0
Haber Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 14:45 Bu haber 2584 kez okundu
 
İŞİTME KAYBI HASTALIK DEĞİLDİR!
SAĞLIK Haberi
İŞİTME KAYBI HASTALIK DEĞİLDİR!

Zonguldak Level Hospital KBB Uzmanı Opr. Dr. Utku Doğan 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla işitmede erken tanının önemi ve yeni doğan işitme taraması ve işitme kayıpları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve dünyada her yıl binlerce insan işitme kaybı sorunu yaşıyor. İşitme kayıpları, kolay medikal müdahaleler ya da işitme cihazı kullanımı ile ortadan kaldırılabiliyor ya da telafi edilebiliyor. İşitme kayıpları ile mücadele konusunda halk arasında bilinç yaratmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü, 3 Mart gününü “Dünya İşitme Farkındalığı Günü” olarak kutluyor.

Toplumda sağlıklı bir iletişimin temelini işitme ve konuşma fonksiyonumuz oluşturur. Konuşma gelişiminin sağlıklı bir işitme ile sağlanabildiği düşünülürse işitmenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. İşitme kaybına bağlı olarak gelişen sorunların çözümü, bireyin toplumsal yaşama güçlü bir şekilde katılmasını sağlamakta ve yaşam kalitesini artırmaktadır. Bu sorunun çözümünde, bireyin sahip olduğu işitme kaybı düzeyine bağlı olarak çeşitli seçenekler karşımıza çıkmaktadır.

Yeni Doğan döneminde olduğu gibi çocukluk, genç erişkin veya ileri yaşlarda sonradan gelişen işitme kayıpları bireyin konuşmasında bozulmalara veya toplum içerisinde yalnızlaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, bu dönemlerde yapılacak yıllık rutin kulak burun boğaz muayeneleri sorunun erken teşhis edilmesini sağlayabilmekte ve çözüm yolları bireyin toplum içerisinde daha katılımcı, kendine güvenli bir birey olmasını sağlamaktadır.

Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞİTME, KAYBI, HASTALIK, DEĞİLDİR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı