Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 18:55 Bu haber 4411 kez okundu
 
Meclis’te ‘Su’ kavgası
Zonguldak Belediye Meclisi’nin Eylül dönemi ilk toplantısı Belediye Başkanı Muharrem Akdemir Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.
YAŞAM Haberi
Meclis’te ‘Su’ kavgası

Belediye nikah salonunda yapılan toplantı, Meclis üyelerinin bir yaz dönemi ve bayram tatili nedeniyle bir ay aradan sonra yeniden devam ederken, CHP, AK Parti ve MHP’li Meclis üyeleri toplantı öncesinde birbirlerinin bayramını kutladı.
Belediye Başkanı Muharrem Akdemir de, Meclis üyelerinin geçmiş Kurban bayramını kutlayarak başladığı toplantı yoklama ve açılış ile başladı.
Gündem maddelerine geçmeden önce,  toplam 19 madde olan Meclis gündemi ek madde ile 20 madde oldu.
Gündem harici gelen 20. Madde Katı Atık bertaraf bedelleri ile ilgili madde okunurken, bu madde CHP ve AK Parti’li Meclis üyelerini karşı karşıya getirdi. Yaklaşık yarım saat süren tartışmalar sonucunda, katı atık bertaraf bedelleri ile ilgili madde yeniden bir düzenleme yapılması görüşü ile komisyona havale edildi.
Gündemin 16 ve 17’inci maddeleri olan Su Abonelik Yönetmeliği Değişikliği, iskanı bulunmayan binalara su aboneliği verileceği ve yasal olmadığı tartışmalarının ardından AK Parti grubunun ve Şenol Şanal’ın itirazlarının üzerine gündemden çıkartıldı.
Atık su, evsel atık ve altyapı tarifelerinde uyulmasına ilişkin getirilen bedeller, yeme, içme, eğlence, market ve oteller ve esnaf tarafından itirazla karşılandı. Tarifenin uygulanabilirliğe uygun olması için düzenleme yapılması meclis gündemine geldi.


KARAGÜZEL: BİZİM DEDİĞİMİZ NOKTAYA GELDİNİZ
Ak Parti Grup Başkan vekili Abdullah Karagüzel katı atık bedelleriyle ilgili daha önce itirazlarda bulunduklarını hatırlatarak, “Nihayet katı atık bedelleri konusunda bizim dediğimiz noktaya geldiniz. Yasa dediniz, kanun dediniz bizim söylediklerimizi dinlemediniz. Sayın Belediye Başkanım, sizin bu kulak vermemeniz basına yansımış, milletvekilinizin söylemesiyle bu konu gündeme gelmiştir. Biz bunu size defalarca söyledik. Vatandaşı cezalandırdınız. Bir çok esnaf sırf bu yüzden dükkanını kapattı. Bir sürü insan bu sorunu aşmak için hukuk yoluna başvurdu ve masraf yaptı. Bu meseleyi 3 defa gündeme getirdik ama bizi dinlemediniz başkanım. Burada yapmak istediğiniz şey, vatandaşı cezalandırmaktır. Zamanında üstünüze düşen yapsaydınız bu noktaya gelmezdi. Çarşıdaki bir lokantanın 20 bin TL çöp vergisi ödeme imkanı var mı? Bunun mümkün olmadığını hepiniz biliyorsunuz. Vatandaşlar gelip sizin milletvekilinize konuyu anlattı, bunu basından takip ettik. Biz nu konuda konuşma da konuşmadık. Siz burada üzerinize düşeni yapmadan meseleyi Ankara’nın üzerine atıyorsunuz” dedi.
ŞANAL: KATI ATIK TARİFESİ’NİN TAMAMI ÜZERİNDE YENİ BİR ÇALIŞMA YAPALIM
CHP’li Belediye Meclis Üyesi Şenol Şanal da yaptığı konuşmada, “Bu önerge ile yeme, içme ve otel gurubunda anladığım kadarıyla tarife değişikliği olacak ve fiyatlarda bir düşüşe gidilecek. Bu gruplarda yapılan indirimler dışarıda kalan gruplara bindirim olarak gelecek. Eğer uygun görülürse tarifeyle ilgili yeniden bütün bir uygulama yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Bir kısım olarak değil de Katı Atık Tarifesi’nin tamamı üzerinde yeni bir çalışma yapalım. Buradan doğacak maliyet meskenlerin üzerine binmesin”  diye konuştu.


AKDEMİR: BAKANLIĞIN HAZIRLADIĞI DOĞRULTUSUNDA BİR ÇALIŞMA YAPTIK
Katı atıkla ilgili daha önce de Bakanlık düzeyinde girişimlerde bulunduklarını belirten Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “Bakanlığa tekrar yazacağız, ancak bu süre içerisinde bu mağduriyetin giderilmesi için çalışma yapacağız. Şenol beyin dediği maliyet yükü konusunda da çalışma yapacağız. Hükümet ilgili daire müdürlerine, uzmanlarına görev verir onla çalışma yapar. Ama uzman arkadaşlarımız Türkiye’nin 81 ilini aynı kefeye koydular. Biz Bakanlığın hazırladığı doğrultusunda bir çalışma yaptık.
ALEMDAR: BAKANLIK SÜSPANSE EDECEKSE BELEDİYELERE PARA GÖNDERMELİYDİ
MHP’li Salih Alemdar ise, “Bakanlık süspanse edecekse belediyelere para göndermeliydi. Bunu daha önce de söylemiştik. Daha önce çöp vergisi yok muydu? Vardı ve millet bunu ödüyordu. Ama şimdi ayrı bir bütçe milletin üzerine geliyor. Sonuçta uç mahallelerle merkezdeki vatandaş aynı tutuldu ve ödeme sıkıntısı çekiyor. 2016 bütçesine bakıldığı zaman belediyenin 24 milyon TL alacağı var ve bunun yüzde 40’dan fazlası katı atık bedellerinin toplanamamasından kaynaklanıyor. Bunu kimsenin ödemediği ortadadır”  diye görüş belirtti.
ÇAĞLAYAN: BAZI İNSANLARA ABONELİK VERİLİP, DİĞERLERİNE VERİLMİYOR MU?
İskanı olmayan binalara verilen su aboneliği konusunda gelen dilekçeyi okuyan AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Çağlayan, “Bazı insanlara abonelik verilip, diğerlerine verilmiyor mu? Ya da adamına göre mi abonelik veriliyor? Bundan sonra da böyle mi olacak? Yasaya aykırı bir durumsa siz buna nasıl imza atıyorsunuz? Bunları açıklayın ki buna göre oy kullanalım” dedi.
KARAGÜZEL: SİZ BU DİLEKÇEYİ OKUMADINIZ MI?
CHP’li Meclis üyelerinin aldığı kararlara tepki gösteren Karagüzel, “Ya işinizi ya ne yaptığını bilmiyorsunuz ya da aklımızla dalga geçiyorsunuz. Vatandaş, ‘Bizim yanımızdaki iskanı olmayan binalara su aboneliği verilmiş, ancak bize verilmiyor’ diyor. Siz bu dilekçeyi okumadınız mı? Okudunuz ve buna binaen buraya getirdiniz. İlgilileri çağırıp da iskânı olmayan bu binalara nasıl abonelik verildiğini neden sormuyorsunuz? Bu dilekçeyi yazan arkadaş her birimizi gezdi, dolaştı. Size de gelmiştir. Beni dinlemediler dedi. Benim yanımda bir arkadaşa geçici iskân verildi bana verilmedi dedi. Önce kılıfı hazırlamışsınız. Sonra önümüze başka bir şey getiriyorsunuz. Kendi gurubunuzdaki arkadaşlarınızın bile bu maddede çekinceleri var. Biz bu maddenin geri çekilmesini istiyoruz.” Diye tepki gösterirken, konu hakkında söz isteyen CHP’li Atınç Kayınova 16 ve 17 maddede usul hatası olduğunu, bu dilekçenin geri çekilmesi gerektiğini ifade etti.
Belediye Meclisi’nin 16 ve 17. Maddeleri üzerinde Meclis üyeleri görüşlerini belirtirken, CHP’li Grup başkan vekili Mehmet İzzet Türkçelik söz aldığı sırada, araya giren AK Partili Grup Başkan vekili Abdullah Karagüzel tansiyonu daha da yükseltecek şekilde, birbirlerine karşı ağır söylemlerde bulundular.
Bunun üzerine Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “Buyurun…buyurun…konuşun…istediğiniz kadar konuşun” diyerek, Meclis üyelerinin tartışmalarına tepki gösterdi.
Gündemin 16 ve 17 maddesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün Belediyenin 2017 yılı Su ücret tarifesi abone grupları bölümünde değişiklik talebi ile ilgili maddeler yapılan oylama sonucu 17’ye karşı 11 oy ile gündemden çıkartılmış oldu.  
Yaklaşık bir saat 20 dakika süren tartışmalar sonrasında, Belediye Meclisi gündem maddelerini görüşmeye devam etti.

Çetin ÖZDEMİR
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Meclis’te, ‘Su’, kavgası,
Yorumlar
Haber Yazılımı