İL BAŞKANI VE VEKİLLERE SESLENİYORUM
Haber
02 Aralık 2021 - Perşembe 17:15 Bu haber 1469 kez okundu
 
İL BAŞKANI VE VEKİLLERE SESLENİYORUM
GÜNDEM Haberi
İL BAŞKANI VE VEKİLLERE SESLENİYORUM

İL BAŞKANI VE

VEKİLLERE SESLENİYORUM

8 Milyon emeklinin taban aylığı 1.500 lira. 2.825TL olan asgari ücret,  3.090 lira olan açlık sınırının altında. Hayat pahalılığı korkusu pandemiyi solladı. Ekmeğin kilosu 15 lira olacak…

Artık, günlük konuşma jargonu çerçevesindeki konular değişti. Beklenti, matematik; hayatın idamesi için çıkar maksatlı..

“Zonguldak’ta 4 yılda 4 vali değişti, Türkiye’de 1920’den bu yana 52. Maliye ve Hazine Bakanı görev yaptı. Bu iktidar döneminde 7., son bir yılda 3. Maliye ve Hazine Bakanı…‘ tartışmaları ‘bilgi dağarcığı güncellemesi’ ve ‘çene suyu çorba’ tartışmalarının konusu olmuş.

Günlük, tüm olumlu/olumsuz gelişmeler; siyasi yozlaşma çerçevesinde, partilerin ‘seçmen/ maroken koltuk/ iktidar’ tartışmalarının odak noktası.

Konsept/anlayışa ‘yerel politika’ açısından bakıyoruz.

Kozlu’da 41 bin kişinin kanalizasyonları dereye akıyor/muş… Deniz kenarındaki çöp dağları, dalgalarla sahile yayılıyor/muş… Şehir de otopark rezaletinden kaynaklanan bir trafik rezaleti yaşanıyor/muş… 6 ay önce kabulü yapılmış yeni bir okul binası; en ihtiyaç olan pandemi sürecinde eğitim/öğretime açılmıyor/muş… Ereğli’de Halk Otobüsleri, emeklilerden ‘yasadışı’ olarak ‘taşıma ücreti’ alıyor/muş… Uzunkum’da yapılan deniz dolgusunu dalgalar alıyor/muş…

Yetkili merciler(seçilmiş ve atanmışlar) olaylara ‘koltuğun deruhtesi’ açısından bakıyorlar. Açıklamalar, ‘uyu yavrum uyu’ nakaratlı ‘ninni’ hikâyelerini aratmaz cinsten.

Anlayacağınız vaziyet; ekonomi, iklim, siyasi gerginlik açısından iç açıcı değil.

Dün, ‘tüccar’ sıfatlı bir dostla, bahanesi ‘çay’, konusu ‘iç piyasa’ olan bir hasbıhal de bulundum.

Resmi bir kurumun ‘mutfak’ ihtiyaçlarından ‘et’ konusunu irdeledik. Geçen yıl, kilo başı 59 TL’den yıllık 400 bin liraya ihale yapılmış. Teminatı 25 bin TL. olan ihalenin geçerlilik süresi 2022 Aralık ayı bitimi. Son günlerdeki dalgalanmalar ya da fahiş fiyatlar nedeniyle ‘hizmet veren kişi’, iflas etmemek için, ‘ben bu fiyatlara et veremem’ demiş. Dolayısıyla, teminatını yakıp, işi bırakmış. Zarardan kâr etmiş!..

Ne biçim ticaret bu ya?

Düşünebiliyor musunuz, bu gün itibarıyla karkas kesim fiyatı 63 lira. Üzerine yağ ve kemik miktarı eklenince 79 lira gibi bir satış çıkar.

Bu vatandaş, 59 liradan et vermeye devam ederse; 120 bin lira zararı var. 25 bin liralık teminatını yakma sebebi bu.

Şimdi, adı geçen kurum, müşterilerine hizmet/yemek vermeye devam edecek. Dolayısıyla et almaya… Elbette, işi ‘hukuki’ çerçevede yapacak. Yani, ‘doğrudan temin’ yoluyla... Ancak, 80 lira altında et alması mümkün değil.

Peki, bu ‘fırsat’, ihale sonrası fahiş fiyatlar ile iflasa sürüklenen tüccara neden tanınmaz?

İktidar Partisi İl Başkanı ile Milletvekillerine sesleniyorum. İşsiz, dar gelirli, emeklinin durumu vahim de; esnafın, tüccarın durumu da vahimleşiyor.

130 lira olan besi yemi 240 lira; 220 lira olan bir çuval un 440 lira;10 kg sıvı yağ 80 liradan 258 lira olmuş. Yani; kilosu 16.5 lira olan yağ, 26 lira olmuş…

Bırakın onu, Osmancık pirincinin kilosu; Tarım Kredi Kooperatifinde 13 lira, Baldo’nun kilosu 16 lira olmuş.

Velhasıl-ı kelam; dün 3.5 liradan satılan makarnanın ‘etiket değiştirme fiyat/kilosu 5.5 lira olmuş. Makarnanın yeni alış fiyatı: 5.30 deniyor. 7 lira altında satılmaz.

Ekmeğin, geçici/zamsız kilo satışı: 10 lira. Un’un kilosu 8 lira.

Velhasıl-ı kelam; yeni belirlenecek olan asgari ücret ile açlık sınırı mutlaka aşılacak. Ancak; piyasalardaki dalgalanmalar ile kalıcı bir istikrar olmayacağı şimdiden görülüyor.

Görülen o ki; vali ve maliye/hazine değişiklikleri piyasaları kontrol etmeye yetmiyor. Yukarıda aktardığımız/ önlenemeyen  sorunlar; yaşam kalitesini aşağı çekmeye devam ediyor.

Anlayacağınız, durum vahim.

MEMLEKETİN HAYRINA İSE

YA YA YA, ŞA ŞA ŞA DİYELİM!

Dün, ‘yine deniz aldı, götürdü’ başlığıyla bir ‘Uzunkum/Kilimli arası’ yeni karayolu çevresiyle ilgili kulis yayınladım.

Uzunkum deniz sahilinde yapılan dolgunun akıbeti resmedildi, anlatıldı. Dolgu malzemelerinin ‘maliyetli’ olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmaktan, özellikle ‘imtina’ ediliyor. Bırakın malzemelerin maliyetini, son günlerde deniz dalgalarıyla yığılan dolgu malzemeleri ‘herc-ü merc’ oldu, kaybolup gitti, şirin/çılgın Karadeniz sularında.

Bazıları, “kardeşim dolar kaç lira oldu? ‘250 gram ekmek 5 lira olacak’ deniyor. Sen Uzunkum’da ki denizin aldığı dolgulardan bahsediyorsun” diyor.

Dolar 13 lira, ekmek 5 lira olsa hayat devam etmeyecek mi? Pandemi süreci bitecek mi? 6 ay önce inşaatı biten, bir yeni okul, neden eğitim/öğretim hizmetine sokulmaz?

Bizim dediğimiz bu. Yoksa, ’adı lazım değil’ birilerinin maroken koltuklarında gözü olanın gözü çıksın.

Allah aşkına… Uzunkum sahiline dökülen atıkların deniz dalgaları tarafından götürülmesi; iyimi oldu kötümü?

Yeni bir fırtına alsın diye yeniden buraya dolgu malzemesi(maliyetli yada beleş) dökülmeye devam edilecek mi?

Yani; memleketin hayrına ise ‘ya ya ya, şa şa şa’ diyelim.

TOSUN; ‘HALLEDECEĞİZ’ DEDİ

Uzun bir süredir, Tepebaşı Mahallesi sınırları içinde, Atatürk Devlet Hastanesi arkasında yapılan, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ inşaatının bitmesine rağmen, eğitim/öğretime neden sokulmadığını soruyoruz.

Öyle ya? 150 metre aşağıda Fener Ortaokulu’nda ikili eğitim sürüyor. Pandemi sürecinde, okulun açılması, hizmetin rahatlaması yanında, mikrop/covid korkusunun da azalmasına neden olacak.

Binanın tepede, 6 aydır eğitime açılmadan ‘dım dızlak’ tutulmasının bir nedeni olmalı değil mi?

Ancak, seçilmiş ve atanmışlar, ‘devlet sırrı’ gibi gizli tutuyorlar.

Dün yerel basında, İktidar Partisi il başkanı Sayın Zeki Tosun’un, Ankara’da Milli Eğitim Bakanı ile görüşme resimlerini gördüm.

Zonguldak’a yapılacak yatırımları görüşmüşler.

Zonguldak’ta yapılan yatırımları deniz alıyor, yapılan koskoca okul altı aydır ‘öksüz’ bir şekilde boş tutuluyor…

Hangi yatırımlar konuşulmuş, merak ettim doğrusu.

Şansa bak… Öğleden sonra, ‘hasbelkader’ bir tele/bağlantı vesilesi selamlaştık.

“Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin 6 aydır, boş tutulmasının ‘sebep-i hikmeti’ konusunda gelişme var mı?” diye sordum.

‘Halledeceğiz’ dedi.

‘Yuvarlak’ bir cevap. Politikacıların, uyuyan seçmene karşı kullanmayı zevk edindikleri, ‘kaytarmak’ maksatlı bir ‘operasyon’ sloganı…

Ne diyelim…

Allah, herkese gönlüne göre versin!..

ALİ ÖZDEMİR VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Zonguldak/Kozlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü dostumla ‘Teknik Öğretmen’ tandanslı meslektaşız.

Gerçekten mesleğine aşık, çalışkan ve ‘tüm öğretmenler kitap yazmalı’ hayali olan bir vatansever.

Kolay değil, 50 yaşına, 23 yıllık süreçte 56 meslek kitabı  yazmayı sığdırmış bir koca yürekli adam.

Halkın Sesi’ndeki yazısında ‘Milli Eğitim Müdürüne açık mektup’ yazmış.

Çalıştığı ilçede huzur içinde çalışamadığını; sürekli çamurluk, vasatlık, ukalalık, üretimsizlik, projesizlik içinde çırpındım. Ne yanarsam yapayım; endüstri 4.0 koşullarında ilerleme/yaklaşma noktasında muvaffak olamadım

Okulu birinci kalite yapmak için ürettiğim projelere engel olanları Allah’a havale edip, çemberin dışına çıktım.

Bu yazıda tüm çirkefleri yazmak isterdim ama; iftiralarla, çöplerle uğraşacak vaktim pek yok. 1-2 ay içinde yazdığım kitabı okurlara sunacağım.

Güzel ilin eğitim kalitesini arttırma, vasıfsızları saf dışı etme noktasında size üstün başarılar dilerim.”

Teknik Öğretmenli dostum benim. Yazacağın kitabı merakla bekliyorum.

Dostumun verdiği mücadeleyi bazen şifaen dinleyip, bazen göz ucuyla takip ettim.

Ekonomik sıkıntı içindeki bir siyasetçiye destek için okula alınan masa/sandalye ‘ konusundaki mücadeleni biliyorum. Güzel bir hikaye. İnşallah kitabındaki anektodlar arasında yer alır.

Dostum, ‘Emeklilik’ inanıyorum ki, senin için hayata bir başka model de bağlantı olacaktır. Fikir ve kitap üretme tekniklerinde artış olacağına inanıyorum.

İnşallah, mesajın yerine gitmiş ve emekliliğe hazırlansa da, Sayın il Müdürü, geleceğe fayda açısından seni dinler.

Allah gönlüne göre versin.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İL, BAŞKANI, VE, VEKİLLERE, SESLENİYORUM,
Yorumlar
Haber Yazılımı