CUMA HUTBESİ’NDE OTİZM FARKINDALIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ!
Haber
02 Nisan 2021 - Cuma 15:59 Bu haber 1737 kez okundu
 
CUMA HUTBESİ’NDE OTİZM FARKINDALIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ!
GÜNDEM Haberi
CUMA HUTBESİ’NDE OTİZM FARKINDALIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ!

Zonguldak’ta Diyanet Cuma Hutbesi’nde, Down Sendromu ve Otizm farkındalığına dikkat çekti.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde Cuma namazında Down Sendromu ve Otizm farkındalığına dikkat çekildi

Her hafta Cuma namazında bir konuya dikkat çeken Diyanet, Bu hafta. Down sendromu ve otizmli bireylere farkındalık mesajlarının da yer aldığı hutbe, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde Cuma Namazı'nda okundu.

2 Nisan’da Cuma namazı hutbesinde de down sendromu ve otizm farkındalığıyla ilgili bilgiler verilen hutbede, "Down sendromlu ve otizmli kardeşlerimizin ve ailelerinin, hayatın hiçbir alanında kendilerini yalnız hissetmemeleri için hepimize sorumluluklar düşmektedir. Kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken desteği göstermek, hayatlarını kolaylaştırmak dini ve insani görevimizdir." denildi.

Down Sendromu ve Otizmli bireylerle insan onuruna yakışır bir ilişki ve samimi bir yakınlık kurulması gerektiği belirtilen hutbede, müslümanlara şöyle seslenirdi:

 

BİRBİRİMİZİN FARKINDA OLALIM

 

Muhterem Müslümanlar! Her birimiz bir imtihandayız. Dünya ve ahiret mutluluğunun peşinde, zorlukları aşabilmenin gayretindeyiz. Yaratılışımız gereği sevinci ve hüznü, neşeyi ve kederi birlikte yaşamaktayız. Çeşitli hastalıklar, sıkıntılar ve engellerle sınanmanın yanında down sendromu ve otizm gibi gelişim farklılıklarıyla da karşılaşmaktayız.

Yaşanan her zorluğun, çekilen her zahmetin, öğretici ve insanı geliştirici bir boyutu vardır. Zorluk ve sıkıntıları göğüslemek, her halimizde Allah Teâlâ’nın rızasını gözetmek, insanda kemal sıfatlarının açığa çıkmasına vesile olur.

Aziz Müminler! Gelişim farklılıkları hakkında doğru bilgilenmemiz, tedavi ve rehabilitasyon imkanlarını araştırıp ehil ellerden destek almamız gerekir. Bu tür durumlarda erken tanı ve buna bağlı olarak doğru tedavilerin ve bilhassa uygun eğitimin vaktinde başlaması son derece önemlidir.

Kıymetli Müslümanlar! Down sendromlu ve otizmli kardeşlerimizin ve ailelerinin, hayatın hiçbir alanında kendilerini yalnız hissetmemeleri için hepimize sorumluluklar düşmektedir.

Değerli Müminler! Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: “Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridir.” O halde birbirimizin farkında olalım. Kardeşlerimizle insan onuruna yakışır bir ilişki ve samimi bir yakınlık kuralım. Sonra da ellerimizi Rabbimize açalım, tam bir teslimiyet içinde O’na boyun eğip sabır ve şifa dileyelim. Bizleri hem bu dünyada hem de ahirette mesut ve bahtiyar kılacak bir kulluk bilincine eriştirmesini O’ndan niyaz edelim.

Hutbeyi Peygamber Efendimiz (S.A.S)’in şu hadisiyle bitiriyorum: “Mümin, mümin kardeşi için birbirine sımsıkı kenetlenmiş tuğlalardan oluşan bir bina gibidir.”

 

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: CUMA, HUTBESİ’NDE, OTİZM, FARKINDALIĞINA, DİKKAT, ÇEKİLDİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı