ÖTV’SİZ MAZOT TIRCILARI SEVİNDİRDİ
Haber
27 Mayıs 2021 - Perşembe 15:29 Bu haber 1930 kez okundu
 
ÖTV’SİZ MAZOT TIRCILARI SEVİNDİRDİ
Zonguldak Limanı’ndan ucuz mazot satışı başladı.
EKONOMİ Haberi
ÖTV’SİZ MAZOT TIRCILARI SEVİNDİRDİ

Zonguldak Limanı’ndan Ro-Ro gemileri ile Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’a uluslararası taşımacılık yapan ihracat tırlarına Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ‘siz mazot Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen izinle ÖTV’siz ucuz mazot verilmeye başlandı.

Zonguldak Limanı dışında birçok limanda bulunan mazot istasyonları 18 Nisan 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanlığı onayı ile 23 tane kara ve liman hudut kapılarında ÖTV’siz mazot istasyonlarına izin çıktı.

Yıllardır Zonguldak Limanı’ndan Ro-Ro taşımacılığı yapan yüzlerce tır sürücüsü mazot tedarik konusunda büyük sıkıntılar yaşıyordu.

Zonguldak Limanı’na da bir akaryakıt istasyonu kurulaması ve ihracat tırlarına ÖTV’siz mazot temini konusunda yaklaşık 2 yıldır süren çabalar sonuç verdi ve Salı gününden itibaren Zonguldak Limanı’nda kurulan mazot tankı ile litresi 5.08 TL’den ÖTV’siz mazot alımı hem Zonguldak’tan Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’a uluslararası taşımacılık yapan tır firmalarını memnun etti, hem de şehrin ekonomik anlamda önemli girdi kaynağı konusunda da tüm çevreleri oldukça sevindirdi.

Zonguldak Limanı’na kurulan mazot tankının faaliyete başlaması ile uluslararası taşımacılık yapan firmaların başka limanlara gitmemesi konusunda da önemli bir yatırım olarak değerlendiriliyor.

Ro-Ro sahasında kurulan mazot tankının faaliyete başlaması ve tırcılara ucuz mazot alımı konusunda katkıları olan başta Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, AK Parti il Başkanı Zeki Tosun, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, ZTSO Başkanı Metin Demir’in büyük çabaları olduğu öğrenilirken,  ÖTV’siz ve ucuz mazot konusunda birçok uluslararası taşımacılık firmalarının başka limanlara gitmek yerine, daha avantajlı konuma gelen Zonguldak ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Zonguldak Limanı’ndan Ro-Ro taşımacılığı ile uluslararası taşımacılık yapan firmaların, ÖTV’siz ucuz mazot konusunun faaliyete başlaması ile Zonguldak Limanı’nın daha cazip hale geleceği, firma ve tır sayısının da artacağı ifade ediliyor.

 Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖTV’SİZ, MAZOT, TIRCILARI, SEVİNDİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı