0
Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 16:43 Bu haber 2148 kez okundu
 
KİLİMLİ DE AK PARTİNİN DURUMU ZOR
GÜNDEM Haberi
KİLİMLİ DE AK PARTİNİN DURUMU ZOR

KİLİMLİ DE AK PARTİNİN DURUMU ZOR

Dün Kilimli de seçime katılacak siyasi partilerin bürolarını turladım.

Kilimli de sloganlar bile karşı tarafa göndermeli içerik taşıyor. ‘Terk edilen değil, tercih edilen Kilimli’ (Ahmet Altın-AK Parti)

Bu sloganla bir cilt yazı yazılır. AK Parti iktidarında neden Kilimli terk ediliyor? diye adayın önce kendine sorması gerekir diye düşünüyorum.

Borçsuz yarınlar için’ demiş mevcut başkan Ali Aslankılıç. Aklı sıra, “AK Partili Belediye Başkanı bana borç yükü bıraktı, hizmet getiremedim” demiş…

Anlat hemşerim, dertleşelim’ demiş İYİ Parti adayı Erdinç Kargidan… Kargidan şimdiden umutsuzluğa gark etmiş kendini. ‘Bol bol konuşuruz, ağlaşırız’ demeye getirmiş…

Gelelim siyasetin matematiğine… Kilimli’nin 15-16 bin seçmeni var. 13+2 meclis üyesi var. 9 Tane mahallesi…

Adayların etraflarındaki kurmay ve kurnazlar, bu kez oyların bölüneceğini, 5 bin civarında oyun sonucu belirleyeceğini söylüyor. AK Parti Kilimli’de konuşulmuyor. Polat Vekil, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi liste başlarını kendi yakınlarından oluşturmuş… Aslında, sokak ve seçmen ağırlığı eski başkan Seçkin Özdemir yanlısı. Rivayet odur ki, 3 bin 500 imza toplanıp AKP’ merkezine gönderilmiş. Ancak, Özdemir müracaat edememiş adaylık için. Taban, Polat Vekilden biliyor Özdemir’in aday yapılmayışını.

AKP seçim ofisinde, ‘Adayınız neden kazansın?’ diye sordum, ‘Diğer parti adayları buralı değil’ dediler. İlginç bir ‘Propaganda’ modeli…

İYİ Parti adayı Kargidan’ı ‘Seçkin Özdemir yandaşları’ kuşatmış durumda. Partili değiller. Hedefleri AKP’ye kaybettirmek… ‘Ali Babanın bir çiftliği var’ şarkısını moda etmeye çalışıyorlar… Kargidan, çevresindeki kalabalık ve seçmenin gösterdiği ilgiden memnun. ‘Sandığa yansırsa, hepsini ikiye katlarım’ diyor.

Ali Aslankılıç, tecrübesi ve AK Parti tabanının vereceği oylara güveniyor. Geçen seçim Özdemir’den 600 - 700 oy fark ile 6 bin 700 oyla seçimi kazanmıştı.

2002, Merkez, Belediye Sitesi ve Karadon Mahalleleri büyük mahalleler. ‘Şurası-burası benim’ diyenler var. Ancak, anket yok. ‘Keyfe keder’ açıklama, o kadar…

Sonuç: İYİ Parti favori, CHP plase, Ak Parti sürpriz.


LİMAN İÇİNE ÇEKEK YAPACAK/MIŞ!..

Bol keseden vaat deyince… Geçen gün Kozlu Balıkçı Limanı içinde, İYİ Parti Belediye Başkan adayı Hüdai Dökmeci’yi dinledim. Daha önce aynı yerde Ali Bektaş ile CHP adayı Cengiz Bank’ı da...

Hüdai Dökmeci ‘Burada bir kanunsuz yapı var. Bu çekekler kaçak yapı statüsünde. Önce bu yapı kanuni duruma getirilmeli. Yoksa buraya su-elektrik çekemezsiniz. Başkan seçildiğimde ilk işim, buraya kanuni statüsünü kazandırmak olacak? Nasıl yapılacaksa, yapacağım. Kozlu’nun göbeğinde böyle bir rezalet devam edemez’ dedi.

Cengiz Bank’ta, buna benzer laflar etti. Bu rezaletin mimarı Ali Bektaş, yine eski hallerinde devam ediyor ‘Biz gelelim, hallederiz’ diyor.

Girişe bariyer koyarsın, tuvalet yaparsın… Diyelim ki, gökyüzüne bakan kameraları düzeltir, hırsızlık işlerini önlersin de… Bu kaçak yapıyı nasıl düzelteceksin? Yıkmadan düzeltemezsin, ancak kanunsuz şekilde devam ettirirsin.

AK Partili Belediye Başkan adayı Kerim Yılmaz, kayıkların çıkış alanına kurulan ‘Korsan çadırı’ kaldıramadı. Ak Partili Belediye’nin kepçesi geçen hafta liman içinden kazıdığı toprağı limana boca etti. Ne limandaki belediye görevlisi, nede kooperatif yetkilileri müdahale edebildi!

Sayın Yılmaz, liman seni ‘Enterese’ ediyor mu? Bir sor bakalım limandaki belediye görevlisine… Liman içinde kazı yapan kepçe operatörüne

Neyse, gelelim asıl konuya… Hüdai Dökmeci’nin toplantısında, Zonguldak’tan katılan bir arkadaş, ‘CHP’li Zonguldak Belediye Başkan adayı ile oturduk konuştuk. Liman içindeki çekeklerin yeniden yapılması için söz verdi’ dedi.

Anlamadım gitti… Zonguldak Limanı içindeki ‘Çekek’ görüntülü ‘Mezbelelik’, yasal olmadığı için yıkıldı. Kimin yerine çekek yapıyorsunuz! Belediye Başkanlığına mı, TTK genel Müdürlüğü’ne mi adaysınız, ağam!

Benim karşı olduğum, ‘Liman içinde bedava sayfiye yeri kazanmak’ kavgasıdır. Yoksa, ‘Deniz, balık, kayık, ağ, olta’ konularında, adı lazım değil birilerine ‘Ders’ veririm. Kaya, deniz, dere balıkçılığını bilirim. Ağ ellemeyi de az-çok tamir etmeyi de... Kendi çaparamı bağlar, oltamı her ortamda sallarım.

Balıkçı’nın amatörüne karşı olmam mümkün değil. Balık neslini kurutan trolcüler benim hedefimdekiler. Birde, sahil yağmacıları, işgalcileri…

Belediyeler, ‘kaçak-köçek işler’ yapacağına, liman içlerinde ‘Rezaletler’ peyda edeceklerine, sahillerde, çekek ve balıkçılar için yaşam alanları üretsinler…

CHP Zonguldak Belediye Başkan Adayının yerinde olsam; liman içindeki yıkılan mezbelelik çekek alanı yerini  ‘Şarjömen yapı’dan gerisini doldurur, adliye önündeki  otoparka katar, ‘ Şehre, çevreye nefes aldıracağım” derdim. Benim, ‘Seçilme ve bir oya muhtaç’ durumum yok, derim. Ancak, ‘Hak yemem, yedirmem’ diyen bir Şenol Şanal, ettiği lafların önüne geleceğini unutmamalı.

Dün “Kaçak olduğu için suyunu kestiğin yerde kahvaltı yapmak” gibi bir şey bu…


ÖLMEK Mİ LAZIM?

Marmara depreminin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen, İzmit’e yüze yakın hasarlı evin hala yıkılmadığı açıklandı. Geçen gün bir İstanbul gazetesinde manşet yapıldı bu haber ve manşetten soruldu ‘Ölmek mi lazım?’ diye.

Aynı durum Zonguldak içinde söz konusu… Merkez de Madenci Anıtı karşısındaki Belediye Merkez Çarşısı aynı durumda.

Merkez Çarşısı 1956 yılında Belediye Başkanı Mustafa Tamer zamanı tek kat olarak inşa edilmiş. 1977’de Nadir Pulat dönemi 2. Katı ilave edilmiş.1996’da İsmail Eşref döneminde, üzerine demir çatı yapılıp, kat mülkiyeti ile içindekilere satıldı.

Bu gün içinde 123 esnaf oturuyor. Kesinlikle ‘Her an yıkılır’ raporları var.

Konumuz, ‘Belediye’nin ayıplı mal satması’ değil. Bu bina hafta içi gündüz yıkılırsa kaç kişi ölür, gece yıkılırsa kaç kişi ölür?

İçindekiler ise çıkmakta direniyorlar. Belediye ya da vilayetten bulundukları bina için çok yüksek kat istiyorlar. Şimdi bir iş yeri olan, üç-beş yer sahibi olmak istiyor.

Mesai saatin içinde yıkılırsa 500 civarında insan ölür. Belediye ve vilayet yetkilileri ‘Biz burası yıkılır dedik, bizi takmadılar’ diyecekler. Sonra, günlerce yıkık bina harabeleri etrafında ‘Timsah gözyaşları’ dökecekler.

Sonuç: Bol keseden vaat dağıtan iktidar ve muhalefet partileri başkan adaylarına soruyorum şimdi, “Ne diyorsunuz bu ‘her an yıkılabilir’ raporlu  Belediye Merkez Çarşısı binası için?”


TOKİ –KONUT - EMEKLİ

Emeklilerin sorunlarından biri ‘Ucuz konuta kavuşmak’ Yüzde otuzu ‘Açlık sınırı’ civarında aylık aldığı için geçinme zorluğu çeken, çalışmak zorunda olduğu için iş arayan emeklinin, ödediği primler yüzü suyu hürmetine, ‘Ucuz konut’ arama isteği haklı.

Tam seçimin göbeğindeyiz. Sinekten yağ, insandan oy çıkartmaya çalışan siyasiler, ‘Proje’ adı altında nutuklar üretip, oy almaya çalışıyorlar. Bu hafta başı piyasaya salınan ‘TOKİ ile 50 Bin konut’ hamlesi gibi… 67 şehirde 50 bin konut açıklaması ‘Şaşkınlık’ yarattı. Yapılan açıklamaya göre Zonguldak’a da 300 tane düşmüş.” Faydalanmak isteyenler, ‘Filanca bankalara 500-1000 lira para yatırsın” deniyor.

Konutlar ‘Ne zaman ve nereye yapılacak’ belli değil. Bu konuda İktidar Milletvekilleri de bir şey bilmiyorlar. Emekli dernekleri de iki arada bir derede kalmışlar. Emekli müracaat ediyor, ‘Parayı yatıralım da; bu konutlar yapılacak mı, seçim sonrası ne zaman yapılacak belli değil derlerse…’ diyorlar.

Emekliler arasındaki ‘Maaş farkı’ olayını yani ‘İntibak’ meselesini halledememiş… Bırakın intibak’ı; 65 yaş üzeri emeklilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması gerekirken, Zonguldak’ta ‘Paso parası’ diye para alınıyor…

TOKİ’nin başlattığı proje ile Zonguldak’ta ‘Talep toplanma’ çalışması yapılırken, konutların nereye ne zaman yapılacağı belirsizliğini koruyor.

2+1 için 500 lira; 3+1 için bin lira ‘Bankaya yatırın’ deniyor.  Zonguldak’ta 160 bin emekli var. Güzel bir ‘Seçim yatırımı’ ancak, kesinlikle ‘Konut yeri’ belirlenmeli…

    

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİLİMLİ, DE, AK, PARTİNİN, DURUMU, ZOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı