BU OKULU NEDEN AÇMIYORSUNUZ?
Haber
30 Aralık 2021 - Perşembe 16:40 Bu haber 4301 kez okundu
 
BU OKULU NEDEN AÇMIYORSUNUZ?
GÜNDEM Haberi
BU OKULU NEDEN AÇMIYORSUNUZ?

BU OKULU NEDEN AÇMIYORSUNUZ?

İlginç bir dünya da yaşıyoruz vesselam!

Dünya yerküresinin Türkiye kara parçasında Zonguldak vilayetinde.

“Ödediği vergi kadar yatırım alamayan illerden Zonguldak’ı” geçtik.

Neden ‘yiğitlerin değil sorunların harman olduğu il Zonguldak’ı tartışıyoruz artık.

Gelmeyen, yarım kalan hizmetleri tartışmıyoruz da, biten hizmetlerin devreye sokulmasındaki ‘patinaj’ haline takılıyoruz.

Topbaşı/Tepebaşı mıntıkasında milyonlarca liraya mal olmuş ‘Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ diye yapılan bir okul var. 6-7 ay önce, bitti diye teslim alınmış.

Milli servet bu okul, Kozlu Dereköy’de Dünya Bankası kredisiyle yapılıp, ‘Taşımalı Eğitim Sistemi’ çıkınca; 2010-211 eğitim sezonunda öğrencileri başka tarafa aktarılıp ’çürümeye terk edilen okul’ gibi kaderine terk edilmiş görülüyor.

Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri T1-T2-T=-Kilimli güzergahında, Uzunkum’da Hasan Ali Yücel Okulunda eğitim-öğretim görüyordu. Okul yıkılınca, Karaelmas Mahallesi’ndeki Uzun Mehmet Lisesi bünyesine katıldı.

Bu arada, Yeni Hastane’nin yetersiz otoparkı gündeme geldi. Mühendislik yada yapım rezaleti kamuoyunu meşgul edince; tarihi kız meslek lisesini yıkıp, yerine otopark yapma fikri ortaya çıktı.

Ancak, yöre ve değerlerine sahip çıkan duyarlı insan sayısı ile kamuoyu baskısı artınca, Kız Meslek Lisesi’nin yapı ömrünü doldurduğu fikri, ‘taktik’ olarak çıkartıldı.

Bu arada, Kız Meslek Lisesi’nin tarihi dokusu ortaya çıktı. Tabiat Varlıklarını Koruma kurulu okul tescilini onayladı. Yıkım ortadan kalktı.

Diğer taraftan, Uzun Mehmet Lisesi’ne 2 milyon lira civarında masraf edilip, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin kalıcılığı sağlandı.

Divayet o ki; tescili onaylanan Tarihi Kız Meslek Lisesi’ni yıkmak isteyenlerin gayreti sürüyor.

Diyeceğimiz odur ki; Zonguldak halkının vicdanındaki ‘yıkılmasın’ kararı, koruma kurulunca da onanmıştır.

Yapılacak olan, şehrin ortak paydalarından Tarihi Kız Meslek Lisesi’ni siyasi rant, ego tatmini ve toplumsal mutabakatı bozma manasındaki eylemden; yıkmaktan vazgeçmektir.

Malumunuz, pandemi sürecindeyiz.

Her gün pozitif vaka ölüm sayılarını korkarak izliyoruz.200 metre aşağıda Yayla Orta okulunda kalabalık sınıflar nedeniyle ikili eğitim yapılmaktadır.

Taşıyın Yayla Orta Okulunu buraya; geleceğimizin teminatı çocuklarımızı, ailelerini ve toplum katmanlarını ‘Korkulu Eğitim Öğretim den kurtarın.

Her zaman söylediğimiz gibi; pandemi sürecinde işsizlik, hayat pahalılığı gibi sorunların moral bozduğu bir ortama ‘Tarihi Kız Meslek Lisesi’nin yıkılması’ gibi bir daha eklemeyin.

Hep birlikte ‘yiğitlerin değil sorunların harman olduğu il’ konumundan çıkalım.

Liman içi düzenlemesi, Lavuar Alanı Projesi ve millet Bahçesi gibi hizmetlerin getirilmesi konusunda güç ve gönül birliği yapalım.

Lütfen ‘tüyü bitmedik yetim hakkı’ paralarla yapılan bu güzide eğitim yuvası okulu, kaderine terk edilmiş görüntüsünden kurtaralım.

Bu çağrımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak’taki temsilcileri İl Başkanı Sayın Zeki Tosun ve Vali Sayın Mustafa Tutulmaz’a.

Bu vesile ile Topbaşı/Tepebaşı’nda ‘eğitim/öğretim’ için ‘olur’ bekleyen okul binası önündeki toplantıya katılan meslektaşlarıma teşekkür ederim.

İDDİAYA BAK! FİYATLAR DÜŞECEKMİŞ!

İşte ‘bomba’ haber bu.

Türkiye perakendeciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Kaya, market raflarındaki ürünlerde ilk aşamada yüzde 20-30 indirim olduğunu belirtmiş.

Daha da ileri gitmiş genel başkan yardımcısı ve “bir ay sonra yüzde 40 fiyatların aşağı ineceğini tahmin ediyoruz ve ineceğini iddia ediyorum’ demiş.

Fiyatların kur ve stokçuluktan dolayı fahiş şekilde yükseldiği iddia edilirken, sektörün zararına faaliyet gösterdiğini iddia eden Kaya, ‘ocak ayındaki siparişleri iptal ettik. Fiyatlarımızı yeni fiyata uyarlasınlar’ dedi.

‘İddia’ oynamak aktüel konulardan biri...

İddiacı, bu kez Türkiye Perakendeciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı.

Dünyanın neresinde görülmüş bir ay sonra fiyatların düşmesi. Hele Türkiye de…

Sayılı gün çabuk geçer. Bekleyelim görelim.

İŞKUR, İŞSİZLERLE DE ANKET YAPMALI

İşsizlik, hayat pahalılığı ve pandemi… Ülkenin önde gelen sorunlarından…

Zonguldak’ın da aktüel konularından ve sorunlarının başında geliyor bunlar.

Dünkü yerel medya haberlerine göz attıysanız, ‘Zonguldak’ta 106 işveren çalışacak işçi arıyor’ başlıklarını görmüşsünüzdür.

Zonguldak İŞKUR İl Müdürlüğü’nce, özel sektör işverenlerince çıkılan iş ilanlarında 106 işveren 156 işçi arıyormuş. Özel sektörün aradığı elemanlar arasında iş makinası operatörü, şöfor, iş güvenliği uzmanı, mobilya işçisi, deneyimli muhasebeci, tornacı vs. bulunuyor.

Yani, daha ziyade vasıflı eleman aranıyor.

Hemen belirtelim, Zonguldak’ta İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 55 bin civarında.

İlginç değil mi? İşsizler iş arıyor, işverenler çalıştıracak işçi.

Burada bir sıkıntı var. Piyasada vasıflı eleman yok veya vasıflı elemanlara  verilen maaş düşük olduğu için ilgi görülmüyor.

Aslında, İŞKUR yetkilileri, özel sektör işverenleriyle yaptıkları görüşme ve anketler gibi, işsizler ile de görüşüp anket düzenlemeli ve işsizlerin, neden işçi arayan işyerlerine müracaat etmediklerini tespit etmeliler.

Çalışanların sosyo ekonomik şartlarını inceleyen kurum ve kuruluşların, işsizler konusunda daha duyarlı olması gerekmiyor mu?

KIZILAY RAHATLADI

Türk Kızılay’ı Zonguldak Şube Başkanlığı’na Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Fatih Akça’nın geleceği ‘resmen’ açıklanmasa da, piyasada bir ‘rahatlama’ hissedildi.

Fatih Akça, Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği ve Halk Sağlığı İl Müdürü olarak görev yapmış emekli olmuştu.

Akça bir süre önce de YEŞİLAY Bölge Koordinatörü olarak atanmıştı.

“Türk Kızılay’ı başkan adayları” konulu tartışmalar Zonguldak kamuoyunda geniş ilgi uyandırmış, adı geçen bazı şahıslar eleştiri odağı olmuştu.

Dr. Fatih Akça ile Türk Kızılay’ı Zonguldak’ta daha aktif ve saygınlık kazanacağı kesin.

Dr. Akça’ya yönetimini oluşturması için yetki verildiği ileri sürülüyor.

SALDIRDIĞIN DOKTOR GİDİNCE,

HASTANI NEREYE GÖTÜRECEKSİN!

Hayırlısı olsun.

Türkiye de doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarına karşı yapılan sözlü/fiili saldırılar kamuoyunda büyük tepki görüyor.

Hafta başında Zonguldak Karaelmas Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde görevli iki doktor bin hasta yakınının saldırısına uğradı.

Gerçekten ‘izahı’ yapılamayacak bir durum.

Hem de, birçok doktor eksiği olan bir hastanede, doktora saldırmak kadar ‘abes’ bir durum olamaz.

Biz, Tıp Fakültesi’nin onkolog/kanser doktoru eksiğini gidermek için yazıp çiziyor, çare arıyoruz. Eloğlu, sağlık hizmeti almak için gittiği doktora saldırıyor.

Kardeşim, saldırdığın o doktor yarın Zonguldak’tan çekip gitse, sen hastanı kime getireceksin?

Bak, onkolog/ kanser doktoru yok.

Zonguldaklı 400 civarında kanser hastası, Ankara, İstanbul, Düzce gibi yakın vilayetlere gidip, sağlık arıyorlar. Zaman ve para kayıpları ekstraları…

Şehir dışına çare arayan insanlardan biri ile konuş bakalım.

Bence, yapacağın iş, uzaktan mektupla değil, basın mensuplarını yanına alıp, saldırıp üzdüğün doktorların yanına gidip özür dilemek.

Vakit geçirme.


Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, OKULU, NEDEN, AÇMIYORSUNUZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı