İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Belediye Meclisi toplandı
Belediye Meclisi toplandı
Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:13 Bu haber 4613 kez okundu
 
BEKTAŞ: GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR HEYECAN
GÜNDEM Haberi
BEKTAŞ: GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR HEYECAN

Zonguldak Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nce il genelindeki, 96 okul, 320 öğrenci ve 100 atölyede oluşturulan kodlama ve yazılım geliştirme projesi kapsamında “1. Kodlazon Fest” törenle açıldı.

Valilik binası önünde gerçekleştirilen törene; Vali Erdoğan Bektaş, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Vali Yardımcıları, kaymakamlar, Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, İŞKUR il Müdürü Gönül Demirsu, BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar, il Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, AK Parti il Başkanı Zeki Tosun, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından başlayan törende halk oyunları gösterisi sunuldu.

KAPICI: KARAELMASIN ÇOCUKLARINA İMKAN VERİLDİĞİNDE NELERİ BAŞARABİLECEĞİNİN KANITI

Zonguldak’ta ilk kez gerçekleştirilen Kodlazon Fest’in önemine dikkat çeken Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı yaptığı konuşmada şunları söyledi.

 “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz KodlaZon Festivaline katılımlarından dolayı kurumum adına sizleri selamlıyorum. Okullarımızda yapılan bu çalışmalar Sayın Valimizin himayelerinde festival boyutuna ulaşmıştır. Öğrencilerin oyun ve sosyal medya bağımlılığından kurtularak, yazılım üretmelerini sağlamak, yerli ve milli dijital oyun yazılımını teşvik etmek, oyun adı ve karakterlerinde Türkçe kullanılmasını yaygınlaştırmak bizim en önemli hedefimizdir. Karaelmasın çocuklarına imkan verildiğinde neleri başarabileceğinin kanıtı bu festivalimizdir. Dört ay gibi kısa bir sürede bu başarıyı sağladık. Sayın Valimizin bizim yanımızda olduğunu bilmek bize güç ve gurur vermektedir. Bugün burada 8 ilçeden 96 okulun yeni ve farklı fikirlerle yola çıkan 320 öğrencisi ile birlikte 5 ve 6. sınıf kodlama ve yazılım etkinliklerini büyük bir gururla izleyeceğiz. KodlaZon Kodlama ve Yazılım Geliştirme Projesi kapsamında 558 eğitici eğitimi gerçekleştirildi. Yaklaşık 16 bin civarında olan 5 ve 6. sınıflar için temel kodlama ve yazılım konusunda 4 ay gibi kısa sürede yüzde 90’ın üzerinde bir başarıya ulaştık” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

BEKTAŞ:  MEĞER ENERJİ ZONGULDAK'IN ALTINDA OLDUĞU KADAR ÜSTÜNDE DE VARMIŞ

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da yaptığı konuşmada, Zonguldak’ın altı da üstü de enerji dolu olduğunu ifade ederek, “Bugün Zonguldak’ta ciddi bir heyecanı paylaşmak üzere bir etkinlik yapıyoruz. Etkinliğimizin adı 1. KodlaZon Festivali. Kodlama göreceli bir kavram ama hayatımıza öyle bir girdi ki bir daha çıkacağa benzemiyor. Kodlama doğrusu beynimize tam yerleşmiş bir kavram değil. Bu biraz yeni bir kavram oluşu, geleceğe hitap edeceğiyle alakalı ama bu kavramla buluşmalıydık.

Bu benim için 3’üncü tecrübe oluyor. Önce Manisa sonra Rize’de bu çalışmaları yaptık. Zonguldak’ta ilk olarak ‘yapalım mı, yapmayalım mı’ diye epeyce bir tereddüt geçirmiştik. Doğrusu Zonguldak'ı okumakta zorlanıyorduk. Sonra bir toplantıda okul müdürlerimizle istişare ettik, onların da uygun görüşleri ile yola çıkalım dedik, yola çıktık ekibimizi kurduk.  Vali Yardımcısı Turgut beyin Başkanlığında bir ekibimiz var, Milli Eğitim Müdür yardımcımız da koordinatör olarak görev yapıyor, merkezde ve ilçelerde ekiplerimizi oluşturduk ve işe başladık ki, ne görelim meğer enerji Zonguldak'ın altında olduğu kadar üstünde de varmış. Bunu algılamakta geç kalmışız. Gerçekten müthiş bir heyecan müthiş bir kabulle okullarımız, çocuklarımız, öğrencilerimiz ve velilerimiz olaya katıldılar ve büyük bir heyecanla bu yola girdiler. Gerçekten kısa sürede çok önemli mesafeler kat ettiler. Kodlama, kod okuryazarlığı, algoritma mantığı, nesnelerin interneti her geçen gün hayatımızda olabildiği kadar yerleşiyor ve gelecekte çok daha fazla yerleşecek. Artık İnternetin, kodlamanın kodların yer almadığı bir yenilikten bir aktiviteden söz etmek oldukça zor. Bize düşen bu yeni duruma uyum göstermekti biz ilk önce onu yapmaya çalışıyoruz.

 Sayın Milli Eğitim bakanımızın söylemine göre önümüzdeki yıldan itibaren ilkokullarımızda kodlama eğitimi ve tüm okullarımızda kodlama eğitimi verilmeye başlanacak. Biz ortaokullarımızın 5. ve 6. sınıflarımızın tamamında merkez ilçe pilot okul falan ayırmadan bütün çocuklarımızla kodlama eğitimine başladık ve gerçekten iyi bir aşamaya gelindi. Bugün de festivalimiz yapıyoruz birinci kodlama festivali gerçekleştiriliyor. Umarız bu festivallerin arkası gelir. Özellikle bakanlığımızın da devreye girmesiyle olayın şekli çok daha değişir. Belki biz günün birinde Türkiye’nin belki de dünyanın kodlama olimpiyatlarına Zonguldak olarak ev sahipliği yapma şansı buluruz” dedi.

VALİ BEKTAŞ STANDLARI GEZDİ, ÖĞRENCİLERİN YAPTIĞI YAZILIMLARI İNCELEDİ

Yapılan konuşma ve “1. Kodlazon Fest” açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve törene katılan protokol standları gezdiler. Vali Bektaş stantları tek tek gezerek öğrencilerden projeler hakkında bilgi aldı ve tebrik ederken, 96 okul, 320 öğrencinin hazırladığı birbirinden güzel projeler büyük ilgi gördü.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEKTAŞ:, GERÇEKTEN, MÜTHİŞ, BİR, HEYECAN,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BEKTAŞ: GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR HEYECAN
BEKTAŞ: GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR HEYECAN
BEKTAŞ: GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR HEYECAN
BEKTAŞ: GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR HEYECAN
BEKTAŞ: GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR HEYECAN
Yorumlar
Haber Yazılımı