“MUTFAKTA YANGIN VAR!”
Haber
26 Mart 2021 - Cuma 14:07 Bu haber 3070 kez okundu
 
“MUTFAKTA YANGIN VAR!”
EKONOMİ Haberi
“MUTFAKTA YANGIN VAR!”

Zonguldak Birleşik Kamu İş Şube Başkanı Metin Kahveci, gıda fiyatlarının artışı ile ilgili tepki gösterdi.

Kahveci; “Gıda fiyatları Mart ayında  bir önceki aya göre yüzde 2,5 oranında arttı. En yoksul kesimin harcamalarının en az üçte birini ayırmak zorunda bulunduğu gıda harcamaları bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 9,2 oranında, son bir yılda ise yüzde 29,2 oranında artış gösterdi.” dedi.

KAMUAR’ın yaptığı araştırmaya yönelik konuşan Kahveci “Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini ayırmak zorunda bulunduğu gıda fiyatlarında geçen yılın son aylarında başlayan artış trendi bu yıl Mart ayında da sürdü. Martta bir önceki aya göre yüzde 2,5 oranında artan gıda fiyatlarında bu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 9,2, son bir yılda ise yüzde 29,2 oranında artış yaşandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyo’nun Ar-Ge birimi Kamu Araştırma (KAMUAR)’nın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı ‘Halkın enflasyonu’ araştırmasının Mart 2021 ayı sonuçları açıklandı. Araştırmayla, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan, sabit gelirlilerin, ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun ortaya konulması amaçlanıyor.” ifadelerine yer verdi. 

 

“AYLIK FİYAT ARTIŞI YÜZDE 9,2 ORANINDA OLDU”

 

Mart ayındaki gıda fiyatlarının aylık artışına ve değişimine değinen Kahvesi,“Gıda fiyatları bir önceki aya göre bu yıl ocak ayında yüzde 3,6, Şubat’ta da yüzde 2,8 oranında artmıştı.  Martta yaşanan yüzde 2,5 oranındaki artışta, et-balık, yağ, sebze ve işlenmiş gıda fiyatlarında yaşanan artışlar belirleyici oldu. Martta, ekmek, un, bulgur fiyatlarında bir önceki aya göre değişiklik yaşanmazken, et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 2,6, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 1,7 oranında artış kaydedildi.  Mart ayında, geçen yılın son aylarında da hızlı bir artış yaşanan sıvı yağ fiyatlarında ise zeytin yağı fiyatlarına bağlı olarak yüzde 7,2 oranında   bir yükseliş oldu. Meyve fiyatlarının yüzde 0,2 oranında azaldığı Mart ayında sebze fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 6,4 oranında yükseliş gözlendi. Bakliyat fiyatlarının yüzde 2,7 oranında azaldığı Mart ayında, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatları yüzde 1,9 oranında arttı. Böylece, mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 76 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için martta bu yıl Şubat ayına göre yüzde 2,5 oranında daha fazla para ödendi. Gıda fiyatlarında Ocak-Mart dönemin ise yüzde 9,2 oranında artış yaşandı. İlk üç aylık dönemde ekmek, bulgur, un makarna fiyatlarında yüzde 5,5, et ve balık fiyatlarında yüzde 7,8, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 18,1 oranında artış gözlenirken, 2020 yılının son aylarında hızla yükselen yağ fiyatlarında ise yüzde 4,8 oranında artış oldu. Yılın ilk çeyreğinde meyve fiyatlarında ortalama yüzde 4,4, sebze fiyatlarında yüzde 12,5 oranında artış, bakliyat fiyatlarında yüzde 3,1 oranında azalış yaşandı. Diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde 6,5 oranında artış oldu.”  şeklinde konuştu 

 

“SON YILDA YÜZDE 29 ORANINDA ARTIŞ YAŞANDI”

 

Yıllık orandaki değişim ve ortalama sonuçlarla ilgili bilgi veren Kahveci açıklamasını, “Gıda fiyatlarında yıllık olarak ise (Mart 2020’ye göre) yüzde 29,2 oranında artış kaydedildi. Bu yıl martta geçen yılın mart ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 25,7, et-balık fiyatlarında 12,4, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 39,1 oranında artış oldu.  Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 40,8 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 18,1 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 55,1 oranında artış gösterdi.  Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 16,5 diğer gıda fiyatları ise yüzde 13,9 oranında zamlandı. Sepete dâhil edilen ürünlerin son 12 aylık ortalama fiyatlarının bir önceki 12 aylık dönemdeki ortalama fiyatlarıyla karşılaştırılarak hesaplanan 12 aylık ortalamalara göre de gıda fiyatlarında son yılda yüzde 29 oranında artış yaşandı. Yıllık ortalamalara göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 14,1, et ve balık fiyatları yüzde 18,9, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatları yüzde 24,7, yağ fiyatları yüzde 30,4, meyve fiyatları yüzde 49,1, sebze fiyatları yüzde 58,1, bakliyat fiyatları yüzde 24,7, diğer gıda maddelerinin fiyatları da yüzde 11,3 oranında artış kaydetti.” şeklinde sonlandırdı.

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “MUTFAKTA, YANGIN, VAR!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı