0
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
15 Şubat 2019 - Cuma 17:04 Bu haber 2921 kez okundu
 
DİYABETTE SAĞLIK VE BESLENME EĞİTİMİ VERİLDİ
Diyabetliler Derneğinin konuğu olarak Level Hospital ‘in Diyetisyeni Ayşe Ordu Diyabette Sağlıklı Beslenme konulu eğitim verdi. Zonguldak Belediye Nikâh Salonunda gerçekleşen eğitime halkın ilgisi yoğundu.
SAĞLIK Haberi
DİYABETTE SAĞLIK VE BESLENME EĞİTİMİ VERİLDİ

Diyabetliler Derneği 2. Başkanı Orhan KAYA açılış konuşmasını yaptıktan sonra, Halkla İlişkiler Müdürü Arzu YETİMOĞLU hastane hakkında bilgi verirken, bu organizasyonu düzenleyen ve  cenazesi nedeniyle katılamayan Diyabetliler Derneği Başkanı Çetin TERZİOĞLU’na  başsağlığı dileğinde bulundu.

Diyetisyen Ayşe ORDU ‘nun verdiği bilgiler kısaca şöyle;

“Diyabet toplumda geniş popülasyonları ilgilendiren düzenli tedavi edilmezse ciddi organ kayıpları ve erken mortaliteye neden olabilen kronik bir hastalıktır.

Sağlıksız beslenenler (Karbonhidrat ve doymuş yağlardan zengin, posadan düşük beslenme),Aile öyküsü olanlar (1.derece akrabalarda ),kardiyovasküler hastalık öyküsü ve fazla kilo gibi preklinik belirtileri olanlar ve  aşırı susama ,sık sık idrara çıkma, iyileşmeyen yaralar , halsizlik gibi belirtileri olanlar  düzenli olarak kan testlerini yaptırmalıdır.

Diyabet; ilaç veya insülin tedavisi, eğitim, beslenme tedavisi ve egzersiz ile kontrol altına alınabilir.

Diyabetin kontrolünde temel yapı taşlarından biri beslenme tedavisidir. Amacı yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak, ileri dönemlerde ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemektir.

Diyet, diyetisyen tarafından kişiye özel yazılmakla birlikte öğünlerde besin çeşitliliği sağlanarak, posadan zengin beslenerek, öğün saatleri ve içerikleri düzenlenerek, doymuş yağlardan uzak durarak, besin etiketi okuyarak ve ideal kilo korunarak beslenme tedavisi amacına ulaşılmış olunur.”

Eğitimin sonunda merak edilen sorular cevaplandırıldı.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİYABETTE, SAĞLIK, VE, BESLENME, EĞİTİMİ, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı