0
Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 10:39 Bu haber 2256 kez okundu
 
“NEFES AL, HAREKET ET, YAŞADIĞINI FARK ET”
SAĞLIK Haberi
“NEFES AL, HAREKET ET, YAŞADIĞINI FARK ET”

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner 10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon haftası etkinlikleri kapsamında yazılı bir açıklamada bulundu.

Güner’in yapmış olduğu açıklama şöyle,

“T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri yapılmakta olup konuya ilişkin sağlık personelinin ve toplumumuzun bilgilendirilmeleri, farkındalıklarının artırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması amaçlanmaktadır.

Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi  gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

PULMONER REHABİLİTASYON KİMLERE UYGULANIR?

Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir.

PULMONER REHABİLİTASYONUN AMAÇLARI NELERDİR?

Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesini önlenme, egzersiz toleransının artırılması, sağlık durumunun iyileştirilmesi, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi.

Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız”

Haber Merkezi

                                                                                                        

Kaynak: Editör:
Etiketler: “NEFES, AL,, HAREKET, ET,, YAŞADIĞINI, FARK, ET”,
Yorumlar
Haber Yazılımı