google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
25 Mart 2019 - Pazartesi 13:52 Bu haber 12056 kez okundu
 
KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANDI
Zonguldak’ta Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından 55’inci Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında kutlama programı düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANDI

Zonguldak Halk Kütüphanesi'nde gerçekleşen programa, protokol üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, İl Halk kütüphanesi görevlisi Berivan Çelik yaptı.

Çelik konuşmasında şunları söyledi: “Sürdürülebilir kalkınmada kütüphanelerin rolü" ana teması ile kutlanacağı 55. Kütüphane Haftası’nın açılış törenine hoş geldiniz. Ülkemizde 1964 yılından bu yana kutlanan kütüphane haftasının bu yıl 55’incisini kutlamaktayız. Halk kütüphaneleri, Sosyoekonomik düzey ve politik görüş farkı gözetmeden dezavantajlı gruplar da dâhil olmak üzere, her vatandaşın ihtiyaç duyduğu her türlü bilgiye erişim araçlarına ve kültür ürünlerine ulaşmasını sağlayarak; toplumun ekonomik, sosyal, teknik ve kültürel gelişimine yardımcı olan, sağlıklı kamuoyu oluşmasın destekleyen demokratik eğitim kurumlardır. Cinsiyet, yaş, ırk, milliyet, din, dil, eğitim, kültür, yediden yetmişe herkese ücretsiz hizmet veren halk kütüphaneler görev ve sorumluluklarını, halkın değişen gereksinimlerine göre yeniden değerlendirerek, bilgiye erişim için kazandırma sorumluluğunu yerine getirmektedir. Yeni becerileri bireylere bilgi toplumunda bilginin hayatın niteliğini zenginleştir. Kütüphaneler kitap ve belgeleri saklayıp koruma ötesinde eşimizle dostumuzla, ailemizle, çocuklarımızla paylaştığımız bir yaşam alanı haline gelmiştir. Kütüphaneler yalnızca kitap hizmeti veren kurumlar olmaktan çıkmış, her türlü okur profiline göre materyallerini çeşitlendirmiştir. Kabartma kitaplar, sesli kitaplar, görsel işitsel materyaller ile en son bakanlığımız tarafından çocuklarımızın kütüphanelerin çocuk bölümlerinde daha hoş zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla zihinsel ve eğitsel materyaller gönderilmiştir. En temel zihinsel kütüphane materyallerimizin tanıtımı 28 Mart perşembe günü saat 15.30’da yapılacaktır. Okuyucuya hizmet kütüphanemiz 2018 yılında 48 bin 993 kitapla 70 bin okura vermiştir. 5bin 975 üyemize 32 bin 985 kitap ödünç verilmiştir. Kütüphane olarak birincil görevimiz bu sayıları en üst seviyeye çıkarmak ve Zonguldak’ta kitap, kütüphane ve okuma kültürünü yaygınlaştırmaktır.  Kütüphanecilerin ve kütüphane çalışanlarının en büyük şöleni olan kütüphane haftamızı kutlar tüm meslek camiamıza başarılı ve verimli bir hafta dileriz.” dedi.

Programda minik öğrencilere Ufuk Ulus tarafından ayrıca müzik ziyafeti sunuldu.

Son olarak en çok kitap okuyan çocuklara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halil Akgül ve İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hayrettin Şahin tarafından ödüller takdim edilerek tören sona erdi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÜTÜPHANE, HAFTASI, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı