0
Haber Detayı
24 Kasım 2015 - Salı 08:46 Bu haber 2689 kez okundu
 
‘Mutsuzuz’
Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.
GÜNDEM Haberi
‘Mutsuzuz’

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından Öğretmenler Günü ile ilgili anket düzenlediği bu ankette öğretmenlerin sorunlarının ortaya çıktığını belirten Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, Türk Eğitim-Sen öğretmenleri olarak mutsuz olduklarını söyledi.

Şahin: “Türk Eğitim-Sen Genel Merkezimizin Öğretmenler Günü ile ilgili yaptığı ankette çok ilgi çekici sonuçlar ortaya çıktı. Bugün öğretmenlerin Peygamberlik mesleği olan öğretmenliğin kutlama yıl dönümü. Bugün pek çok öğrenci öğretmenine koşacak. Pek çok mezun yine belki 20-30 yıl önceki öğretmenlerinin elini öpmeye gidecek. Biz öğretmenlik mesleğinin kutsiyetini biliyoruz. Bunun Peygamberlik mesleği olduğunu biliyoruz. Çok önemli bir meslek icra ettiğimizi de biliyoruz. Bu anlamda bütün öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz. Ebediyete intikal eden öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Öğretmenler günü kutlamasında bu anketle beraber güncel gerçekler ortaya çıktı. Yapılan anketimizde 21bin 313 denek katılmış. Bu deneklerde yapılan araştırmada 179.2’sinin kredi çektiği ortaya çıkıyor. Yüzde 80 öğretmen kredi ile yaşıyor. Bunlardan yüzde 33’ü birden fazla kredi çekmiş. Yine öğretmenin yüzde 94’ü kredi kartı kullanıyor. Bu kredi kartı kullanan yüzde 94’ün yüzde 41’i en az ödemesi gereken tutarı ödeyemiyor. Bunlardan yüzde 86’sı kendilerine yönetilen sorular içerisinde son 1 yılda alım güçlerinin azaldığını ifade etmişler. Öğretmenlere en büyük lüksünüz ne diye sorulduğunda tatile çıkmak ve seyahat etmek demişler. Tabi tatil bizim anlayışımızda annesinin babasının elini öpmeye gidiyor. Bunlar öğretmenin en büyük lüksü olarak gözümüze çarpmakta. Öğretmenlerin yüzde 27.2’si ek iş yapıyor. Yüzde 89’u bu yıl toplu sözleşmede yapılan yüzde 11i nasıl buluyorsunuz kayıplarınızı karşılıyor mu diye sorulduğunda yüzde 89’u hayır karşılamıyor diyor. Devlet okullarında en büyük problem ne diye sorulduğunda yandaşlık, yanaşmalık ve kadrolaşma olarak nitelendiriliyor. Kendinize kişisel gelişim sağlamak için ne yapıyorsunuz dendiğinde yüzde 70-80’lik bölümü çok az bir bütçe ayırmak zorunda kalıyorum diyor. Netice itibariyle öğretmenlerin durumu budur. Öğretmen demek çocuk demektir. Öğretmen demek gelecek demektir. 1milyon çocuğun işçi olarak çalıştırıldığı, 3 milyon çocuğun her gün aç olarak yatağa girdiği, devletin bölünme noktasına geldiği ünümüzde Türk, bayrak, Türkçe, andımız diyen Türk Eğitim-Sen öğretmenleri olarak mutsuzuz. Ne kadar mutlu olunabilirse öğretmenler günümüz kutlu olsun” diye konuştu.

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu ise tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak: “Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciği olarak 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi vatan, millet sevgisi ile yetiştiren tüm öğretmenlerimize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Umut ediyorum ki önümüzde ki dönemlerde eğitim camiasında öğretmenlerimizin ve tüm eğitim camiasının mevcut sorunlarının çözüme kavuştuğu güzel günlerde eğitim vermelerini diliyorum. Tüm öğretmenlerimizin ellerinden öpüyor kendilerine başarılı görevler diliyorum” dedi. 

Haber: Aslı KİLCİOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Mutsuzuz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı