Haber
06 Aralık 2018 - Perşembe 17:30 Bu haber 2014 kez okundu
 
KOSGEB 2018 Yılında 14 Milyon TL Destek Verdi
KOSGEB Zonguldak İl Müdürlüğü 2018 yılında 400 işletmeye 14 milyon TL destek verdik. Verilen 14 milyon TL destek ile 800 kişilik nitelikli istihdam sağlandı.
GÜNDEM Haberi
 KOSGEB 2018 Yılında 14 Milyon TL Destek Verdi

KOSGEB Zonguldak  İl Müdürü Güven Aktaş, 2019 yılında yapılacak destek rakamının 20 milyonu aşacağını söyledi. Destek yapısında değişikliğe gidildiğini söyleyen Aktaş Performans bazlı sisteme geçiyoruz dedi.

KOSGEB Zonguldak İl Müdürü Güven Aktaş, 2018 yılı çalışmalarını değerlendirerek açıklamada bulundu. 2018 yılında 14 milyon TL destek verdiklerini ve 2019 yılında desteklerin artacağını söyleyen Aktaş, “ 2018 yılında KOSGEB olarak 14 milyon TL destek verdik. Bu 14 milyon’un 4 buçuk  milyon’unu İmalat sektörüne verdik. Projeleri değerlendirirken makine ve teknoloji anlamda destek sunduk. Ayrıca projelerde personellere de destek olduk. Projelerde çalışacak personelleri de destekledik. Bu projelerin Toplamı yaklaşık anlamda 4 milyon 500 bin TL’dir. Bölgemizdeki girişimcilerin girişimcilik destek programı kapsamında destek olduk. Bu destek kapsamında 6 milyon TL’ye yakın destek verdik. İki yüzün üzerinde girişimci destekledik ve bunun yarısından fazlası ise kadın girişimcilerimizdir. Bu şekilde bölgemize önemli bir kaynak sağladığımızı düşünüyoruz. Türkiye sıralamasında Zonguldak olarak 24. sıradayız. Bir çok büyükşehirden daha fazla destek vermiş olduk. Bu bizim için tabii ki sevindiricidir ve önümüzdeki dönemde de hedefimiz 15 - 20 milyon TL destek sağlamaktır. Desteklerimizin yapısında bir takım değişikliğe gidildi. Girişimci desteği yeniden revize edildi. Performans bazlı bir sisteme geçiyoruz. 50 bin TL hibe, 100 bin TL geri ödemeli verdiğimiz desteğin tutarını teknoloji düzeyi arttıkça 370  bin TL’ye kadar çıkacak. Bu yeni destek programında girişimciler ikiye bölmüş durumda. Geleneksel girişimler dediğimiz esnaflar hizmet sektöründe faaliyet gösteren girişimciler ilk grubu oluşturuyor.  İkinci grupta ise imalat yapmak isteyen teknoloji bazlı grup var ve bunlar desteklenecek. Burada performans kriteri olarak çalışan sayısını göz önüne alıyoruz. İşletme kurulur kurulmaz 50 bin TL’den 100 bin TL kadar destek veriyoruz, ilk yıl performansına göre işletmeleri destekliyoruz. Yine ikinci yıl da aynı şekilde kadın, engelli ve şehit yakını olması durumunda ise bu rakamlar 50 bin TL daha da artıyor. Bu şekilde bir modele geçiyoruz.İmalat sektöründe teknoloji düzeyleri sınıflandırılıyor. Orta düzey, orta düşük düzeyi, yüksek düzey diye belirleniyordu. 100 bin TL’ye kadar makine teçhizat desteği veriyoruz. Bu şekilde hem ekonomimiz kazanıyor hem Zonguldak’ımız kazanıyor ve Türkiye’miz kazanmış oluyor” dedi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: , KOSGEB, 2018, Yılında, 14, Milyon, TL, Destek, Verdi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı