0
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
TCMB: Enflasyonu gıda yükseltti
TCMB: Enflasyonu gıda yükseltti
Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 16:44 Bu haber 1618 kez okundu
 
‘Hadım cezasını sağlıkçıların uygulaması beklenemez!’
‘Hadım cezasını sağlıkçıların uygulaması beklenemez!’
- Haberi
‘Hadım cezasını sağlıkçıların uygulaması beklenemez!’

KESK Zonguldak Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında ‘Adım adım özgürlüğe’ paneli düzenlendi. Panelde; Berfin Özaytekin ‘Güncel kadın mücadelesi’, Damla Yıldırım ‘Hukuk ve kadın’, Pınar İçel ‘Sağlıkta gericileşme’ konularında konuşmalar gerçekleştirdiler.

Panelin moderatörlüğünü KESK Kadın Platformu Üyesi Emine Bulut gerçekleştirdi. ‘konulu konuşmasında hükümetin çocuk istismarına hadım cezası konusuna değinen Pınar İçel “Sebepleriyle ilgili düzenleme yapmadan sonuçlarına düzenleme yapılmak istenen düzenlemem çok da uygun olmayan bir durum” dedi.

İÇEL: “KABUL EDİLİR VE UYGULAMAYA GEÇİLİRSE BİZ SAĞLIKÇILARIN UYGULAMASI İSTENECEK”

İçel, ‘Sağlıkta gericileşme’ konusunda yaptığı konuşmasında kimyasal hadım cezasına da değinerek şunları söyledi; “Kimyasal hadım meselesi şu an kamuoyunun gündeminde. Bu bana ikiyüzlüce bir tutum olarak geliyor. Çocuk istismarı son yıllarda katlanarak arttı. Kadına yönelik şiddet, tecavüzler ve cinayetler katlanarak arttı. Bunlara doğal olarak toplumda bir tepki var. Herkes kendi ve çocuklarının geleceği için endişe ediyor. Bu taleple gerekirse sokağa çıkıyor. Bu tereddütlerin sonunda ‘Hadi biz bie düzenleme yapalım, artık bunları cezalandıracağız’ deniliyor.  Kimyasal hadımlar getiriliyor, hadi içine zinayı da koyuverelim gibi bir şey. Bir taraftan kendi yaptıkları düzene yasa tasarısı yaparken diğer tarafta yine fikirlerindeki düşünceyi hayata geçiriyorlar. Sağlık örgütleri bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu bizim doğru bulduğumuz sağlıklı bir yöntem değil. Suçun kendisini tıbbileştiren bir durum olarak bakıyoruz. Bu işin basın-medya tarafında meşrulaştırılması, biz kadınlar için hayatın daha da zorlaştırılması, bu hale getirilmesi erkeklerin cesaretlendiriliyor olmasının sonucudur. Sebepleriyle ilgili düzenleme yapmadan sonuçlarına düzenleme yapılmak istenen düzenlemem çok da uygun olmayan bir durum. Bu yasa kabul edilir ve uygulamaya geçilirse biz sağlıkçıların uygulaması istenecek. Uluslararası sözleşmede bir sağlıkçının asla bir ceza uygulayıcısı olamaz. Biz insan hayatını korumak, kurtarmak ve geliştirmek için görevliyiz.”

Haber: Öznur GÜNEŞ

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Hadım, cezasını, sağlıkçıların, uygulaması, beklenemez!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı