0
Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 18:51 Bu haber 1927 kez okundu
 
BURUK 8 MART
Yine çiçek, nutuk ve fular… Yine kadınların yüzünü güldürecek proje yok…
GÜNDEM Haberi
BURUK 8 MART

Kadının gücü kendi gücünü bilmekle başlar. Kendi gücünü bilen kadın önce kendini aşar. Sonra ailesi ve çevresini…

Kadının gücü, önce okur olmak ile başlar. Sonra okur-yazar.  Okur -yazar olmanın sonrası, sıra dışı okur-yazar olmaktır.

Onun için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, öncelikle eşinden-dostundan-evdeşinden bir karanfil beklenecek gün değildir.

8 Mart, tüketim toplumuna hazırlık için, pahalı hediyelerin pazarlanmaya sunulduğu, lüks tüketimin pazarlandığı gün hiç değildir.

8 Mart hak ve özgürlüklerin hatırlanması, çocukların geleceğe hazırlanması, insanların kaliteli yaşama yönlendirildiği gündür.

8 Mart, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış, Uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde, kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmıştır.

Ülkemizde 1921’de ilk kez kutlandı. 1975 yılında ilk kez "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. Kutlamalar 12 Eylül darbesi ile kesintiye uğradı.

Ülkemiz de 98 yıldır kutlanan gün ile ilgili etkinliklere dün de devam edildi. Kimi çiçek dağıttı, kimi nutuk attı.

Nutuklar ‘Kadının yüzünün güldüğü toplumun yüzü güler’ denmesine rağmen, kadınların yüzünü güldürecek, insanların yaşam kalitesini arttıracak bir proje seslendirilmedi.

Kadınlar bu seçimde yine listelerde bekledikleri değerleri göremediler. Siyasette daha çok ses, bürokraside daha çok beklenti umutları yine bir sonraki 8 Martlara kaldı.

İnanış - Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: BURUK, 8, MART,
Yorumlar
Haber Yazılımı