İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
11 Ekim 2018 - Perşembe 17:11 Bu haber 1162 kez okundu
 
Çocuk İstismarı Sadece Cinsel Anlamda Değildir
Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, öğretmenlere tarihe geçecek ders niteliğinde öğütlerde bulundu. Çınar, “Çocuk istismarı sadece cinsel anlamda değildir. Eğer ihmallerimizden dolayı çocuklarımızın geleceğini olumsuz etkileyecek işlevsizlikler içinde olursak oda bir çocuk istismarıdır” dedi.
- Haberi
Çocuk İstismarı Sadece Cinsel Anlamda Değildir

“Öğretmenlerimizle iletişimiz tam olacak. Çalışana iltifat edeceğiz ve yol vereceğiz. Bunu yapamazsak içten içe kaynamalar, taraf olmalar, boş vermeler, vaz geçmeler başlar ve hiç kimse bir şey yapmaz” diyen Vali Çınar,  Bunu özellikle rica ediyorum” dedi. Zonguldak Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından,  “Çocuklara Yönelik İstismarın Önlenmesi ’ne yönelik program düzenlendi.  Şehit Prof. Dr. İlhan Varan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapılan programa Vali Ahmet Çınar, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, Aile ve Sosyal Politikalar  İl Müdürü  Kemal Gümrükçü, Ruh sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Atasoy ve  Avukat Güney Atılgan, öğretim görevlileri, merkez ve ilçelerde bulunan okul müdürleri katıldı. Konuşmasında Zonguldak’ın Eğitiminde ki başarının en baş aktörlerisiniz diye Vali Çınar: " Bu salonda bulunan değerli arkadaşlar Zonguldak’ın Eğitiminde ki başarının en baş aktörlerisiniz. Bu şehirde eğitim çalışması ve uyguladığınız teknikler fedakarlığınız kadar iyi olacak. Yada başarı seviyesi düşük olacak. Burada ne kadar önemli bir iş yaptığınızın  eminim farkındasınızdır. Biz bir takımız ve konu eğitimse, tatlı bir rekabet içine girersek normalin ötesinde büyük başarılar elde ederiz. Bilimden ve teknikten ödünler verirsek çocuklarımızın hakkı geçer. Bir çocuk önce kendine faydalı olacak seviyeye gelmelidir. Bir çocuk düşünün kendisinin, ailesinin ve çevresinin konforunu etkileyebilecektir. Bir çocuk etrafına, dünyaya faydalı da olabilir zararlıda olabilir.

Her bir çocuğu büyük bir potansiyelmiş gibi değer vererek eğitimine gayret etmek gerekir. Konumuz çocuk istismarı. Çocuk istismarı sadece cinsel anlamda değildir, eğer ihmallerimizden dolayı çocuklarımızın geleceğini olumsuz etkileyecek  işlevsizlikler içinde olursak oda bir çocuk istismarıdır. Önce kendim için söylüyorum. Makamlar hava atma yeri değil hizmet etmek yeridir, hizmet etmelidir. Hava atmak için havamızın olması lazım. Biz o makamları hizmet makamları olarak değerlendirmek zorundayız. İnsaniyetle, medeniyetle kanunlar bize bunu emrediyor. Hizmet ettiğimiz kadar büyürüz, saygın oluruz. Yönetici her işi kendisi yapan, bilen değildir. Yönetici bilenleri çalıştırabilendir. Hata edene ceza verebilendir. Her şeyi bilemeyebiliriz. Onun için başarılı, yetenekli, tecrübeli bir öğretmen bularak onlara iş yaptırmak gerekiyor. Bazı şeyler komplekse, hastalığa dönüşürse bu tehlikeli bir şeydir. Okul Müdürleri çok önemli. Faklı bir yönetim tekniği de olan çok esaslı bir makamdır. Mutlaka kendimizi  geliştirmemiz gerekiyor. Farklı teknikleri uygulayarak kendimizi başarılı okul müdürü seviyesine getirebiliriz. Öğretmenlerimizle iletişimiz tam olacak. Çalışana iltifat edeceğiz ve yol vereceğiz. Bunu yapamazsak içten içe kaynamalar, taraf olmalar, boş vermeler, vaz geçmeler ve hiç kimse bir şey yapmaz. Bunu özellikle rica ediyorum. Böyle prensimi olan yöneticiler bundan vaz geçmelilerdir. Bizi iyi, başarılı müdür yapacak olan başarıları alkışlamak ve iyi diyalog kurmaktan geçer. Böyle olmazsa öğretmenler az verimli olurlar. Benim söylediğim sözler boş sözler değil. Ertelemeyeceğiz, vaz geçmeyeceğiz, ötelemeyeceğiz.  Bütün bunlar oluyorsa çocuklarımızı istismar etmiş oluruz." dedi

Haber: Muhammet Karapınar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuk, İstismarı, Sadece, Cinsel, Anlamda, Değildir,
Yorumlar
Haber Yazılımı