0
Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 13:27 Bu haber 1480 kez okundu
 
Demirci: Yılda 37 milyon ton kömür ithal ediyoruz
GÜNDEM Haberi
Demirci: Yılda 37 milyon ton kömür ithal ediyoruz

AK Parti il Başkanı Zeki Tosun ve AK Parti Merkez ilçe Başkanı Mustafa Çağlayan, Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ve yönetimi ziyaret etti.

AK Parti il Başkanı Zeki Tosun, 20 Ocak tarihinde yapılan 6. Olağan genel kurul sonrası kendisine gelen ziyaretlerin ardından iade-i ziyarette bulunmak üzere GMİS yönetimini de ziyaret ederek fikir alış verişinde bulundu.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’yi ziyaret eden Zeki Tosun, Zonguldak için birlik ve beraberlik içerisinde sorunları çözmek istediklerini söyledi.

 GMİS Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska ile Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan AK Parti il Başkanı Zeki Tosun şöyle dedi. 

TOSUN: BUGÜNLER ÖZEL GÜNLERDİR, BİRLİK-BERABERLİK GÜNLERİDİR

“Bugün çok önemli bir gün. 3 Mart 1992’de Kozlu’da bir facia yaşandı, 263 şehidimiz var. Yarın da onları anma günü. Bizler de bu anlamlı günde kendilerini ziyaret edelim dedik. Rahmetli olan madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Tabii bu arada sınırlarımızda bir operasyon devam ediyor. Dün 8 şehidimiz var. Allah Mehmetçiğimize güç-kuvvet versin. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin diyoruz, gazilerimiz var, onlara da acil şifalar diliyoruz.

Bugünler özel günlerdir, birlik-beraberlik günleridir. Vatan için orada mücadele eden Mehmetçiğimiz, askerlerimiz, polislerimiz, top yekûn bir mücadelenin içindeyiz. Bizim de burada Başkanımla beraber Zonguldak’ta bu birlik-beraberlik fotoğrafını bu anlamlı günde vermemiz daha hoş olmuştur diye düşünüyorum. Kendileriyle Zonguldak ile ilgili bazı şeyleri konuşacağız.  Ben Sayın Başkanıma ve Yönetim Kurulu arkadaşlarına madenciler adına yapacakları için başarılar diliyorum.  Biz zaten her zaman yan yana gelip Zonguldak’ın konuları, TTK olsun madencilerimiz olsun onlarla fikir alışverişinde bulunuyoruz.İnşallah ziyaretimiz hayırlı olur diyorum” dedi.

DEMİRCİ: ZONGULDAK’IMIZ KAZANIR HEM ÜLKEMİZ KAZANIR

AK Parti il Başkanı Zeki Tosun, AK Parti Merkez ilçe Başkanı Mustafa Çağlayan ve AK Parti yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Türkiye hakikaten zor günlerden geçiyor. Dün 8 şehidimiz var. Allah, onlarla beraber tüm şehitlerimizin mekanlarını cennet yapsın. Ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Biz maden işçileri olarak, Zonguldak olarak, Türkiye halkı olarak her zaman devletimizin, milletimizin ve ordumuzun yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Maden işçisi arkadaşlarımızdan gelen talepler vardı. Afrin’de mücadele eden Mehmetçiğimize destek amacıyla bir kampanya düzenlendi. Madenci arkadaşlarımızla beraber, karınca-kararınca bir destek kampanyası düzenledik. Önümüzdeki günlerde anlamlı olduğuna inandığımız desteklerimizi Afrin’de mücadele eden ordumuza teslim edeceğiz. Programı önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Zonguldak da zor günler geçiriyor. Madenlerdi işçi açıklarımız had safhada. İşçi açıkları iş güvenliği sınırlarını zorlamaya başladı. Zonguldak’ın altında 1.5 milyar ton kömürümüz var. Bu kömürü yerüstüne çıkarabilmek için elimizden gelen mücadeleyi hep beraber veriyoruz.

Sayın Başkanımızdan ve Sayın Milletvekillerimizden bizim taleplerimiz Zonguldak için hep birlikte, Zonguldak’ı ileri götürebilecek, kalkındırabilecek ne varsa birlik-beraberlik içinde yaparsak hem Zonguldak’ımız kazanır hem ülkemiz kazanır.  Yılda 37 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Bunun 7 milyon tonu demir-çelik sektöründe kullanılan koklaşabilir kömür.  Biz bunun 5 milyon tonunu çıkartabilsek ülkemiz ekonomisine hakikaten çok büyük katkı vereceğiz.

Bunun için, işçi aldırabilmek için sizlerle birlikte, hep birlikte bir mücadele verebilirsek bizler de mutlu oluruz, Zonguldak’ımız da mutlu olur.

Yarın 3 Mart. 263 madenci kardeşimizi 1992 yılında kaybettik. Maden şehitlerimizi anma törenleri yarın başlıyor. Birkaç yerde Kuran-ı Kerim okunacak. Pazar günü Yenice’de program düzenlenecek.

Pazartesi günü de Kozlu Müessesesi Kuyubaşında anma töreni düzenleyeceğiz.

Maden şehitlerimizin ailelerine tanınacak olan haklarla ilgili Sayın Bakanımızın yanına gittiğimizde Sayın Bakanımız bize umut verdi. Bizim talebimiz belirlenmiş tarihler arasında şehit olanlar değil de hakların tüm maden şehitlerimizin ailelerini kapsamasıdır. Bu konuda çalışma yapılıyor. Hem rahmetli olan maden şehitlerimiz huzurla yatarlar yerlerinde hem de onların yakınlarından bir kardeşimizi kamuda işbaşı yaptırabilirsek ne mutlu bize.

Maden şehitlerimizin yakınlarına tanınacak haklarda kamuya alımlarda önceliğin TTK’da olmasını istiyoruz. Daha sonra başka kurumlara alımlar yapılsın istiyoruz. Öncelik maden şehitlerinin yakınlarının işe alımında öncelik TTK’da olsun diyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, AK Parti il Başkanı Zeki Tosun ile GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ve yönetim kurulu üyeleri Türkiye ve Zonguldak gündemleri ile ilgili fikir alış verişinde bulundular.

Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demirci:, Yılda, 37, milyon, ton, kömür, ithal, ediyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı