ESNAF İKİYE BÖLÜNDÜ
Haber
02 Mart 2021 - Salı 16:47 Bu haber 667 kez okundu
 
ESNAF İKİYE BÖLÜNDÜ
Alınan kısmi normalleş kararları sonrasında kimi esnaf memnun kimi esnaf ise kızgın
GÜNDEM Haberi
ESNAF İKİYE BÖLÜNDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımlarının ardından yüksek riskli iller arasında bulunan Zonguldak’ta kısmı açılmalar başladı. Kent genelinde hizmet veren lokanta ve cafe gibi işletmeler yüzde 50 kapasite ile müşteri de kabul etmeye başladı. Normalleşme ile birlikte müşteri kabul eden esnafların bir çoğu normalleşme kararlarından duyduğu memnuniyeti dile getirirken bir kısım esnaf ise kararları doğru bulmadığını dile getirdi.

Alınan kısmi açılma kararları ise Zonguldak’ta esnafları adeta ikiye bölmüş durumda. Esnafların bir bölümü açılma kararlarının erken alındığına dikkat çekerek ilerleyen günlerde salgının vakalarında ki artışın yeniden tam kapanmalara sebebiyet verebileceğini belirterek ay sonuna kadar tam kapanma olması gerektiğine dikkat çekti. Bazı esnaflar ise alınan kararların yerinde olduğunu ancak vatandaşların Pandemi kurallarına uymaları gerektiğine dikkat çekti.

“İŞLERİMİZ AÇILDI”

Zonguldak kent merkezinde hizmet veren Rumeli Lokantası sahibi Hüseyin Bozacıoğlu normalleşme kararlarını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. Bozacıoğlu yaptığı açıklamada, “Baya zor bir süreçten geçtik. Kararlardan memnunuz. Ama insanlar kurallara dikkat etmeyip 1 hafta sonra tekrar kapanacaksak tabi memnuniyet duymayız bundan. İnsanlar pandemi kurallarına uysa biz bu hastalığı aşarız aslında. Bu kararlar ile insanlar çarşıya çıktı. Tabi ekonomi bu konuda hareketlendi diyebilriz. Mesela geçtiğimiz Cuma ile Pazartesi arasında gerçekten büyük fark var. Şuan yaptığımız satış ile Cuma günü yaptığımız satış arasında büyük fark var. Pandemi başından beri çalışıyoruz. Aman aman kötü değildik. Çok iyi de değildik. Eleman sayısını düşürerek açıkçası ayakta durmaya çalıştık. İnşallah bundan sonrası güzel olur. İnsanlarımız kurallara uyarsa umarım kapanma olmaz. Mesela sabah saatlerinde Zabıtalar bizleri denetledi. Masa aralığına dikkat ediyoruz. İki kişi almamız gerekiyor masaya. Kurallara uydukça biz bunu aşacağız. Her şey bizde bitiyor.” dedi.

“KISA ZAMANDA YENECEĞİZ”

Köprü altı esnaflarından Doyum Piknik işletmecisi İlyas Yazıcı vatandaşların pandemi kurallarına uymadığına dikkat çekerek, “Dükkanların açılmasından memnun olmasına memnunuz. Kısmende olsa açıldık. Benim kendi görüşüm Zonguldak genelinde kısmi açılmadan ziyade corona tamamen ortadan kalkıp tam açılma yapılsa daha iyi olurdu. Allah’a şükür. İşler hemen yükseldi demek değil de ilerleyen günlerde bu belli olur. Biz şuanda aynı potansiyelde devam ediyoruz. Zaten daha birinci gün. Hemen her şey düzelecek diye bir şey yok. Halk olarak biraz daha dikkatli olursak sanıyorum biz bu hastalığı yeneceğiz. Normal hayat şartlarına dönmüş olabiliriz. Bu açılmaların bizleri rehavete sürüklememesi lazım. Bazı insanlarımız kuralları dikkate almıyor. Hala iç içe dip dipe oturanlar var. Pandemi kurallarını uygularsak bu hastalığı en kısa zamanda yeneceğimize inanıyorum.” ifadelerine yer verildi.

“PİYASA DAHA BERBAT OLACAK”

12 Katlı İş Merkezi esnaflarından olan Nar Piliç işletmecisi Yalçın Kiren ise kısmı normalleş ile birlikte dükkana müşteri kabul edilmesinin yanlış olduğunu dile getirdi. Verilen kararların yanlış olduğuna dikkat çeken Kiren, “Ben dükkana müşteri almaktan memnun değilim. Çünkü hastalık var. Hastalık bitmeden sen piyasayı serbest bırakıyorsun. Bir hafta on gün sonra yine aynısı olacak. Hiç olmazsa kapanmalar ay sonuna kadar devam etseydi daha iyi olmaz mıydı? İlerleyen günlerde kapanma olursa piyasa daha berbat olacak. İçeri müşteri alıyoruz ama korkarak alıyoruz. Ben adama yemek veriyorum. Sonra diyorum acaba adamda hastalık var mı? Hayat Eve Sığar (HES) koduyla müşteri almam lazım ama ben ne anlarım ondan. Ben burada lokantacıyım kardeşim bilim adamı mıyım? Bu işlerden memnun adamı göreyim ömür boyu ona çalışacağım.” dedi.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ESNAF, İKİYE, BÖLÜNDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı