KENT KONSEYİ’NDE ‘TAKTİK’ MANZARA
Haber
22 Haziran 2021 - Salı 17:47 Bu haber 2797 kez okundu
 
KENT KONSEYİ’NDE ‘TAKTİK’ MANZARA
GÜNDEM Haberi
KENT KONSEYİ’NDE ‘TAKTİK’ MANZARA

KENT KONSEYİ’NDE ‘TAKTİK’ MANZARA

 

 

Kent Konseyi, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliğine dayanarak oluşturulmuş yapılardır. Kentlilik bilinci yaratmak, kentin hak ve hukukunu korunmasını sağlamak, sürdürülebilir kalkınma, saydamlık, hesap verme, hesap sorma vs..

Kağıt üzerinde bir dünya görevi vardır. Ancak, yaptırım gücü yoktur. Tavsiye niteliğinde kararlar alıp, belediye başkanının oluru ile belediye meclislerine görüşmeye açılıp, değerlendirilir.

Bu hafta Zonguldak Belediyesi Kent Konseyi’nin kongresi var. Reklamı bol bir yer olduğu için, işin hakkını verecek olanda aday olmuş, burayı basamak kullanmak isteyenlerde.

Şimdilik üç aday ortaya çıkmış. Anladığım kadarıyla ikisi bazı mihraklar tarafından ortaya atılmış.

Zonguldak’ın’ Halka hizmet’ manasında, belediye için proje üretecek bir kurum/oluşuma gerçekten ihtiyacı var. Kent konseyleri şehirlerin ‘Think- Thank’ merkezi durumundaki yerlerdir. Ancak, Zonguldak maalesef bunu bir türlü beceremedi.

Sayın İsmail Eşref döneminde bende Çalışma Grubu üyeleri arasından gurup başkanı seçilip yönetimde görevde bulundu. sayın İsmail Eşref’e teşekkür ederim. Gerçekten 15’e yakın proje üretip, hizmete girmesini sağladık. Çalışma hatıra olarak dosyamı saklıyorum.

Gelelim bu günkü duruma.

Aday olarak adı geçenlerden Hakan Kutoğlu Hocam, benim favorim. Gerçekten de şehri, sorunlarını, çözüm yollarını bilen ve onları savunup çözmek için koşturacak medeni, ve bedeni bilgi/cesarete sahip; vizyonu geniş bir insan.

Peki, Şehrin Belediye Başkanı fikir üreten, şehrin sorunlarına kafa yoran böyle insanları sever mi? baksanıza, parti içinde rakip eksiltmek için kendisine çalışan ilçe başkanına tavır koyan; sosyal medyada ‘Çoktan çok azdan az gider’ diyen biri, ikide bir medyada gözükecek bir konsey başkanı ister mi?

Çünkü Zonguldak, asgari müşterekte birleşme, ortak payda da çoğalmayı sağlama kültürünü yakalayamamış bir şehir.

Piyasaya pompalanan ‘Nihat Aygün, Belediye Başkanının adayı’ haberleri hikaye. Nihat Aygün, ‘Kurt sisli havayı sever’ lafına uygun hareket eden bir eski arkadaşım. Parti rengi fark etmez, bir yerde koltuk gördü mü dayanamaz.

Dolayısıyla, riyaset ehli Nihat gibileri istemezler. Çünkü, ‘Kaygan zemin’ işaretli adaylardır. Nihat ile dün karşılaştık. Tarifime uygun olduğunu gösterip, ‘Oyuna talibim’ dedi. ben de, kesinlikle sana oy vermem’ dedim.

Geriye Savaş Çiloğlu kalıyor. İşte başkan Alan’ın en rahat sohbet edeceği ve kazanmasını isteyeceği aday…

Çiloğlu, hiçbir zaman Sayın Selim Alan’ı zorlayamaz. Zaten, başkan Alan istemedikten sonra da seçim kazanamaz. Selim Alan destekli kazanan bir Kent Konseyi  Başkanı da kıpırdayamaz.

Devam edeceğiz.

 

 

FADİME HALA- AYDIN ARICI- SİYASET

 

 

 

Ak Parti içindeki ‘Rakip eksiltme’ taktiği gereği başlatılmış mücadele, tüm hızıyla devam ediyor.

Pazartesi günü’ Hain tartışması ve senaryolar şehri Zonguldak’ başlıklı yazımda, ‘Bakmayın siz İl Başkanı Zeki Tosun ile Belediye Başkanı Selim Alan’ın resim vermelerine… Bakmayın siz Merkez İlçe Eski Başkanı Sayın Mustafa Çağlayan ile Ömer Gülay törenlerine’ demiştim.

kongrelerden kalma ‘Kuyruk acıları’ var onlarda. Yukarısı ‘Hain’ tartışmasından bıktığı ve aşağıyı uyardığı için ‘Zorunlu’ olarak bu resimleri verdiler’ demiştim.

Demeye kalmadı… ‘Aydın Arıcı bombası’ patladı. Aydın Arıcı’nın Merkez İlçe Başkanı Mükerrem Ayçiçek ile paylaştığı resim sonrası ‘Köy’ karıştı.

Belediye Meclis Üyesi yedek birinci sırada olan Arıcı, mazbatasını seçim kuruluna iade edeceğini açıkladı.

Bende dünkü yazımda ‘Aydın Arıcı sinek ikili olmaz’ başlıklı yazı yazdım. Önceki gece aradı beni, ‘Teşekkür ederim, Hislerime tercüman oldun’ dedi.  Dün sabah aradı ‘Ben Fadime Hala değilim. Laf ağızdan çıkar. Ben anamdan Erkek doğdum. Sözümün eriyim. Bu gün kesilen para cezamı ödedim.  Şehir dışında olan İl Başkanı aradı, ‘Ben gelen kadar mazbatanı verme’ dedi. Kendisine söyledim, “Ben ‘Fadime hala’ değilim” dedim.

Politika raconunda, ‘Lafından dönen, kaypak, fırıldak,’ tiplere Fadime Hala’ yakıştırması yapılıyor.

Önceki gün, Aydın Arıcı’nın çay ocağı  ‘Çeşme başı sohbet evi’ olmuştu.

Hamdi Bektaş ekibi dışındaki seçilmişler, “Aydın’ı kafaya almak” için ‘İstasyon’ turları düzenlediler. ‘Cezayı ödeyelim, Ömer’i ikaz edelim, meclis üyeliği için acele etme; merak etme’ gibi tavsiyelerde bulundular.

Dün gelişmeler devam etti. Gündeme, belediyle meclisinden bir üyenin istifa ettirilmesi bile geldi.

Anlaşılan o ki, ‘Mazbata iadesi’ olayının Ankara’ya /Sayın Tayyip Erdoğan’ın önüne gitmesi istenmiyor. Ankara’da yapılan ziyaretlerde, ’Güllük-gülistanlık’ tanıtılan Zonguldak’ın; gelen yatırımlara rağmen, seçmen bazında aşağı ivmesinin nedenlerinin görülmesi istenmiyor.

Parti içi gözlemciler bu konudan rahatsız. ‘Güneş balçıkla sıvanmaz’ ve ‘Mızrak çuvala sığmıyor artık’ diyorlar.

Zonguldak’ta siyasetle uğraşanlar ise ‘Ben Fadime Hala değilim. Söz ağızdan çıkar’ diyen Aydın Arıcı’nın icraatını bekliyor.

Bekleyelim görelim.

 

 

 

EMEKLİ’DE ZAM BEKLENTİSİ ARTIYOR

 

 

Mayıs ayı enflasyon rakamları da beklentilerin altında kaldı.

Enflasyon aylık olarak yüzde 0.89 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 16.59 olarak açıklandığı yazıldı çizildi.

Bu rakamlar akabinde yine gözler, SSK ve BAĞKUR emeklilerinin Temmuz ayı maaşlarına çevrildi.

Bilindiği gibi SSK ve BAĞKUR Emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zam alıyor.

İlk dört aylık kümülatif(Katlanmış/birikmiş)enflasyon rakamı 5.46 oldu. Buna göre, SSK-BAĞKUR emeklisi şimdiden 6.30’luk zammı garantiledi.

Artan hayat şartları ve enflasyon sonrası alım güçleri düşen emeklilerin çoğu açlık sınırı altında maaş alıyor ve yarısından çoğu ikinci işte çalışıp, ikinci iş arıyor. Zonguldak’ta 160 bin emekli bulunuyor.

Ancak, nihayetinde siyasetin argümanları neticesinde sonuç nasıl olacak bekleyelim görelim.

Bu arada, Temmuz’da ödenecek Bayram ikramiyesi, bilindiği gibi bin liradan 1.100 liraya çıkartılmıştı.

 

Kurban Bayramı ikramiyelerinin 13-20 Temmuz arasında emeklilerin hesaplarına yatırılacağı ileri sürüldü.

 

 

 

BAYRAK ASMANIN BİR MANASI VAR

 

 

 

Kovid-19 davasına, işlerin aksadığı doğrudur. Ancak, kimse şahsi işlerinin aksamasına müsaade etmiyor vesselam.

‘Yasal’ olan serbest saatler içinde herkes işini görüyor bir şekilde.

Adı geçen yer, Soğuksu semtinde bir büyük bina.

Binanın kapısında birkaç tane tabela var. Dolayısıyla binada asılı bırakılan ve güneşin soldurduğu, rüzgarın yıpratıp bayraklıktan çıkardığı bu görüntüyü, birine mal edip, töhmet altında bırakmak istemiyorum.

Ancak, bu binadaki bayrağın kat maliki kimse derhal bunu engellemelidir.

Bir işin yakışanı var.

Türk Bayrağı asmak demek, bayrağın ruhuna saygı duymak demektir.

Bağımsızlığın sembolü olan bayrağın bu şekilde görüntülenmesi abesle iştigaldir.

Bu görüntü bayrak asmanın mana ve muhtevasına uyuyor mu?

 

 

MADENCİLER, KOZLU DIŞINDA

RANDEVU SİSTEMİYLE AŞI OLUYOR

 

 

Havaların ısınmasıyla birlikte azalan vaka sayılarına etki eden faktörlerden biride aşı olanların sayısının artması.

Zonguldak’ta da işyerlerine toplu geliş gidiş nedeniyle eleştiri odağı olan ‘Madencilerin aşılanması’ olayına hız verildi.

Kozlu Müessesesinde kurulan mobil aşı sistemi uygulaması başarı ile devam ediyor. Ancak, mobil aşı sistemi TTK’nın diğer işletme alanlarında yapılamıyor.

Edindiğim bilgilere göre, Biontek Aşısı 80 derecede saklanması, kullanma esnasında ampullerin sallanmaması ve Aile Sağlık Merkezleri ile Sağlık Ocaklarına 2 Km mesafede olması gerekiyor.

Karadon, Gelik, Kandilli gibi işletmelerde mobil aşı sistemi uygulaması yapılamayacak. Buradaki madenciler ile Kozlu veya başka işletme alanlarında çalışıp aşılama saatlerine denk gelemeyen işçiler, randevu sistemi ile sağlık ocakları ve hastanelerinde aşılarını yaptıracaklar.

Mobil sistemle aşı yapılan Kozlu’da aşılama çalışmaları bir haftadır sürüyor.

Sendika yetkilileri, şu ana kadar kaç madencinin aşılandığı konusunda ellerinde bir veri olmadığını, aşılama çalışmalarının beklentileri paralelinde devam ettiğini belirttiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KENT, KONSEYİ’NDE, ‘TAKTİK’, MANZARA,
Yorumlar
Haber Yazılımı