0
Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 00:01 Bu haber 1559 kez okundu
 
O TERCÜMANIN MAAŞINI BM VERİYOR!
Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfında yaşanan dil sorununu Birleşmiş Milletler çözdü. Birleşmiş Milletler beş dil bilen birinci ve ikinci noterin yeminli tercümanı Ebru Bozacıoğlu’nu işe aldı.
GÜNDEM Haberi
O TERCÜMANIN MAAŞINI BM VERİYOR!

Mültecilerle gönüllü tercümanlar aracılığı ile iletişim kuran Zonguldak Valiliği, Sosyal Yardımlaşma Vakfında personel ve mülteciler mutlu oldu. Mülteciler yeminli tercümanı görünce altın bulmuş gibi seviniyor. Yeminli tercümanın önceliği mülteciler. Boş zamanlarında noterde de çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Avrupa Birliği fonundan gelen parayı Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfında dağıtmak üzere yeminli tercüman aldı. Bir ay önce Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfında işe başlayan yeminli tercümanın maaşını Birleşmiş Milletler veriyor. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Abdullah Püren, “Birleşmiş Milletler Kızılay Kart yardımı adı altında Avrupa Birliği fonundan aldığımız parayı mültecilere dağıtmak üzere kullanıyoruz. Şirket üzerinden kiralanan tercümanın maaşını Birleşmiş Milletler veriyor” dedi. Beş dil bilen ve Sosyal Yardımlaşma Vakfında çalışmaya başlayan Tercüman Ebru Bozacıoğlu, “ Birleşmiş Milletler aracılığı ile Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfında mültecilere tercüman hizmeti vermek için görevlendirildim. Farsça yeminli tercümanım. Yüz de yüz Farsça, yüz de yüz İngilizce, yüz de 30 Arapça İbranice ve Osmanlıca dili biliyor.

Aynı zamanda birinci ve ikinci noterlerin yeminli tercümanlığını yapıyorum. Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfında sözleşmeli olarak çalışıyorum. Mülteci vatandaşlarımız kendi dillerinde kendilerini ifade ederken bana çok ihtiyaç duyuyorlar. Bende kendilerini ifade etmede yardımcı oluyorum. Mültecilerin kurumumuzdan isteklerini ve kurumumuzun mültecilere söylemek istediğini  tercüman ediyorum. Mülteciler beni görünce altın bulmuş gibi seviniyorlar” dedi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: O, TERCÜMANIN, MAAŞINI, BM, VERİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı