İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
06 Eylül 2018 - Perşembe 17:11 Bu haber 1863 kez okundu
 
Baro Başkanı saldırıyı kınadı, adaylığını açıkladı
Zonguldak Baro Başkanı Özel Eroğlu, yeni adli yıl açılışı, İstanbul’da bir avukata saldırı ve 20-21 Ekim tarihinde yapılacak Baro kongresinde aday olduğunu açıkladı.
YAŞAM Haberi
Baro Başkanı saldırıyı kınadı, adaylığını açıkladı

Yargının güçlendirilmesi gerektiğini ve yargı güçlenirken savunmanın da güçlendirilmesi gerektiğini hatırlatan Eroğlu, şu ifadelere yer verdi.
“MUTLAK SURETLE LİYAKAT ESASINA DÖNMEK LAZIM”
“Çok önemli bir adli yıl başladı, adli yıl çok önemli. Bu önemin idraki içinde Sayın Cumhurbaşkanımız da bu sene hukukun üstünlüğünün ön plana çıkartacağını, bağımsız yargının güçlendirileceğini ifade ettiler. Zaten bu  bağlamda bizim ilerimiz de bellidir. “İstiklal, istikbal, hürriyet, herşey adaletle kaimdir” Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinde anlam bulduğu gibi biz de adaletin savaşçılarıyız. Yargının kurucu unsuruyuz, olmazsa olmazıyız savunma mesleği mensupları olarak.  Zaten erken haber alma gibi hukukun üstünlüğüne aykırı ne varsa öncelikle biz haber alırız.  Tabi bu yargının kurucu unsuru olma vasfımız hükümetler  tarafından, daha evvel Anayasa’yı yapanlar tarafından çok da dikkate alınmamış. Anayasa’nın 138 ve 160’ıncı maddeleri arasında yargı düzenlenmesine rağmen savunmadan bir kelime bahsedilmemiş. Şimdi yargının güçlendirilmesi deyince yargı nasıl güçlenecek. Yargının güçlenmesinin tek koşulu var; öncelikle güçlü savunmanın olması, savunmanın güçlendirilmesi, savunma güçlenmediği takdirde yargının güçlenmesi hiçbir şekilde mümkün değil. Sonra liyakat esasına dönüş olmazsa olmazdır. Mutlak suretle liyakat esasına dönmek lazım” dedi.
“SALDIRIYI KINIYORUM”
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Bayrampaşa karakolunda bir avukatın şiddete maruz kaldığını ve bu saldırıyı kınadıklarını belirten Baro Başkanı Eroğlu, “İstanbul Bayrampaşa Karakolunda bir meslektaşımız joplu ve silahlı saldırıya uğradı.  Ben özellikle ve öncelikle bunu telin ediyorum, bunu kınıyorum. Bunlar zaman zaman bazı karakollarda yaşanmakta. Bizim yaptığımız göre de bir kamu hizmeti sonuçta.  Yargılıma biçimleri bunları bize karşı yapanlar hâkimlere, savcılara karşı yaptıkları eylem ne ise ayanı şekilde yargılanacaklar. Yani bizim konumumuz, görevimizi ifa ederken budur. Onun için bu tip şeylere çok dikkat etmek lazım” diye konuştu.  
“BARO BAŞKANLIĞI’NA ADAYIM”
Zonguldak Baro Başkanlığı’nın 20-21 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olağan kongrede aday olduğunu açıklayan Baro Başkanı Özel Eroğlu, “20-21 Ekim’de yapılacak olan Baro Başkanlığı seçiminde adayım. Neden adayım ben geçen yıl görevi bırakan değerli arkadaşım Kerem Ertem’in kalan süresi bir yılı doldu. Biz buraya ilkelerimi doğrultusunda, bazı hedefleri gerçekleştirmek için ben buraya geldim. Yani ben buru sevgi ve onur kabul ederek geldim. Bu göreve ve ben bunun için de böyledir Baro Başkanlığı. Bir şeyleri başarmak bizim için çok önemlidir. Bir yıl bazı şeyler için yeterli olmadı. Zaten biz geçen yıl şöyle bir kavganın içine girdik. Biliyorsunuz, Barolar Birliği’nin önündeki Türkiye isminin kaldırılması gündeme geldi. Baroların bölünüp, parçalanması bizim 3 ayımızı falan aldı. Ne olacak, ne gidecek, nereye varacak biraz bir kararsızlık dönemi oluştu. Sonrasında iş biraz yoluna girdi. Şimdi Zonguldak’ta da kendimize özgü biraz sorunlarımız vardı geçmişten bunları mutlak suretle çözme amacıyla geldim. Örneği bin bina sorunumuz vardır bizim. Türkiye’de 12-13 tane il kalmış bina sorunu çözülmeyen bunlardan bir tanesi de Zonguldak. Arkadaşlarım uğraştılar ama Zonguldak’ın fiziki yapısı maalesef bir şeylerin başarılması için çok uygun değil. Yani bugüne kadar gösterilen yerler uygun olmamış, yapılan fizibilitelere uygun düşmemiş. Yine Barolar Birliği yönetimi ile ilişkilerimizin son derece iyi olduğunu ifade etmek isterim. Sayın Metin Feyzioğlu 1,5 ay önce plaket törenine gelmişti kendisi ile konuştuk. Kendileri çok olumlu bakıyorlar. Biz bir faaliyet yapmak istesek, faaliyetlerimizi dışarıdaki salonlarda yapmak durumundayız. Onun için Zonguldak’ta hakikaten Baro’nun faaliyetleri açısından bir binanın hayata geçmesi, Baro’ya kazandırılması çok önemli. Ben 15 defa Ankara’ya gittim bu konuyla ilgili 1-2 proje verdik fakat o projeler biri diğerinden fazla beğendi derken gele gele buraya kadar geldik. Aksaray işhanında bir karar kılındı. Hep beraber artık yıkıldıktan sonra bir sözleşme yapacağız.  İnşallah Zonguldak Barosu’nu güzel bir binaya kavuşturacağız. Biz bu görevi bir onur telaki etmiştik sonuç itibariyle sevgiyle, severek yapıyorum ve onun için tekrar adayım” dedi.

Çetin ÖZDEMİR
 

     

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baro, Başkanı, saldırıyı, kınadı,, adaylığını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı