MANOLYA PARK VE VİCDANİ SORUMLULUK
Haber
02 Mart 2021 - Salı 16:54 Bu haber 1963 kez okundu
 
MANOLYA PARK VE VİCDANİ SORUMLULUK
GÜNDEM Haberi
MANOLYA PARK VE VİCDANİ SORUMLULUK

MANOLYA PARK VE VİCDANİ SORUMLULUK

Sahil de yapımı süren Uzunmehmet Camii yanındaki manolya park civarındaki yıkımlarla ilgili tartışma, İl Genel Meclisi Toplantı salonundan sokağa taştı.

CHP’li Meclis üyesi Nebahattin Yılmaz, yıkımlarla ilgili ‘Kamu zararı var mı?’ diye sordu.

İktidar Partisi(Ak Parti) Grup Başkanvekili İsmail Terzi ise yaptığı konuşmada, adı geçen yerde yapılan düzenlemenin sorumlusunun zamanın bürokratları olduğunu ileri sürdü.

Terzi ‘Maalesef şu an buradan bir karar çıkıyor, uygulamalar meclisten geçtikten sonra bürokratlara ait oluyor. Hiçbir söz hakkımız yok. Uygulama yapılırken hiçbir söz hakkımız yok” dedi.

Sayın Terzi, ‘Üstü kapalı’ olarak, ‘Bürokratlar, kafalarına göre proje değiştiriyorlar’ diyor. İşin ilginci Sayın Terzi İl Genel Meclis üyeliği yanında, icranın da, encümeninde içinde.

Şimdi. Açıklamalara göre aklıma takılanları aktarayım. Manolya park ile ilgili karar, il genel meclisinden nasıl çıktı da bu durumlara geldi? Hatırladığım kadarıyla ’Yeşil alan’ olarak çıktı. Fakir fukara oturup kalkacak, oradaki büfeden alış veriş yapacak. Anladığım kadarıyla ‘büfe’ sonra ‘Lokanta’ oldu, bir taraflara kay/dırıl/dı.

Peki, İl Genel Meclisi’nin seçilmişleri, alınan kararın hilafına gelişmeler olduğunda neden ses çıkartamıyorlar? Lafa geldi mi, attığında mangalda kül bırakmayan, mecliste birbirlerine bardakla su atan seçilmişler…

Al sana bir soru daha… Sahil de, Manolya Park’ın yapımı için meclisten karar çıktı. Şu anda dozer/kepçe orada çalışıyor diyelim. Yıkım için il genel meclisinden bir karar çıkartılması gerekmiyor mu? Yıkım/düzenleme için meclise bir karar geldi mi?

Yeşil alan olacak yerde, 2.5 milyon Özel İdare bütçesinden, 2 milyon da BAKKA üzerinden para gitti deniyor. Nebahattin Yılmaz’ın sorduğu bu işte. ‘Kamu zararı’ var mı? Tüyü bitmedik yetim hakkının, Ontemmuz Tepesi’nden görüntüsünü soruyor sayın Yılmaz.

Önceki günkü ‘Basına kapalı’ toplantıda, yine sahildeki cami yanındaki gelişmeler gündeme gelmiş. Anlamadığım iş! Konu Zonguldak’ın konusu. Basın’ı neden çıkartıyorsunuz salon dışına? Kepçenin dolaştığı alanda ne yapılacak yani? Otopark mı yapılacak, ağaçlandırma mı? Basın’a bilgi verilse ne olur sanki!..

Rivayet o ki, geçen hafta Zonguldak’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Uzunmehmet Camii çevresini beğenmemiş. Big Mama’s’ın olduğu yerin Belediye’ye verilmesini istemiş. Eyvallah. Ancak, ‘karar’ alınarak yapımına başlanan yatırım için, yeni düzenleme kararı almak icap etmiyor mu, neden yapılmıyor?

İl Genel Meclisi’nin seçilmişleri, ‘Manolya Park’ın müsebbibi bürokratlardır’ demeyle ‘Vicdani’ sorumluluktan kurtuluyorlar mı yani?

ANNE MASALLARI

Sıfır yayınlarının 19 yazar  proje kitaplarının ‘Mavi’ serisi piyasaya sürüldü.

Ülke genelinde 72 yazarın oluşturduğu dört renkli kapaklı ‘Anne masalları’ baskı yapılıp, yazarlara gönderilmeye başlandı.

‘Anneler çocuklar için yazdı’ haçtek’i ile reklamı yapılan kitapların mavi kapaklısının Zonguldak temsilciliğini ise ‘Bekle bizi yaz tatili’ başlıklı masalıyla Sevcan Bahadır yapıyor.

Sevcan Bahadır bir dönem Zonguldak’ta ‘Pozitif’ isimli haftalık gazete ile yerel basın’a destek vermişti.

Bahadır, yayınevinin organizesi ile yapılan hizmet neticesi elde edilecek gelir ile köy okullarına kütüphane kurulacağını belirtti.

Proje kitaplarının yazarlar eliyle dağıtıldığını ve kitap fiyatının 25 lira olduğunu belirten Sevcan Bahadır, projeye hizmet vermek isteyenlerin yayınevi ile iletişime geçebileceğini, kitap zatın almak yoluyla mali destek sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Ben torunum Hanze Umay için bir tane aldım. Teşvik içinde bu tanıtımı yapmayı görev bildim.

Teşekkürler Sevcan kardeşim.

ELEKTRİK DİREĞİ FACİAYI ÖNLEDİ

Yer: Rüzgârlımeşe Mekan Yapı Kooperatifi önü.

Üç gün önce freni boşalan on tekerlekli kamyon, bayır aşağı gidip beton elektrik direğine çarparak durdu.

Aslında beton direk, büyük bir faciayı önledi. Çünkü, normal ve yüksek gerilim hattı taşıyan direk evlerin üzerine yıkılıp, ölümlere neden olabilirdi. Direk olmasaydı araç apartman katına girebilir yine maddi manevi zarar oluşturabilirdi.

Yapılacak olan, dayanıklığını kaybetmiş olan ve dikildiği betonu bile çatlatan beton elektrik direğinin kaldırılıp yeni ile değiştirilmesi.

Başta elektrik şirketi olmak üzere ilgililerin konuya dikkate alması bekleniyor.

ZEKİ TOSUN’UN SÖZÜ KANATLANMADAN…

Zeki Tosun, geçtiğimiz hafta ‘Muhalefet partileri ile görüşecek, tavsiyelerini dinleyeceğiz’ açıklaması yaparak, ülke genelinde yayılan siyasi gerginliğin düşürülmesine yönelik bir çözüm ortaya atmıştı.

Ben olayı, erken ya da ara seçim düşüncesi ile bağdaştırmıştım.

Çünkü, Sayın Zeki Tosun 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası Merkez İlçe Başkanı Sayın Mustafa Çağlayan ile basın karşısına çıkıp, ‘Zonguldak için bir ilk olsun birlik olsun’ başlıklı deklarasyonu açıklamıştı. Yeni bir sayfa açacaklarını, Zonguldak için herkese kulak vereceklerini belirtmişti.

Ancak, bu ‘Kulak verme’ işi, icraata dökülmedi. Belki, ‘Hasbelkader’ oluşmuş bir araya gelişlerin yansıdığı sahneler basına aksettirilmiştir.

Aslında, parti içindeki çekişme/çatışmanın sosyal medya hesaplarındaki ‘Canhıraş’ sesleri seçmenin kulaklarında çınlarken, muhalefetin sesi ‘Hangi tonda dinlenecek?’

Sayın Tosun ve avanesinden dün ses çıkmadı.

‘Önce Zonguldak’ ve ‘Ortak akıl’ açıklaması’ yapanlar, ‘Parmak hesabı’ ile diskalifiye ettikleri muhalefeti, ‘Hangi pozisyonda’ dinleyecekler merak ediyorum.

Dün, OSB’lerde CHP’li seçilmişlere yer verecekler mi, 22 çekincenin konduğu MAKZON konusunda geri adım atılacak mı?

Üzülmez'deki proje tanıtım toplantısına bile davet edilmeyen ana muhalefet partisi yöneticileri ‘Hassasiyet ve özenle’ bu çağrınıza nasıl cevap versinler acaba?

Bırakın vatandaşı; muhalefet partililerin bile liman içi düzenleme çerçevesinde kaç dükkân yapılacak, Lavuar Alanı Projesi’nde yapılacağı söylenen tadilat ve revizyonları bile bilmiyor.

İnsanların yaşam kalitesine etki eden faktörlerden biri hizmet/yatırımlar ise, ikincisi birlik ve beraberlik/güven duygusunun etkinliğidir.

Velhasıl-ı; 29 Mayıs 2019’da yapılan ‘Bir ilk olsun birlik olsun’ deklarasyonundaki söz uçtu gitti. Geçen haftaki söz kanatlanmadan, icraatla ilgili bir işaret görelim Sayın Zeki Tosun.

KONTROLLÜ NORMALLEŞME

Doğalgaz’a 3. Ayda gelen 3. Zam ile insanların morali bozuldu.

Aslında, siyasetçilerin kâğıt üzerindeki ‘Büyüme’ açıklamaları son zamlardan sonra ‘Fakirlikte büyüme’ olarak lanse edilmeye başlandı.

Bu tartışma, TÜİK’in 2020 yılının ikinci ve üçüncü çeyrek verilerinde revizyona gitmesiyle  başladı.

TÜİK, üçüncü çeyrek için daha önce yüzde 6.7 olarak açıkladığı büyümeyi yüzde 6.3, ikinci çeyrek içinde yüzde 9.9 olarak açıkladığı daralmayı da 10.3 olarak revize etti.

Bu revizeler neticesinde kişi başına düşen milli gelirde azaldı. Elbette bu gelişmeler içinde salgın dolayısıyla piyasaların zorlanması var.

Açıklanan ‘Kontrollü normalleşme’ dediğimiz okulların eğitime açılması, kafe ve lokantaların açılması, düğün ve nikah salonlarına rahatlama getirmesi gibi gelişmeler, inşallah fakirleşmenin artmasını engeller.

MUTASYONLU VİRÜS ZONGULDAK’TA KOL GEZİYOR

Dün ki yazılı ve görsel basın’da Zonguldak’la ilgili gelişmelerin başında, ’Zonguldak’ta mutasyonlu virüs artışı’ vardı.

Yapılan haberlere göre Zonguldak’ta Coranavirüs vaka sayıları iki kat arttı. Alınan önlemler ile vaka sayılarının 30 sayısına düştüğü günler geride kaldı. Günlük vaka sayılarının 70-75 civarına yükseldiği belirtildi.

Ülke genelinde ‘Kontrollü normalleşme’ çalışmasının başlatıldığı ortamda Zonguldak’ta ki gelişmeler gerçekten vahim. Çünkü, Zonguldak’lı pandemi/salgın önlemleri konusunda ciddi davranmıyor. Kontrollü normalleşme ile birlikte laçkalığın artmasına kuvvetle muhtemel gözü ile bakılıyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MANOLYA, PARK, VE, VİCDANİ, SORUMLULUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı