GENÇLER UMUTSUZ!
Haber
18 Mayıs 2021 - Salı 16:54 Bu haber 990 kez okundu
 
GENÇLER UMUTSUZ!
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençli ve Spor Bayramı kutlanırken ülke gençliği gelecek kaygısı taşıyor.
GÜNDEM Haberi
GENÇLER UMUTSUZ!

Dünya genelinde sağlık krizine neden olan coronavirüs sebebiyle sosyal hayatın her kademesi derinden etkilenirken özellikle gençlerin yaşadığı sıkıntılar göze çarpıyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanırken gençlerin yaşadığı problemler daha da artıyor. Pandemi döneminde özellikle ekonomide yaşanan buhran gençlerin gelecek kaygısını tazelemeye devam ediyor.

İleriye dönük gelecek kaygısı yaşayan gençler son dönemde sosyal medya üzerinden tepkilerini gösterse de yaşanan süreç Gençlik Bayramı öncesinde dikkat çekiyor. Zonguldak noktasından bakıldığından istihdamın yetersiz olması sebebiyle nüfus her geçen gün azalıyor. İşsizlik sebebiyle gençler Zonguldak’ı terk ederek büyükşehirlerde yaşamaya devam ediyor. Zonguldak’ın kırsal bölgelerinde ise adeta ‘Mezar kazacak’ genç bulunamıyor. Zonguldak’ta 2019 verilerine göre işsizlik oranı yüzde 9,6 olarak gerçekleşti.

Diğer taraftan ülke gündemin en çok konuşulan konularının başında liyakat esaslı sistem geliyor. Son dönemde liyakatın bir kenara atılarak ‘yakın ve yandaş’ alımlar yapılması en dikkat çeken konuların başında geliyor. Özellikle Z kuşağı olarak tabir edilen sosyal kesimde bu konuya yönelik büyük tepkiler mevcut. Kamuoyunda, dönem dönem siyasi parti eksenli iş alımları yapılması büyük tartışmaların yaşanmasına yol açtı.

Diğer taraftan coronavirüs sebebiyle yaşanan kapanmalar nedeniyle toplumsal olarak karamsar günler geçiriyor olunması gençlerin daha büyük tepkiler göstermesine neden oldu. Gençlerin yaşadığı gelecek kaygısı pandemi sebebiyle kat ve kat arttı. Yine son dönemde karamsarlık ve ekonomik sebepler dolayı intihar vakalarının da arttığı biliniyor. Türkiye Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın yayınladığı verilere göre gençlerin pandemi süreci ile birlikte içinde bulundukları durumdan psikolojik olarak oldukça olumsuz şekilde etkilendiklerini ve var olan verinin 2015 Türkiye genel ortalamasının çok üstünde olduğunu göstermektedir.

Yine aynı araştırmaya göre Gençlerin 81’i psikolojik durumlarını olumsuz veya çok olumsuz olarak tanımlıyor. Gençler psikolojik ve duygusal olarak süreçten olumsuz etkilendiklerine dikkat çekiyor. Gelecek beklentisi, çalışmaları ve ekonomik durumları da psikolojik ve duygusal durumların ardından süreçten olumsuz etkilenen diğer parametreler olduğu araştırma ile gözler önüne serildi. Diğer taraftan yaşanan tüm olumsuz gelişmeler genç yaşta uyuşturucu kullanımının da artmasına sebep oluyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GENÇLER, UMUTSUZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı