0
Haber Detayı
14 Ekim 2017 - Cumartesi 17:42 Bu haber 2955 kez okundu
 
‘İçimde yara kaldı’
‘İçimde yara kaldı’
- Haberi
‘İçimde yara kaldı’

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, delege seçimleri sonuçları, yüzde 33’lük kota ve Deniz Yavuzyılmaz’ ın seçim dönemindeki tutumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Uzun, seçimlerde kaybedenin olmadığını belirterek “Seçimlerin şeffaf ve demokratik yapılacağına dair verdiğimiz sözü tuttuğumuza inanıyorum” dedi. Yüzde 33’lük cinsiyet ve gençlik kotası yüzünden 5 mahallede problem olduğunu belirten Uzun “Seçimin herhangi bir şekilde iptali asla söz konusu değil. Pazartesi günü açıklama yapacağız” dedi.

 

Haber:Öznur GÜNEŞ

 

“REFERANDUM ÇALIŞMALARINDA BİZİMLE KAPI KAPI SOKAK SOKAK GEZEN BİR ÇOK PARTİLİMİZ DELEGE SEÇİLEMEDİ, İÇİMDE YARA KALDI”

Seçim sonuçlarını değerlendiren Uzun, şöyle konuştu; “Ben bu göreve başladığımda bir dönem daha ilçe başkanlığı görevimi yerine getirmek istediği söylemiştim. Bundan sonrası delegelerimizin parti tabanımızın takdiri. Bu süreçte kırgınlık, dargınlık, düşmanlık güdülmeden birlik beraberlik içinde gidilmesini istiyorum. Referandum çalışmalarında bizimle kapı kapı sokak sokak gezen bir çok partilimiz vardı. Bu delege seçimlerinde o arkadaşlarımızdan hiç biri delege çıkmadı. Bu içimde yara kaldı. Emekleri ve alın terleri karşılıksız kaldı. Seçimle ilgili Konuşulanları pek dinlemiyorum, günahıyla sevabıyla bir seçim yaşandı. Seçimlerin şeffaf ve demokratik yapılacağına dair verdiğimiz sözü tuttuğumuza inanıyorum. Sonuçlar böyle oldu, hayırlısı olsun diyorum.”

“SEÇİMİN HERHANGİ BİR ŞEKİLDE İPTALİ ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Kadın ve gençlik kotası eksikliği yüzünden seçimlerin iptali ile ilgili çıkan haberleri değerlendiren Uzun, şöyle konuştu; “O sadece Çınartepe Mahallesi’nde oldu. Aynı ailelerden çok sayıda üyeler var. Fakat üye olmayan biri isim yazılmış. İşlem yapıldı, üyeliği olmadığı için delegeliği otomatikman düştü. O isim silindi. Beyaz listenin ilk sırasındaki isim o listeye eklendi. İtiraz işine gelince; ‘Tüzükte olmadığına dair’ yazılar gördüm. Tüzük 61. Madde a bendi şöyle der; ‘Partinin katıldığı, Milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların saptanmasında parti meclisi seçiminde il, ilçe, belde yönetim organlarının seçiminde; il genel meclisi ve belediye meclis üyesi adayların saptanmasında kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde en az yüzde 33 cinsiyet kotası uygulanır.’ Bu bizim de gözümüzden kaçmış. İtiraz olunca biz de tüzüğe baktık, gördük ki hatalar yapılmış. Delege seçimleri bizleri çok heyecanlandırdığı için gözden kaçabiliyor. 5 mahallede itirazlar var. Bahçelievler, Tepebaşı, Meşrutiyet, Karaelmas ve Yenimahalle’de bu eksiklikler görülmüş. İtiraz dilekçelerini aldık, listeleri 5 gün inceleme süremiz var. Seçimin herhangi bir şekilde iptali asla söz konusu değil. Sadece itiraz edilen mahallelerde gençlik ve cinsiyet kotalarında eksiklik var mı ona bakacağız. Bu konuyla ilgili Pazartesi günü açıklama yapacağız. Yapılacak değişiklikler listelerin durumunu değiştirecek bir hamle değil.”

“KAZANANIN ARKASINDA HERKES HEP BERABER YÜRÜSÜN”

Mavi listede bulunan Olcay Can, Hürmet Kartal, Cevat Laçin gibi rakipleri hakkında konuşan Uzun, şunları söyledi; “Herkesin hakkıdır CHP’nin ilçe başkanlığına aday olmak. Hepsi de sevdiğim, saydığım arkadaşlarım. Seçimlerde mahalle mahalle sokak sokak çalıştığım arkadaşlarım. Seçimde 1284 üyemiz oy kullanmış, oylar yarı yarıya. Karpuz gibi ikiye bölünmüş bir parti pozisyonumuz var. Sadece bu ortadan kalksın. Aday da ben olayım ya da başkası olsun, yeter ki kongre bayram havasında geçsin. Kazananın arkasında herkes hep beraber yürüsün. Yaşayacağımız en önemli seçime gidiyoruz. Birbirimizi öteleme lüksümüz yok. Burada siyasi davamız var, bunun arkasında hep birlikte mücadele edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘İçimde, yara, kaldı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı