MİKROÇİP UYGULAMASI 31 ARALIK’TA SONA ERİYOR

GÜNDEM 28.11.2022 - 11:23, Güncelleme: 02.12.2022 - 10:21
 

MİKROÇİP UYGULAMASI 31 ARALIK’TA SONA ERİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Türk Veteriner Hekimler Birliğinin ortak kararı ile imzalanmış olan protokol doğrultusunda ve 30344 sayılı resmî gazetede yayımlanan kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip yönetimi ile kayıt altına alınması yasal zorunluluk haline getirildi. Her yaşta ki köpek ve kedilerde mikroçip takma işlemleri 2022 yılı sonuna devam edecektir. Bu nedenle kedi ve köpek sahiplerinin mutlaka bu konuda yıl bitmeden önce gerekli olan işlemleri yaptırmaları gerekmekte. 2022 yılı bitimine kadar tüm evcil hayvanlara bahsedildiği üzere mikroçip takılması gerekmekte olup, Avrupa ülkelerinde çip uygulama işlemi daha yaygın olmakla beraber ülke de ise evcil hayvanların çip takılma işlemlerine bakanlık öncülüğünde başlanılmış ve tüm kedi, köpek ve gelincikler kimliklendirilene kadar devam edecektir. 2022 yılından sonra ise 6 aydan büyük kedi, köpek ve gelincik cinsi hayvanlara kimliklendirme uygulaması yapılmayacak, yalnızca 6 aylık yaşa kadar olan hayvanların kimliklendirme işlemi gerçekleştirilecektir. 6 aylık yaştan büyük hayvanların tespiti halinde ise idari para cezası uygulamasından sonra Mikroçip takma işlemi gerçekleştirilecek. Konu hakkında bilgilendirme yapan Zonguldak İl Tarım ve Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı; “Resmi Gazetede yayımlanan karar ile hayvan sahiplerinin mikroçip yöntemi ile hayvanlarını kayıt altına aldırması önemli bir konu olup, yine çip uygulaması ile beraber aşı tekrar zamanı gelmiş hayvanlarımıza kuduz aşılaması da uygulanmaktadır. Zoonoz karakterde olan kuduz hastalığı hem hayvan hem de insan sağlığı için önemli olmakla birlikte can kaybıyla sonuçlanan vakalara mahal vermektedir. Yine bu yıl 31 Aralığa kadar olan zaman diliminde cezai muayedeye maruz kalmadan kimliklendirme işlemlerini yaptırabilecektirler. Fakat 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle 6 ay üstü yaşta olup kimliklendirilmemiş hayvanlar ancak cezai işlem sonrasında kimliklendirilebilecektir. Hayvan sahiplerimizin mağduriyet yaşamaması için konuya hassasiyet göstermelerini istiyorum. Kimliklendirme işlemleri İl ve İlçe Müdürlüklerimiz ile yetkili olan Veteriner Klinik ve Polikliniklerinde yapılmaktadır.” dedi. Haber Merkezi

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Türk Veteriner Hekimler Birliğinin ortak kararı ile imzalanmış olan protokol doğrultusunda ve 30344 sayılı resmî gazetede yayımlanan kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip yönetimi ile kayıt altına alınması yasal zorunluluk haline getirildi.
Her yaşta ki köpek ve kedilerde mikroçip takma işlemleri 2022 yılı sonuna devam edecektir. Bu nedenle kedi ve köpek sahiplerinin mutlaka bu konuda yıl bitmeden önce gerekli olan işlemleri yaptırmaları gerekmekte.

2022 yılı bitimine kadar tüm evcil hayvanlara bahsedildiği üzere mikroçip takılması gerekmekte olup, Avrupa ülkelerinde çip uygulama işlemi daha yaygın olmakla beraber ülke de ise evcil hayvanların çip takılma işlemlerine bakanlık öncülüğünde başlanılmış ve tüm kedi, köpek ve gelincikler kimliklendirilene kadar devam edecektir. 2022 yılından sonra ise 6 aydan büyük kedi, köpek ve gelincik cinsi hayvanlara kimliklendirme uygulaması yapılmayacak, yalnızca 6 aylık yaşa kadar olan hayvanların kimliklendirme işlemi gerçekleştirilecektir. 6 aylık yaştan büyük hayvanların tespiti halinde ise idari para cezası uygulamasından sonra Mikroçip takma işlemi gerçekleştirilecek.
Konu hakkında bilgilendirme yapan Zonguldak İl Tarım ve Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı; “Resmi Gazetede yayımlanan karar ile hayvan sahiplerinin mikroçip yöntemi ile hayvanlarını kayıt altına aldırması önemli bir konu olup, yine çip uygulaması ile beraber aşı tekrar zamanı gelmiş hayvanlarımıza kuduz aşılaması da uygulanmaktadır. Zoonoz karakterde olan kuduz hastalığı hem hayvan hem de insan sağlığı için önemli olmakla birlikte can kaybıyla sonuçlanan vakalara mahal vermektedir. Yine bu yıl 31 Aralığa kadar olan zaman diliminde cezai muayedeye maruz kalmadan kimliklendirme işlemlerini yaptırabilecektirler. Fakat 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle 6 ay üstü yaşta olup kimliklendirilmemiş hayvanlar ancak cezai işlem sonrasında kimliklendirilebilecektir. Hayvan sahiplerimizin mağduriyet yaşamaması için konuya hassasiyet göstermelerini istiyorum. Kimliklendirme işlemleri İl ve İlçe Müdürlüklerimiz ile yetkili olan Veteriner Klinik ve Polikliniklerinde yapılmaktadır.” dedi.

Haber Merkezi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve inanisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.