ELEKTRİK-SU KESİNTİLERİ İÇİN ‘KONSENSÜS’ ŞART
Haber
23 Şubat 2021 - Salı 17:38 Bu haber 1788 kez okundu
 
ELEKTRİK-SU KESİNTİLERİ İÇİN ‘KONSENSÜS’ ŞART
GÜNDEM Haberi
ELEKTRİK-SU KESİNTİLERİ İÇİN ‘KONSENSÜS’ ŞART

ELEKTRİK-SU KESİNTİLERİ İÇİN ‘KONSENSÜS’ ŞART

Ödediği vergi kadar yatırım alamayan Zonguldak’ta sorunların harman olmasının nedeni, son yağan karlarla birlikte bir kez daha ortaya çıktı.

‘Fitne ficur’ ağırlıklı siyasetten ziyade, yozlaşan siyasetin ortaya çıkardığı bozuk düzen icraatları, birinci dereceden sorun.

‘Yandaş koruma’ statülü siyasi rant yanında, özel beceri isteyen ‘Ticari rant’, görülen emarelerden.

İşin en kötüsü, ‘yapanların yanında kâr kalan yapılanlar‘; değil ‘Cemiyet’, ‘Cemaat’ mensupları üzerinde de  ‘Alışkanlık’ yaptı.

Elbette, liyakatsizlik ve nezaketsizliğin ruhlara alışkanlık, esvaplara zift gibi yapışması; ahlâka mugayir gelişmeleri de tetikleyip, ayıpları çoğalttı. Öyle çoğalttı ki, konulara ‘Ulvi’ ve ‘Kutsi’ bakış ile bilinen toplum, bozuldu. Bozulmasaydı, tesettürü sadece başını örtmek olarak anlayan ‘Avrat takımı’, bel-basen-aşağı mahalleyi teşhir derecesine ‘Piyasaya arzu endam’ eder miydi hiç?

Öyle ki; artık, bırakın yapılmayan/gelmeyen hizmetleri; yapılanlardaki eksik/aksak/zarar tespitleri bile yaşam kalitesine ‘Negatif tesir’ yapar hale geldi.

Dolayısıyla, iş/oluş/hareket, hizmetin aksaması ötesinde, toplum katmanları üzerinde, sosyal psikolojinin travmalara dönüşmesine doğru yol alıyor.

Bunun savunulmasının akl-ı selim bir sebebi olamaz.

Efendim, kötü hava şartları ve kar yağışlarının yarattığı travmanın sebep ve sorumluları üzerinde ‘Ağzı olan’ konuştu. Beceriksizliklerini, haklı çıkmak üzerine ahkam kesmek ve suçu yönlendirmekten yana kullanmak isteyenler, ‘Haklı olanları susturduk’ halet-i ruhiyesi ile şişinsin dursunlar. Enformasyonun dünya ile anında paylaşıldığı bir ortam da, ancak, ‘Politip’ halet-i ruhiyeli insanoğlu kendi kendini kandırır.

Siyaset-makam ve iktidar; haklı olmadan muktedir olmayı gerektirmiyor. Bir an için ‘Haklı çıksanız’ bile.

Yapılacak olan, ‘Özrün kabahatten büyük’ olmamasına dikkat edip, insanın kıymet-i harbiyesi’nin farkında olmak.

6 Ay önce, bir belde sınırlarında, elektrik kesintisi nedeniyle fabrikanın kapandığını yazıp, yetkilileri uyarmıştık. Seçilmiş ve atanmışlar, sorunla samimi olarak ‘Hemhal’ olsalardı, bu kış uğradığımız rezaletlerin büyük bölümü olmazdı.

Anlaşılan o dur ki, elektrik – su kesintileri nedeniyle, sadece elektrik şirketini suçlamak yetmiyormuş. Yapılacak olan, ‘Koordineli’ çalışmaktan geçiyormuş.

Evet; yapılacak olan koordineli çalışmaktır. Elektrik şirketi, belediye, köye hizmet birliği ve muhtarlar, oluşturulacak ‘Konsensüs’ ekibinin içinde olmalıdır.

Elektrik işi özelleştirilmeden önce de kar yağıyor, yollar kapanıyordu. Ancak, ortada bir koordine yada adrese teslim çalışma operasyonları vardı. Hizmetin kalitesizleştirilmesi, hizmetin aksaması ve hizmet ederken zarara-ziyan edilmesi, zaman kaybedilmesi olarak açıklanabilir.

‘Ben’ kasnaklı tripler, siyasi iktidarın havasını kaçıracağı gibi; politikacının seçmen bazındaki ‘Arkasını’ da boşaltır. Bu olayın ‘Maddi’ tarafı. Manevi tarafında ise hak gaspı, zaman kaybı, siyaset ayıbı gibi ‘Olumsuzluklar’ yer alır.

Elektrik-su kesintilerinin oluşturduğu olumsuzlukların önüne geçmek için, kesinlikle ve öncelikle bir ‘Konsensüs’ oluşturmak şart. Bunu oluştururken de, ‘Siyasi şarampol’ yaratmamak şart. ‘Siyaset-memleket-spor’ yanları öne çıkartılmadan, sadece ‘Hakka ve halka hizmet’ parolası çerçevesinde, yöre için tamamen yerli-milli bir ekip kurulmalı ve çalışma statüsü belirlenmelidir.

Herkesin yapacağı iş/katkı kağıt ve saha üzerinde tespit edilmelidir.

BAĞLANTI EKİBİNİN BAĞLAMALARI

Zaman zaman ‘Halka hizmet mi, müteahhite hizmet mi?’ diye kızıp köpürüyorum ya!

Sahilde, kaldırıma parke döşemesi ihale ediliyor. Parke döşemesi yapılıyor, kenarda köşede kalmış malzemeleri toplamak için, koca kamyon kaldırıma çıkıp, yapılan işi berbat ediyor. Kaldırım kambur-kumbur vaziyete geliyor. Ben, ‘Müteahhite yeniden iş hazırlanıyor’ dediğim vakit, birileri ‘Hop’ oturup, ‘Hop’ kalkıyor.

13 Temmuz 2020’de kanalizasyon çalışması yapılıp, evlere giden ana boru hizmete sokuluyor.

Yer: Uzunkum Pilot Mehmet Sokak.

Sorun: Su borusu değiştirilmeyiş nedeniyle su kesintisi.

Bina sakinlerinin vaki şikayetleri neticesinde; açılıp betonlanan kanalizasyon, tekrar kırılıp, boru için kanal açıldı.(20 Şubat 2021)

Ancak; boru döşenmesine rağmen, evlere bağlantı yapılmadı.

Şikayet tekrarında, belediye çalışanları geldi, su borusu döşedi, üzeri kumla örtüldü ancak, yine bağlantı yapmadı.

Gerekçe soruldu, ‘Bağlantı ekibi ayrı. Onlar gelip, bağlantı yapacak’ dendi.

Birkaç gün sonra ‘Bağlantı’ ekibi gelecek, bağlantıları yapacak.

Şu an da, evlerde tazyik olmadığı için su sıkıntısı sürüyor.

Zamana, masrafa, emeğe yazık değil mi?

Gelişmeyi siyaset, tüyü bitmedik yetim hakkı, liyakat,, idare açısından eleştirmeye kalksam; bir dünya sıkıntı.

 

FERDİ, MORALİMİZİ BOZDU

Geçirdiği ‘Beyin Kanaması’ dolayısıyla uzun süredir kontrol altında tutulan gazeteci kardeşimiz Ferdi Akıllı’yı kaybettik.

Aslında, inanan insan için ‘Vade’ mefhumu ne kadar önemli ise de; diyaloğ-çevre ve hatıralar ile genç yaş, olayların yorumlanmasına hissiyat katıyor.

Ferdi’nin babası Cavit Akıllı, meslek erbaplarından biriydi. İyi bir arkadaş idi.

Ferdi, Anadolu Ajansı elemanı olarak, Zonguldak’ta ‘haber yarışı’ içinde, sahadaki genç arkadaşların içinde ‘Becerikli’ olanlardan biriydi.

Ne denir.

Dün sabaha karşı gazete arkadaşlarımdan Fadi, bu kötü habeeri verince, gerçekten üzüldüm.

Allah rahmet etsin. Geride bıraktıklarına baş sağlı diliyorum. Allah metanet versin.

 

 

VAHİM OLAY-BEÜ TESİSLERİ-KAYMA

Birkaç ay önce, Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Merkez Öğretmenevi’nin duvarlarının çökme tehlikesi yaşadığını belirtmiştik. Milyonlarca liralık yatırımın başına gelecekleri aktarmıştık.

Ancak, ne hikmetse, ‘Rutin haber’ damgası yedi bizim eleştirilerimiz. Dikkate alınmadı mı, unutuldu mu bilinmez.

Önceki gün gazeteciler, Rektör Hoca’mı (Prof. Dr. Mustafa Çufalı)ziyaret edip, yeniden gündeme taşıdılar bu gelişmeyi.

Üniversite bir açıklama yaptı.  ‘2020 Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşen yoğun kar yağışı sonrası ‘tesislerin kuzey cephesi kıyı şeridinde tahribat oluşarak dolgu zemininde de toprak kayması meydana geldi. Tesislerin temel ile deniz arasında büyük çatlaklar oluştu’ dendi.

Konu ile ilgili inceleme yapılmış ancak, gelişme içinde icraat yok. Adı geçen yer, Millet Bahçesi yapılacak olan eski çöp deponi alanına bitişik.

Rivayet o ki, çatlak ve kayma olan yerlere, tünel inşaatı hafriyatı taşınıp, dolgu yapılacak ve boşluklar kapatılacak.

Aslında, dolgu üzerinde milyarlarca liralık tesisler yapılırken, ‘Risk analizi’ yapılıp yapılmadığı sorgulanmalı önce. Oluşacak zararın sebebi?

İlginç değil mi, İnşaat işleri ve Jeoloji mühendisleri Bölümü gibi (Tahkim, taş, dalgakıran gibi konularda işin uzmanı) olan iki bölümün olduğu bir okul da, dolma zeminde tesisler kuruluyor ve sonucu malum.

Gözlemciler diyor ki; ‘Ne kadar doldurursanız doldurun, hele killi malzeme kullanırsanız kayma olacaktır. Önlem, deniz kenarında tahkimatla ve acilen olmalıdır’

Gözlemciler, “Devrek/Karşıyaka Mahallesi’nde meydana gelen heyelan da, zamanında önlem alınmadığı için, İHL ve Kapalı Spor Salonu kaymış, zarar büyük olmuştu” diyor.

Bitişikte yapılacak millet bahçesi projesi içine sokulup, işin aciliyeti açısından zaman kazanılabilir mi?

Bir an önce önlem alınmazsa, Karadeniz’in hırçın dalgalarının yaladığı dolma topraklar sökülecek, kayma artacak, tesislerin temel altları boşalacak, zarar hanesi kabaracaktır.

Aslında, ortada ‘Vahim’ bir olay var.

 

EĞİTİM ŞEHİTLERİNİ ANMA HAZIRLIKLARI BAŞLADI

3 Mart 1965 yılında Öğretmen Mustafa Küçüktürer ve öğrencileri Hüseyin Erarslan, Vedat Ercan, Yaşar Özer, yaşanan trafik kazası neticeli hayatlarını kaybetmişti.

Kazadan 55 yıl sonra  (Mart 2020)Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Vakfı, yaşamını yitiren öğretmen ve öğrenciler anısına okul bahçesinde bir ‘Eğitim Şehitleri Anıtı’ yaptırdı ve açtı.

Törene, eski ve yeni okul mezunları ve yakınları katıldı.

Vakıf Başkanı Fikret Zaman, bu yıl da 3 Mart’ta, ‘Eğitim Şehitleri Anıtı’nda tören düzenlemek için hazırlıklara başlandığını belirtti.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ELEKTRİK-SU, KESİNTİLERİ, İÇİN, ‘KONSENSÜS’, ŞART,
Yorumlar
Haber Yazılımı