İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
20 Kasım 2018 - Salı 11:54 Bu haber 4752 kez okundu
 
Dünya KOAH Günü Konuşuldu
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner 21 Kasım Dünya KOAH günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.
SAĞLIK Haberi
Dünya KOAH Günü Konuşuldu

Güner yapmış olduğu açıklamada şöyle dedi. “Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, çeşitli nedenlerle  hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır. KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen 3. Ölüm nedenidir ve bu ölümlerin  yüzde 61.5’i KOAH nedeniyledir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir.”      

KOAH NEDEN OLUR, KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Güner, konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam etti, “KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikayetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo,  puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH gelişiminde özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt)  kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu‐dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda önemi giderek vurgulanmaya başlayan fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.” 

KOAHLI BİR HASTANIN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

Güner, “KOAH’da en sık görülen yakınmalar ; nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigara içen kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve zamanla evden çıkmamayı tercih eder hale gelir. Bu şekilde giderek artan hareketsizlik, hastanın yaşam kalitesini bozarak, hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve ölüme yol açar.” dedi.  

KOAH TANISI NASIL KONUR?

  Güner, “KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konabilmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü sigara içen, tozlu ortamlarda çalışan yada yaşayan kişilerde müzmin seyirli öksürük,  balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ”nefes ölçüm testini” yaptırması gerekir.” ifadelerine yer verdi. 

KOAH TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Güner, konuyla ilgili açıklamlarını şöyle sonlandırdı, “KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak olmalıdır. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, risk grubundaki kişilere grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra, fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir.  Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir."

Haber Merkezi 

 

                                                                                                     

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünya, KOAH, Günü, Konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı