KAFA KARIŞIKLIĞI!

GÜNDEM 27.11.2022 - 15:58, Güncelleme: 02.12.2022 - 10:21
 

KAFA KARIŞIKLIĞI!

Sözcü Gazetesi'nin Cumartesi günkü haberine göre; Fevkani Köprü'nün ihalesinin kapalı kapılar ardında ve 21-b pazarlık usulü ile yapıldığı yönündeki haber asılsız çıktı. Haberde; Fevkani köprüsünün yıkım ihalesi için kimseye bir duyuru yapılmadın kapalı kapılar ardında ihale düzenlendiği belirtilirken, 51 milyon 106 bin 193 lira yaklaşık maliyet hesaplanan proje, özel olarak davet edilen Çağıl İnşaat’a 47 milyon liraya verildiği yazıyor. KÖPRÜ İHALESİ DEĞİL, BAĞLANTI YOL İHALESİ O gazetenin yazdığı haber ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz yetkililer, o ihalenin Fevkani köprüsünün yıkım ihalesi olmadığı ortaya çıktı. Zonguldak Belediyesi’ne yakın güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgilere göre; Fevkani köprüsünün yıkımından önce şehir içi bağlantı yollarının yapımı ve kavşak düzenleme projesi dahilinde yapılacak yan yol ve köprü ihalesi olduğu, Nergis Park’ın bulunduğu bölgeden eski sebze pazarı ile Çaydamar bölgesinden trafik geçişinin sağlandığı bağlantı yol ihalesi olduğu belirtildi. KÖPRÜ YIKIMI DAHA SONRA Bir süredir gündemde olan ne zaman yıkılacağı konusu henüz netlik kazanmayan ancak altında toplam 96 esnafa tahliye tebligatları daha önceden yapılmış olan Fevkani köprüsünün yıkım işlemlerinin öncesinde şehir içindeki yol ve trafik düzenlemeleri konusunda yapılan plan ve projeler yapıldığı, ilgili kurum ve kuruluşlarla da istişareler yapılarak nihai bir karar aşamasında olduğu belirtilirken, köprüden önce yan bağlantı yollarının projelerinin hayata geçirilip, kent yaşamının, ticari alanların ve trafik düzenlemelerinin tam anlamıyla ortaya çıkmadan köprünün yıkımının gerçekleştirilmemesi gerekiyor. SÖZCÜ’NÜN HABERİ ŞÖYLE; “Cumhuriyetin ilk çelik köprüsü, Zonguldak'ın cazibe merkezi Fevkani Köprüsü tüm eleştirilere rağmen yıkılıyor. Yerine yapılacak köprü için düzenlenen gizli kapaklı ihale, özel olarak davet edilen müteahhide verildi. Türkiye’nin ilk çelik köprüsü Fevkani yıkılıyor yerine yapılacak köprü için kimselere duyurulmadan kapalı kapılar ardında ihale düzenlendi. Zonguldak’taki köprü projesi açık usul yerine rekabete kapalı 21-b Pazarlık usulüyle 26 Ekim 2022 günü yapıldı. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ihaleye 4 firma çağırıldı. 51 milyon 106 bin 193 lira yaklaşık maliyet hesaplanan proje, özel olarak davet edilen Çağıl İnşaat’a 47 milyon liraya verildi. 16 Kasım’da imzalanan sözleşmeye göre inşaat 120 gün sürecek. 18 Kasım’da başlayan inşaat 18 Mart 2023 günü tamamlanacak.” şeklinde bir haber yayınlamıştı.  Bu haber Zonguldak’ta da kafa karışıklığına neden olmuş ve eksik bilgiden kaynaklı olduğu, bu ihalenin Fevkani Köprüsü ile ilgili olmadığı, yan bağlantı yolları yapımı ihalesinin yapıldığı öğrenildi. Haber: Çetin ÖZDEMİR        

Sözcü Gazetesi'nin Cumartesi günkü haberine göre; Fevkani Köprü'nün ihalesinin kapalı kapılar ardında ve 21-b pazarlık usulü ile yapıldığı yönündeki haber asılsız çıktı.

Haberde; Fevkani köprüsünün yıkım ihalesi için kimseye bir duyuru yapılmadın kapalı kapılar ardında ihale düzenlendiği belirtilirken, 51 milyon 106 bin 193 lira yaklaşık maliyet hesaplanan proje, özel olarak davet edilen Çağıl İnşaat’a 47 milyon liraya verildiği yazıyor.

KÖPRÜ İHALESİ DEĞİL, BAĞLANTI YOL İHALESİ

O gazetenin yazdığı haber ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz yetkililer, o ihalenin Fevkani köprüsünün yıkım ihalesi olmadığı ortaya çıktı.

Zonguldak Belediyesi’ne yakın güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgilere göre; Fevkani köprüsünün yıkımından önce şehir içi bağlantı yollarının yapımı ve kavşak düzenleme projesi dahilinde yapılacak yan yol ve köprü ihalesi olduğu, Nergis Park’ın bulunduğu bölgeden eski sebze pazarı ile Çaydamar bölgesinden trafik geçişinin sağlandığı bağlantı yol ihalesi olduğu belirtildi.

KÖPRÜ YIKIMI DAHA SONRA

Bir süredir gündemde olan ne zaman yıkılacağı konusu henüz netlik kazanmayan ancak altında toplam 96 esnafa tahliye tebligatları daha önceden yapılmış olan Fevkani köprüsünün yıkım işlemlerinin öncesinde şehir içindeki yol ve trafik düzenlemeleri konusunda yapılan plan ve projeler yapıldığı, ilgili kurum ve kuruluşlarla da istişareler yapılarak nihai bir karar aşamasında olduğu belirtilirken, köprüden önce yan bağlantı yollarının projelerinin hayata geçirilip, kent yaşamının, ticari alanların ve trafik düzenlemelerinin tam anlamıyla ortaya çıkmadan köprünün yıkımının gerçekleştirilmemesi gerekiyor.

SÖZCÜ’NÜN HABERİ ŞÖYLE;

“Cumhuriyetin ilk çelik köprüsü, Zonguldak'ın cazibe merkezi Fevkani Köprüsü tüm eleştirilere rağmen yıkılıyor. Yerine yapılacak köprü için düzenlenen gizli kapaklı ihale, özel olarak davet edilen müteahhide verildi.

Türkiye’nin ilk çelik köprüsü Fevkani yıkılıyor yerine yapılacak köprü için kimselere duyurulmadan kapalı kapılar ardında ihale düzenlendi.

Zonguldak’taki köprü projesi açık usul yerine rekabete kapalı 21-b Pazarlık usulüyle 26 Ekim 2022 günü yapıldı. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ihaleye 4 firma çağırıldı.

51 milyon 106 bin 193 lira yaklaşık maliyet hesaplanan proje, özel olarak davet edilen Çağıl İnşaat’a 47 milyon liraya verildi.

16 Kasım’da imzalanan sözleşmeye göre inşaat 120 gün sürecek. 18 Kasım’da başlayan inşaat 18 Mart 2023 günü tamamlanacak.” şeklinde bir haber yayınlamıştı. 

Bu haber Zonguldak’ta da kafa karışıklığına neden olmuş ve eksik bilgiden kaynaklı olduğu, bu ihalenin Fevkani Köprüsü ile ilgili olmadığı, yan bağlantı yolları yapımı ihalesinin yapıldığı öğrenildi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

 

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve inanisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.