KÜÇÜK: DESTEK BEKLİYORUZ
Haber
08 Nisan 2021 - Perşembe 14:37 Bu haber 1496 kez okundu
 
KÜÇÜK: DESTEK BEKLİYORUZ
GÜNDEM Haberi
KÜÇÜK: DESTEK BEKLİYORUZ

Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Alparslan Küçük, Pandemi süresince uzun süre kapalı olan kahvehane, lokanta ve çay ocaklarının ekonomik yönden sıkıntıda olduğunu hatırlatarak, vergi, SSK ve Bağ-Kur prim ödemelerinin en azından yılsonuna kadar ertelenmesini istedi.

Türkiye’de vaka sayılarının hızla tırmanışa geçmesinden dolayı en fazla etkilenen kesim olan kahvehane, lokanta ve çay ocaklarının kısıtlı veya kapalı olmasından dolayı, binlerce esnafın ekonomik yönden zor duruma düştüğünü vurgulayan Alparslan Küçük destek beklediklerini belirtirken, Pandemi sürecinde ekonomik yönden büyük sıkıntı çeken esnaflara da destek verilmesini hatırlattı.

 

“RAMAZAN AYINDA DA KISITLI KALIRSAK ESNAFIMIZIN BUNU KALDIRACAK DAHA BİR DURUMU YOK”

 

Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Alparslan Küçük konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Pandemi sürecinde esnaf arkadaşlarımızın kısıtlılık süreleri bugün de dahil olmak üzere devam etmektedir. Şu anda kahvehanelerimizde oyun oynanmamaktadır. Vaka sayılarının artışından ve alınan kurallar gereği. Fakat şurada da bir gerçek var. Bizim kahveci ve çay ocağı esnaf arkadaşlarımız kahvehanelerde oyunların olmamasından dolayı gelirleri tamamen ortadan kalkmıştır. Yani günlük 30-40-50 bardak çay satarak kahvehaneci esnaf arkadaşımız Bağ-Kur, SSK primini, vergi yapılandırmasını, yanında çalışan elemanın sigortalı işçisine maaş ödemesinden tutun bunların hiç birini ödeyecek durumda değil. Aynı şekilde çay ocağı esnafımız da mağdurdur. Onlar da bu kısıtlılık süresince yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Burada biz hükümetimizden vergi yapılandırmaları ve SSK yapılandırmalarının yılsonuna kadar ertelenmesini talep etmekteyiz. Çünkü Ramazan ayı da gelecek, tabiki 12 Nisan Pazartesi günü yapılacak toplantıda hangi sonuç çıkacak onu bilemiyoruz. Yani Ramazan ayı boyunca kahvehanelerimiz ve çay ocaklarımızın kısıtlı kalıp kalmayacağını şu anda bilemiyoruz. Eğer Ramazan ayında da kısıtlı kalırsak esnafımızın bunu kaldıracak daha bir durumu yok.” dedi.

 

“RAMAZAN AYI NEDENİ İLE YİNE YÜZDE 50 KAPASİTE İLE HİZMET VERMEK İSTİYORUZ”

 

Ramazan ayında da en azından yüzde 50 kapasite ile hizmet vermek istediklerini belirten Küçük, “Burada özellikle bir konuya değinmek istiyorum lokantalarımızla ilgili olarak Ramazan ayı boyunca paket servis yeme içme yerlerimizde olacak. Biz yine Pandemi kurulunun tekrar bu konuyu görüşülerek Ramazan ayı nedeni ile yine yüzde 50 kapasite ile müşteri alınıp hizmet vermek istiyoruz. Zaten zor bir dönemden geçmekteyiz. Pandemi malum, vaka sayıları da arttı, tekrar kısıtlamaların söz konusu olduğu söyleniyor. Fakat bu yeme içme yerlerimizle ilgili olarak Ramazan ayı boyunca da müşteri kabul edilmesi yönünde bizim talebimiz söz konusudur.” diyerek Pandemi kurulundan bu yönde talepte bulundu. 

 

“FIRINCI ESNAFIMIZA MORAL OLMUŞTUR”

 

Geçtiğimiz günlerde ekmek fiyatlarının 2 TL olduğunu belirten Küçük, bu artışın en azından fırıncı esnafına moral olduğunu ifade ederek, “Özellikle Zonguldak’ta ekmek fiyat tarifesi ile ilgili olarak 2 Nisan tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. 230 gram 2 TL., Ramazan ayının gelmesi sebebi ile susamlı pide 340 gram 4 TL, 680 gram susamlı pide de 8 TL olmak üzere kararlaştırılmıştır ve uygulanmaktadır. Biz burada maliyet artışlarından dolayı ve un, maya ve özellikle susam Ramazan ayında fiyatı artan mamullerimizden bir tanesi, fırıncı esnafımızın bu zam talebi her zaman haklı bir talepti ve en azından bir nebze olsun fırıncı esnafımıza moral olmuştur. Tabii ki Ramazan ayının her şeyden önce esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. Kendilerine bol kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÜÇÜK:, DESTEK, BEKLİYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı