0
Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 17:04 Bu haber 1003 kez okundu
 
Europa-Orient Dostluk ve Barış Rallisi Zonguldak’a ulaştı
SPOR Haberi
Europa-Orient Dostluk ve Barış Rallisi Zonguldak’a ulaştı

Fransa’nın Strasburg şehrinden başlayan ve Türkiye’de Çanakkale‘den start alan Europa-Orient Dostluk ve Barış Rallisi’nde 15 ülkeden 125 aracın bulunduğu uluslararası dostluk rallisi ilk olarak Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesine ulaştı. Ziyaretçiler birinci ödev olarak Gümeli Beldesindeki Bin yaşındaki Porsuk Ağacı’nı fotoğrafladılar. Daha sonra Zonguldak’a gelen yarışmacılar, Kozlu Sahili’nde ki programa katıldılar.

Etkinlik kapsamında, Zonguldak'ın Gümeli Beldesine ulaşan 120 araç ve yaklaşık 250 yarışmacı Bölüklü yaylasında Dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olan 4 Bin 114 yaşındaki Anıt Ağacı ve 1600 ile 1000 yaşındaki porsuk ağaçlarını ziyaret ederek yetkilerden bilgi aldı. Porsuk ağaçlarında hatıra fotoğrafı çektiren yarışmacılar daha sonra Bölüklü Yaylası’na geçerek burada yöresel yemeklerden tattı.

Jandarma ekipleri, rallicilere Gümeli Beldesinde eşlik ederken İngilizce öğretmenleri Hale Hitit ve Yasemin Kalyon Pirecioğlu tercümanlık yaptı.

Çoğunluğu Almanya, Fransa ve farklı ülkelerden gelen yarışmacılar sabah saat 11:00’de Filyos’a ulaştılar. Yaklaşık 150 araç ve 250 sporcu Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde Belediye Başkanı Ömer Ünal, Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Filyos Antik Kazı Başkanı Doç. Dr. Şahin Yıldırım ile Belediye Meclis Üyeleri ve kalabalık grup eşliğinde karşılandı. Filyos’u ziyaret eden grup burada Filyos Antik Kazı alanını ziyaret etti ve görevli olan rehberlerden bilgi aldı.

Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal Europa-Orient Dostluk ve Barış Rallisinden Filyos beldesine gelen gruba teşekkür ederek Filyos’u yakından tanıtma imkânı buldu. Konu hakkına açıklama yapan Başkan Ünal; “Europa-Orient Dostluk ve Barış Rallisinin Zonguldak’a gelmesinden ve ilimizi ziyaret etmesinden gurur duyduk. Şimdi bu grup Zonguldak’tan başlayarak beldemize gelmiştir ve buradan turlarına devam edecektir. Filyos artık turizm anlamında kabuğunu kırmıştır. Buradan tekrar söylüyorum Filyos turizm açısında cennet bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin artık uğrak yeri olmuştur. Europa-Orient Dostluk ve Barış Rallisinin buradan geçip beldemizi ziyaret etmesi ve Antik Filyos Kazı Alanı ve Kalesini yerinde görmüşlerdir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

NADİR SERİN: “TAM BİR TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİNİ SERGİLİYORSUNUZ”

Ralli, Kozlu sahilindeki açılış etkinlikleri ile devam etti. Mehteran Takımı gösterilerinin ardından halk oyunları ekibi sahne aldı. Europa Orient Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye Koordinatörü Nadir Serin, “5 Mayıs’ta Strasburg’dan yola çıktık. Bu kadar güzel ilgi açıkçası bizi gerçekten mutlu etti. Çok güzel hava var. Atmosfer çok güzel. Valimize, kaymakamımıza teşekkür ediyoruz. Tam bir Türk misafirperverliğini sergiliyorsunuz. Bütün Zonguldak halkına teşekkür ediyorum. Umarım yabancı arkadaşlarımızla burayı güzel bir festival havasına çeviririz. Döndükleri zaman da 250 gönüllü elçi olarak dönerler. Türkiye’ye geldikleri zaman da ilk uğrak yerlerinden birisi de Zonguldak olur.” şeklinde konuştu.

YILMAZ: “ONUR DUYUYORUZ”

Etkinlikte konuşan Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, “Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz ise “Tüm katılımcıları sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Böyle bir organizasyonu Zonguldak’ın şirin ilçesi Kozlu’muzda yapmaya karar verenlere teşekkür ediyoruz. İlçemizi ziyaret etmiş olmalarından dolayı onur duyuyoruz.” dedi.

KARAKAYA: “AĞIRLAMAKTAN BÜYÜK ONUR VE MUTLULUK DUYUYORUZ”

Zonguldak Vali Yardımcısı ve Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya ise “Avrupa’nın dört bir tarafından gelen kıymetli misafirlerimiz ve davetlilerimiz Avrupa’dan yola çıkarak doğu ülkelerine dostluk ve barış ralli sporcularını şehrimizde ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Türkiye, Avrupa ülkeleriyle Doğu ülkeleri arasında coğrafi ve kültürel bir köprü görevi görür. Birçok Avrupa ülkesinden yeşil ve mavinin en güzeli olan ve madencilik geçmişi olan Zonguldak’a gelmelerinde ve bu programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

VALİ ÇINAR: “BÜTÜN RALLİ EKİBİNE, BİR İNSAN OLARAK ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM”

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ise yarışmacıların 4 Bin 112 yaşındaki porsuk ağacını ziyaret etmelerinin anlamlı olduğunu ifade ederek; “Bütün misafirlerimize şehrimize hoş geldiniz diyorum. İnsanlar en çok dostluğa ve barışa ihtiyaç duyduğu şu dönemde bu konudaki duyarlılıklarından dolayı bütün ralli ekibine, bir insan olarak şükranlarımı arz ediyorum. Birinci görevleri bugün ben masal ağacı diyorum 4 bin 114 yaşındaki Porsuk ağacını ziyaret ettiler. Bu ağaç bütün dünyada bilinmesi gereken bir ağaç, misafirlerimiz sayesinde bunu önemli ölçüde desteklemiş olacağız.” şeklinde konuştu. Haber: Fadime YILMAZ ELMA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Europa-Orient, Dostluk, ve, Barış, Rallisi, Zonguldak’a, ulaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı