0
Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 14:37 Bu haber 2791 kez okundu
 
GMİS ÜZÜLMEZ ŞUBE GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ
GÜNDEM Haberi
GMİS ÜZÜLMEZ ŞUBE GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Üzülmez Şubesi’nin 11’inci Olağan Genel Kurulu, GMİS Şemsi Denizer Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel Kurula;  GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, Genel Mali Sekreter Hikmet Gülşen, Eski Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Yeşil ve Volkan Yıldız, GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Armutçuk, Merkez, Amasra Şube Başkan ve yöneticileri, Tez-Koop-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Şerif Taşören, Çaycumalılar Derneği Başkanı Ramazan Taşdemir, Zonguldaklılar Derneği Başkanı Hasan Yaman, maden işçileri ile delegeler katıldı.

Divan Başkanlığı’na GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci seçilirken, İsa Mutlu ve Adnan Tıska,   Kemalettin Karataş ve Hüseyin Kolçak divanda yer aldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Genel Kurulda GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci bir konuşma yaptı.

GMİS Genel Başkanı Demirci yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi.

“TTK, NORM KADROYLA İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMALIDIR”

“Geride kalan 4 yıllık dönemde işyerlerimizde, bölgemizde ve ülkemizde önemli olaylar yaşandı. Çok şükür kazanımlarımızı koruduk ve yeni kazanımlar elde ettik. Ancak örgütlenme önündeki engeller devam ediyor. Örgütlendiğimiz işyerlerindeki arkadaşlarımız işten atılıyor. Örgütlü olduğumuz Hattat Enerji ve Maden Şirketindeki 209 arkadaşımız kriz nedeniyle işten çıkartıldı. TTK’da emeklilikler devam ediyor. Bir yandan örgütlenme çalışmalarımızı sürdürürken diğer yandan TTK’ya ve MTA’ya işçi alınması için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı TTK’ya 1500 işçi alımının gerçekleşmesini bekliyoruz. İnşallah kısa süre içinde yeni kardeşlerimiz işbaşı yapacak. Bu arada yeni nezaretçi arkadaşlarımızın eğitimi de başladı. Mekanize ve yarı mekanize çalışmalar da hayata geçirildiğinde TTK’da üretimin ve verimliliğin arttığı bir dönem başlayacak. Ancak bunun yetmeyeceğini hepimiz biliyoruz. TTK, norm kadroyla istikrarlı bir şekilde çalışmalıdır. TTK, kendi ayakları üzerine kalkmalı ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı vermelidir. Biz bu gerçeği anlatmaya devam edeceğiz.

“TTK’DA 2 ASGARİ ÜCRET, 2 GÜN TATİL GİBİ HAVZA TARİHİNİN EN ÖNEMLİ KAZANIMLARINA İMZA ATTIK”

Bu dönem TTK’da 2 asgari ücret, 2 gün tatil gibi havza tarihinin en önemli kazanımlarına imza attık. Gruplu arkadaşların daimiye geçirilmesi, gruplu arkadaşların kömür hakları gibi kazanımlarımız oldu. Katkısı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Soma Maden Şehitlerimiz başta olmak üzere tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu dönem bir kez daha özelleştirme saldırısıyla karşı karşıya geldik. TBMM’de tüm milletvekillerine mektup yazdık, komisyon toplantılarına katılarak Sendikamızın görüşlerini anlattık. TBMM’de iktidar ve muhalefet gruplarıyla tek tek görüştük. Aynı dönemde Zonguldak kamuoyunda yaptığımız açıklamalarla haklı ve meşru taleplerimizi dile getirdik.

Başkanlar Kurulumuz gecesini-gündüzüne kattı ve gerçekleri anlattı. Madenci kardeşlerimizin 21 saatlik eylemi devam ederken, Türk-İş Genel Başkanımız Ergün Atalay, ben ve Genel Sekreter arkadaşım Satılmış Uludağ, Ankara’da Bakanlarla görüşmeler yaptık ve yasa düzenlemesi bizim istediğimiz gibi oldu. Tüm madenci kardeşlerimize, Başkanlar Kurulumuza ve Türk-İş Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

“BİZ İŞÇİLER, EMEKÇİLER OLARAK HER ORTAMDA KRİZİ BİZİM ÇIKARTMADIĞIMIZI ANLATIYORUZ”

Türkiye 15 Temmuz belasını atlattı ama savaş kapımızda. Yarın ne olacağını bilemiyoruz. Zonguldak’ta ve Türkiye’nin dört bir yanında mülteciler var ve yenilerinin gelmesi an meselesi. Mahalli seçim hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor ve ekonomik krizi ötelemek için her yola başvuruluyor. Yani artık hepimiz biliyoruz ki seçim sonrası krizin faturasını hep birlikte ödeyeceğiz. Biz işçiler, emekçiler olarak her ortamda krizi bizim çıkartmadığımızı anlatıyoruz, faturanın bize kesilmesine izin vermeyeceğiz. Evet, zorlu bir dönemden geçtik ama önümüzdeki dönem daha kolay olmayacak. Artık IMF’nin bile konuşulduğu bir ekonomik krizden söz ediyoruz. En kısa zamanda mücadeleye hazırlanmak mecburiyetindeyiz. Toplu İş Sözleşmesi dönemine de aynı şekilde hazır olmalıyız. En kısa sürede; Sendika ve madenci tek yürek tek ses olmalı ve Türk-İş ve kamuoyu ile bütünleşmeyi sağlamalıyız” dedi.

Daha sonra konuşan GMİS Genel Mali Sekreterliği’nden istifa ederek, AK Parti’den il Genel Meclisi adayı olan Adnan Tıska veda konuşması yaptı.

Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyesi ve GMİS Gelik ekip lideri Hakan Yeşil, genel kurulda yaptığı konuşmada zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Bu sıkıntıları da hep beraber, omuz omuza vererek yine beraber aşacağız” dedi.

DEMİR:  TÜRKİYE’YE VE DÜNYAYA MAL OLMUŞ SENDİKAMIZDA GÖREV YAPMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM

Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir de yaptığı konuşmada, “Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş sendikamızda görev yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Geçtiğimiz dönemde tam istediğimiz kadar olmasa da iki iyi toplu iş sözleşmesi yaptık. 2 asgari ücret ve 2 gün hafta tatili uygulamaları ile gruplu arkadaşlarımızın daimiye geçmesi gibi, daha önemlisi, işletmelerin küçük parçalara bölünerek özelleştirilmesi ve TTK’nın yok edilmesi girişimine karşı başta Üzülmez olmak üzere tüm havzada ciddi bir eylemi hayata geçirdik. Yasa düzenlemesi bizim istediğimiz gibi yapıldı.

Ben şube başkanı olarak bir kez daha Üzülmez Şubemizdeki tüm madenci kardeşlerimi ve siz ekip arkadaşlarımı sevgiyle kucaklıyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından GMİS Üzülmez Şubesi yönetim kurulu seçimlerine geçildi. Çetin ÖZDEMİR

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GMİS, ÜZÜLMEZ, ŞUBE, GENEL, KURULU, GERÇEKLEŞTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı