“BİSİKLET DE BİR TRAFİK ARACIDIR” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
03 Ağustos 2020 - Pazartesi 14:40 Bu haber 1148 kez okundu
 
“BİSİKLET DE BİR TRAFİK ARACIDIR”
GÜNDEM Haberi
“BİSİKLET DE BİR TRAFİK ARACIDIR”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Karadeniz Ereğli Doğa ve Bisiklet Gezginleri Derneğince (EDOBİS) 81 İl’de başlatılan “Bisiklet Ölümleri Son Bulsun” eylemine destek verdi.

EDOBİS Dernek Başkanı Yekta Lafçı, Ankara Bisiklet Dostları (Abidos) tarafından başlatılan ve 81 İl’de gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, ilçedeki bisikletçiler ve eşlerinden oluşan 50 kişilik grubun, doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

 Abidos, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: “Son dönemlerde oldukça artan bisikletliye çarparak ölümüne sebebiyet verilmesi, başta bisikletlilerin ailesi ve yakın çevresi olmak üzere herkesi derinden üzdüğü görülmektedir. Bunların çoğunluğu araç sürücülerinin hatalı kullanımı (aşırı hız, dikkatsizlik, son dönemlerde alkollü araç kullanımı vb.) ve diğer taraftan altyapı eksikliği ve mevzuatın yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Artan bisikletli ölümlerine ‘Dur’ demek, güvenli bisiklet kullanımı önlemlerinin alınması için dikkat çekmek istiyoruz. Bisiklet de bir trafik aracıdır: İnsan gücü ile gittiği için ucuz, sağlıklı ve sürdürülebilirdir. 2918 Nolu Karayolları Trafik Kanununa göre; bisikletliler varsa bisiklet yolunu, yoksa araç yolunun en sağ şeridini kullanırlar ve geçiş önceliğine sahiptirler.”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BİSİKLET, DE, BİR, TRAFİK, ARACIDIR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı