0
Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 10:02 Bu haber 2948 kez okundu
 
“KACAK OCAKLARI İSTİHDAM KAPILARI KAPATIR”
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Sayıştay’ın Kaçak Ocak raporuna yanıt verdi. Demirci, “TTK ve Ereğli Demir Çelik Fabrikalarından başka çalışacak bir fabrikamız yok. Kaçak ocakları istihdam kapıları kapatır” dedi.
GÜNDEM Haberi
“KACAK OCAKLARI İSTİHDAM KAPILARI KAPATIR”

Kaçak ocakları tasvip etmediğini söyleyen Ahmet Demirci, “Babasının ve çocuğunun öldüğü ocaklarda çalışmak için insanlar bir biriyle yarışıyor. Vali Erdoğan Bektaş’ın kaçak ocakların üzerine kararlılıkla gidiyor.” ifadelerine yer verdi.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Sayıştay’ın Zonguldak’ta kaçak ocaklar sayısında artış raporunu değerlendirdi. Zonguldak’ta  Kaçak ocakları istihdam kapıları kapatır diyen ve Sayıştay’ın raporunu değerlendiren Ahmet Demirci, “Sayıştay’ında bilgilendirdiği gibi Zonguldak’ımız da maalesef redevans sahalardaki kaçak ocaklarımızın fazlalaştığını kendileri söylemişler. Bizler de bunu her konuda, her platformda anlatmaya çalışıyoruz. Niye kaçak ocaklarımız fazlalaşıyor?  Zonguldak’ımızı TTK’dan başka her zaman konuştuğumuz gibi Ereğli Demir Çelik Fabrikamızdan başka çalışacak bir fabrikamız yok.  Ve çocuklarımız, kardeşlerimiz çocuklarına bakma için mutlaka para getirmek zorunda. Bu para getirmenin azimde kaçak ocak dediğimiz yerlerde mecburiyetten çalışmak zorunda kalıyorlar. Bizler diyoruz ki tabi ki kaçak ocak olmasın. İnsanlarımızın canları yok olmasın. Pisipisine canımız gitmesin diye uğraşıyoruz ama maalesef Zonguldak’ımızın acı gerçeklerinden bir tanesi. Ama Sayın Valimiz bu konuda geldiği günden beri dirayetli ve bazı şeylerin üzerine gitmeye çalışıyor. Ama inşallah dediğimiz gibi Vali Bey ‘de başarılı olur. Aslında bunun en kısa yoldan çözümü işsiz kardeşlerimize istihdam sağlayarak bir yerlerde işe sokmak. Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak her zaman destek veriyoruz. Ne isterlerse yapmaya çalışırız.  Valimiz ve Emniyet güçlerimizin her zaman yanındayız. Kaçak ocakların tabi ki kapatılarak redevanslı dediğimiz İŞ Güvenliği ’ne, iş hukukuna uygun ücretlerini verebilecek kapasite de olurlarsa bizler her türlü yardımda bulunmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.  

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: “KACAK, OCAKLARI, İSTİHDAM, KAPILARI, KAPATIR”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı