Haber
04 Ekim 2018 - Perşembe 10:33 Bu haber 1974 kez okundu
 
Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme etkinlikleri
SAĞLIK Haberi
Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme etkinlikleri

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme etkinlikleri kapsamında yazılı bir açıklama yaptı:
Güner yapmış olduğu açıklamada, “ Meme kanseri, ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olup, kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir.
Erken dönemde tespit edilebilen meme kanserin iyileşme şansı yüzde 98’dir. Kadınların düzenli olarak 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi yapması, 40 yaşından itibaren iki yılda bir mamografi çektirmeleri erken teşhiste önem arz etmektedir. 
Kendi kendine meme muayenesi bulgularında memede kitle hissedilmesi, memelerden birinde anormal büyüme veya birinin diğerinden farklı duruşu, meme cildinde buruşukluk veya damarlanma, meme ucunda kanlı akıntı, çukurlaşma, renk değişikliği gibi belirtiler, memeye yakın lenf bezlerinde büyüme ya da üst kolda anormal şişlik tespit edilmesi halinde hekime başvurulması gerekmektedir. 
Meme kanserini önleyebilmek amacıyla toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak için Ekim ayı boyunca ilimiz merkez ve ilçelerinde halk eğitimi ve tarama programlarımızı arttırmayı hedeflemekteyiz. 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınlarımızı KETEM, Toplum Sağlığı Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Aile Hekimliklerine başvurarak ücretsiz mamografi taramalarını yaptırmaları için davet eder, sağlıklı günler dilerim”  Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekim, ayı, meme, kanseri, bilinçlendirme, etkinlikleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı