0
Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 09:40 Bu haber 2177 kez okundu
 
DÜNYA BÖBREK GÜNÜ
SPOR Haberi
DÜNYA BÖBREK GÜNÜ

14 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle Level Hospital Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Okan Biçgi yayımladığı yazılı mesajda böbrek hastalığının ve hasta sayısının her geçen gün arttığını belirtti.
Biçgi şu ifadelere yer verdi:
"Ülkemizde her 7 (yedi) kişiden biri kronik böbrek hastasıdır. Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sinsi seyreder. Düzenli tarama yapılmadıkça erken evrelerde teşhisi zordur. Farkındalığının ve erken tanının düşük olması nedeni ile hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerler.  Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar. Erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yüksek ölüm riski azaltılabilir.

Kronik böbrek hastalığı basit ve ucuz kan ve idrar testleri ile kolayca teşhis edilebilir. Erken evrede saptandığında hem kronik böbrek hastalığına özgü genel önlemler, hem de altta yatan veya eşlik eden hastalıklara yönelik tedavi yaklaşımları ile ilerlemesi engellenebilir veya geciktirilebilir.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için düzenli egzersizin ve sıvı alımının önemli olduğuna dikkati çekerek, Opr. Dr. Okan BİÇGİ şunları kaydetti:

"Sağlıklı beslenmek ve vücut ağırlığı dengesini korumak gerekir. Tuz azaltılmalı ve yeterli sıvı alınmalı, sigara içilmemeli, ağrı kesici ilaçlardan kaçınılmalıdır. Kan basıncı ve kan şekeri düzenli olarak ölçülmeli, risk grubundakiler ise böbreklerini düzenli olarak kontrol ettirmelidir. Sağlıklı yaşam için günde 5 gram tuz alınması yeterlidir. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyon, kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığı için çok önemli risk faktörüdür. Günlük tuz tüketiminin 5-6 grama düşürülmesi kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığına bağlı ölümleri yüzde 20 oranında azaltabilir.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÜNYA, BÖBREK, GÜNÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı