KAVAF: “KONTENJANLAR DOLDURULAMIYOR”
Haber
11 Haziran 2021 - Cuma 14:16 Bu haber 1714 kez okundu
 
KAVAF: “KONTENJANLAR DOLDURULAMIYOR”
SİYASET Haberi
KAVAF: “KONTENJANLAR DOLDURULAMIYOR”

Demokrasi ve Atılım (DEVA)Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, Bölge Koordinatörü Essum Aslan, Kurucular Kurulu üyeleri Hatice Dudu Özkal ve Tunahan Elmas, DEVA Partisi Zonguldak il Başkanı Fatih Keleş, Merkez ilçe Başkanı Umut Metin ile birlikte Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesini ziyaret etti.

Dernek Başkanı Hüseyin Şirin ve yönetim kurulu tarafından karşılanan DEVA Partisi heyeti, Türkiye’deki engellilerin sorunlarının çözüme kavuşması yönünde parti olarak çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, Bölge Koordinatörü Essum Aslan, Kurucular Kurulu üyeleri Hatice Dudu Özkal ve Tunahan Elmas’in ziyaretlerinden dolayı memnun olduğunu vurgulayan Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin, dernek olarak engellilere yönelik birçok konuda faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi.

KAVAF: “KAMUDA BELİRLİ BİR KONTENJAN VAR ENGELLİLERİN ATANMASI İÇİN VE BU KONTENJANLAR DOLDURULAMIYOR”

Ziyarette konuşan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, “Engelli vatandaşlarımıza yönelik hayata geçirmeyi vaat ettiğimiz konuların en başında öncelikle bu 2012’de hem AB uyum paketi çerçevesinde bu kamu binalarının engellilerin ulaşım ve erişimine uygun hale getirilmesi ile ilgili bir yasa çıktı. Bir süre tanıdı yasa ama o süreye kadar ne kamu uydu, ne belediyeler, ne özel sektör yani devlet kendi de yerine getiremedi uzatıldı, uzatıldı.

Biz engelli vatandaşlarımızın öncelikle istihdam edilebilir olmasını yani kendi kendilerine yetebilir olmasını hedefliyoruz. Engelli vatandaşlarımızın talebi de bu. ‘Biz sadece yardımlarla yaşamak istemiyoruz, kendimiz çalışmak istiyoruz’. Ama tabi onların çalışabilmesi için öncelikle bu fiziksel erişim engelinin kaldırılması gerekiyor. Kamu binalarının fiziksel mekanların, yolların hepsinin erişilebilir hale getirilmesi gerekiyor. Buna ileveten istihdam edilebilmeleri için bir mesleki eğitime tabi tutulmaları gerekiyor mesleğinin olması gerekiyor.

Günümüz hızla dijitalleşen bir sisteme doğru gidiyor dünya. Günümüz insanlarının ihtiyaçlarına uygun onların da başkalarının yardımına ve desteğine ihtiyaç kalmadan işini yapabileceği mesleki eğitimleri tabi tutulması yine bizim sosyal politikalar başkanlığı programımız dahili içerisinde. Bütün bunları gerçekleştirdikten sonra tabiiki kamuda biliyorsunuz belirli bir kontenjan var engellilerin atanması için ve bu kontenjanlar doldurulamıyor, boş. Boş olmasının nedeni, bir erişilebilirlik meselesi, şimdi atamayı yapıyorsunuz ama o insanın işini yapabilmesi için iki kişinin ona yardımcı olması gerekiyor. Dolayısı ile bütün bu istihdamın önündeki engelleri kaldırdıktan sonra kamuda boş olan bir sürü doldurulamayan engelli kadrolarının doldurmayı taahhüt ediyoruz. Bunun dışında bakıma muhtaç, evde bakım ücreti dediğimiz ağır engelli onları bakmakla yükümlü aile efradının sağlık sigortasını ödemeyi taahhüt ediyoruz. “ diyerek Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin’e teşekkür etti.

Haber: Çetin ÖZDEMİR   

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAVAF:, “KONTENJANLAR, DOLDURULAMIYOR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı