yapılan Genç Erkekler B Türkiye Şampiyonasında Zonguldak bölgesi dört boksörle katıldı ve bir birincilikle döndü.
+80’de Yavuz Kargidan Liseler arası Türkiye Şampiyonu oldu.
52 kiloda Serhat Güngörmez, çeyrek finalde İstanbul’lu rakibine yenildi. İkinci oldu.
60 kiloda Afganlı göçmen Sayid Yusuf Sahı çeyrek finalde Mersinli Milli Sporcuya yenildi.
63 kiloda Ulaş Çağatay Sönmez final de Samsunlu sporcuya yenilip ikinci oldu.
Erzincan’da ki müsabakalara Zonguldak kafilesini antrenör  Akın Özmen getirdi.


ÇAYCUMA DA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Çaycuma da  çiftçilere tavuklu pilav ve ayran ikramı yapıldı.
Törende Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, İl Müdürü Cemalettin Çataklı, İlçe Müdürü Coşkun Ulutaş, Emekliler Dernek Başkanı Nizamettin Eyidoğan ve tarım İlçe Personeli hazır bulundu.

Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, konu ile ilgili “dünya çiftçiler günü dolayısıyla yapılan etkinlik, birlik ve beraberliğin bir simgesi olarak hatırlanacaktır. Bölgemiz için güzel bir fotoğraf. Katılanlara teşekkür ederim” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AYILAR, MECLİSİ, ve, BAL​,
Yorumlar
Haber Yazılımı