‘ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNU: MİDE KANSERİ’
Haber
05 Nisan 2021 - Pazartesi 12:28 Bu haber 3435 kez okundu
 
‘ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNU: MİDE KANSERİ’
SAĞLIK Haberi
‘ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNU: MİDE KANSERİ’

Profesör Dr. Yücel Üstündağ ülke genelinde her yıl yaklaşık 13 bin kişiye tanı olarak konan mide kanserinin erken teşhisinin öneminden bahsetti.

Profesör Dr. Üstündağ, açıklamasında; “Mide kanseri ülkemizde erkeklerde en sık görülen ilk 5 kanser içindedir. Mide kanserinde yaşam süresini belirleyen en önemli faktör hastalığın teşhis anındaki evresidir. Gelişmiş batılı toplumlarda erken evre mide kanseri yakalama oranı yüzde 20-40, Uzakdoğu’da özellikle Japonya’da bu oran yüzde 80-90’ lara ulaşmaktadır. Ülkemizde ise bu oran, bu rakamları çok altındadır ve birçok hasta ileri evre mide kanseri ile teşhis edilmekte ve 1-2 yıl içinde hayatlarını kaybetmektedirler. Bu nedenle hastalığın erken evrede teşhisi çok önemlidir. Bunun olabilmesi için mide ile ilgili şikayetlere çok önem verilmeli ve ertelenmeden, geç kalınmadan doktora özellikle bu konuda eğitimli ve tecrübeli hekimlere gelinmelidir. Bu yakınmalar ve bulgular; iştahsızlık, mide ağrısı (hafif olabilir), yutma güçlüğü, çabuk doyma, şişkinlik, kusma isteği, yoğun reflü, kilo kaybı, ağızdan kahve telvesi gibi veya makattan zift gibi kanama, karında ele gelen sertlik, köprücük kemiği üstünde, koltuk altında veya göbek yakınında ele gelen yumrular olarak söylenebilir. Diğer bir çözüm ise özellikle 50 yaş üstünde bireylerin hiçbir yakınması olmasa da,  rutin kan, idrar, gaita ve de karın ultrasonografi tetkiklerini belli aralıklarla yaptırmasıdır. Maalesef ki, bu bilinç bizim toplumumuzda pek gelişmemiştir.” dedi. 

Prof Dr Yücel Üstündağ konuya ilişkin toplumumuzun genel bir yansıması olan gerçek bir mide kanseri hasta örneğini anlattı; “63 yaş erkek hasta, aylardır olan ama hafif olarak tarif ettiği karın ağrısı şikayeti ile bize geliyor. Kilo kaybı ve ek hiçbir yakınmasının olmadığını söylüyor. Ultrasonografide karaciğerde yaygın tümör yapılarını görüyoruz (foto A). Hemen endoskopi ile mideye bakıyoruz. Mide korpusunda tümör odağını yakalıyoruz (foto B). Hastanın endoskopi ile aldığımız mide biyopsi sonucu adenokanser geliyor. Maalesef ki karaciğere bu kadar yayılmış, yani geç kalınmış bir mide kanserinin tedavisi oldukça zor. Bu hastanın tedavisi karaciğer metastazları nedeniyle, yalnızca kemoterapi uygulaması şeklinde olacaktır. Bu da yaşama birkaç ay katkısı olmaktadır.”

Ek olarak Üstündağ, Kanserin ya da tümörlerin hiçbir bulguya neden olmadan çok önemli boyutlara ulaşabileceğini toplum olarak bilmediğimizi, bu nedenle belli bir yaşta (40-50’li yaşlar) ultrasonografi ve diğer tetkiklerinizi yaptırmanız gerektiğini, tüm hastalıklarda olduğu gibi mide kanseri olgularında da doğru tanı ve hastalığın erken teşhisin önemini vurguladı.

 

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘ÖNEMLİ, BİR, TOPLUM, SAĞLIĞI, SORUNU:, MİDE, KANSERİ’,
Yorumlar
Haber Yazılımı