ÖZEL İDARE DE ‘ABiDiK KUBiDiK’ İŞLER
Haber
22 Mart 2021 - Pazartesi 17:32 Bu haber 2057 kez okundu
 
ÖZEL İDARE DE ‘ABiDiK KUBiDiK’ İŞLER
GÜNDEM Haberi
ÖZEL İDARE DE ‘ABiDiK KUBiDiK’ İŞLER

ÖZEL İDARE DE ‘ABiDiK KUBiDiK’ İŞLER

“Devlete 30 milyonluk kazık’ olayına devam edelim.

İl Özel İdare bünyesinde çalışan 235 kişiden 98’i yasal olarak ödenmesi gereken ancak, ödenmeyen sosyal haklarını almak için yasal süreç başlatmış ve davayı kazanmış. Geri kalan 137 personel daha dava hazırlığında.

 Tüm işçiler dava açarsa, öz el idare bütçesinden 25-30 milyon liralık bir para çıkacak. Zonguldak İl Özel İdare bütçesi yaklaşık 45 milyon civarında.

Düşünebiliyor musunuz, kasadan çıkacak bu para, Zonguldak ve köylerine yapılacak hizmetlere, 495 bin kişiye gidecek para.

Olayın sebebi hikmeti, işe alınanlarla ilgili.130 kişi, İl Özel İdare bünyesindeki Köylere Hizmet Götürme Birliği yoluyla işe girmiş. İşçiler, CB kararnamesiyle taşerona geçmiş. Sendika devreye girip maaşlarının arttırılmasını istemiş.

Velhasıl-ı kelam, dün işe girmek için torpil arayanlar, bu gün fırsat-ı ganimet bilip toplu para almak için yola koyulmuşlar.

Zonguldak il Özel İdaresi, Türkiye’deki birçok özel idareye göre iyi durumda. Borcu yok, kasada parası var.

Ancak, işler ‘Tıkırında’ yürümediği bir gerçek. Siyasetin müptezelliği ve müzevirliği aynen devam ediyor.

Bu gün itibarıyla ‘Kasa’ fire verecek. En azından ‘Hizmet’ için işe adam almak gerekirse alınamayacak. Önümüz yaz ama; her an seçim bombası patlayabilir. “Köylere boru, kum-çakıl dağıtılmayacak/  seçim yatırımları yapılamayacak” demektir bu.

Dün, yazımın başlığını “Özel idarede ‘Suçlu ayağa kalk’ denmeli” koymuştum.

Bu gün itibarıyla 98 işçi üzerine yükleniyoruz ya?

Biri sizi bir kere kandırırsa suç kandıranın… İki kere kandırırsa siz suçlu olursunuz.

Bir kabahat işlediğinizde, art niyet aranmayabilir. Ancak, aynı kabahati ikinci kez işlerseniz; burada kötü niyet ve suiistimal var demektir.

Gelelim 2019 yılına.

Özel İdarenin kendi kadrolu işçileri, farklı işlerde çalıştırıldığı için 15 milyona yakın para ödenmiş.

Şimdi… Burada ben art niyet arıyorum. Sen, mesela; saha işçisi diye aldığın adamları, yakınını korumak manasında büroya kaydır, sonrada mahkemelik yap, ceplerine ekstradan toplu para koy.

Kime diyorum bunları? Yakınlarını işe sokmak için ‘Torpil’ olan politiplere.

Öyle ya, neden, alındıkları işlerde çalıştırılmamış da, farklı işlere kaydırılmışlar?

Şeytanın yattığı yeri bilen politipler ve idareciler, işe soktukları yandaşlarının farklı işlerde çalıştırılmasından, işyerinin ceza yiyeceğini bilmez mi?

Aynı ‘Katakulli’ işleri belediyelerde de görüp, duyuyoruz. Yandaşlara yazılan mesai paralarının maaşları geçtiğini…

Denetleme kurulu raporlarında yer alıyor bu dediklerimiz.

Özel idarenin denetleme kurulu raporları geriye dönük incelendiğinde, böyle ‘İlginç’ gelişmeler rastlamak mümkün.

Şimdi, 235 kişiden 98 tanesinin alacağı para ile kuruma binecek yükü konuşuyoruz. Peki, nerede bu işçileri işe aldırmak için ‘Hamili kart’ uygulaması yapan politipler?..

Özel idare bünyesinde ve Gazipaşa da, hamili kartçı politipler konuşuluyor.

Özel idarenin bu 98 kişinin alacağı para yükünden kurtulması için şikâyetlerinden vazgeçmeleri gerekiyor. Kim, kimi işe soktuysa gitsin konuşsun kardeşim. Falanca politikacıların yeğeni, filancanın kardeşi, fişmancanın yakını…

Önemli bir konu daha…  Bundan sonra ‘Taktik’ çalışmayla toplu para alacak işçiler, bir fırsatını bulup işten çıkartılmaya çalışılır. Elbette, bu il genel meclisinde ‘ 2019 yılında ödenen 15 milyon civarında para ile ilgili işçiler nerede? Diye tartışma konusu yapılır.

SONUÇ: ‘Böyle gelmiş, böyle gider’, amiyane tabirinin, ‘Siyasi yozlaşma’ çerçevesindeki görüntüsü bu. ‘Tüyü bitmedik yetim hakkı’nın,’Abidik kubidik’ yapılmasının bariz örnekleri var ortada.

Mevcut Vali Sayın Mustafa Tutulmaz ve Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Güral Karayılmaz dışında gelişmiş bir olay bu.

Peki, bu işlerin akıbeti ne olur? Yapılması gereken ne?

Önümüzdeki haftayı bir bekleyelim hele…

 

TOPTANCILAR SOKAĞI ‘EL’ BEKLİYOR

 

Mevcut Fevzipaşa Caddesi. Diğer adı ile eski toptancılar sokağı. Şehrin en kalabalık yerlerinden biri.

 

Aslında, Covid davasında giriş çıkışların kontrollü olması gereken yerlerden biri.

Konumuz pandemi/salgın değil, parke yolun bozukluğu.

Secaattin Gonca’nın başkanlığı döneminde (2008)parke döşenmişti. Zemin asfalttı, asfalt üzerine parke döşendi. Ancak yine de sokağa giriş yerlerinde çökmeler meydana geldi.

Muharrem Akdemir döneminde ‘Düzenleme’ yapılacak dendi, dendiği ile kaldı.

Sokakta iki tane belediye meclis üyesi var. Sokak sakinleri, meclis üyelerinden şikayetçi. Siyasetçiler, eski toptancı sokağına, özel proje uygulaması yapılacağı için bekletildiğini belirtiyorlar.

 

 

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ZOKASI

 

Dün, ‘Kadına şiddete hayır. İstanbul Sözleşmesi’ne de…’ demiştik Kulis’te.

Gerçekten de, Ayasofya’nın ibadete açılmasından sonra, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, ‘Güçlü devlet’ imajı yanında, imajı zedelenen İstanbul’a da verilmiş en büyük moral desteği oldu.

Sözleşme, dünya da toplumsal cinsiyet kavramını tanımlayan ilk belge. Dolayısıyla sözleşme birçok Avrupa ülkesi tarafından, aile yapısını bozduğu gerekçesiyle imzalanmadı.

Sözleşmeyi imzalayan Yunanistan, Almanya, Danimarka, Fillandiya, Hırvatistan, İsveç ve Fransa çekince koydular.

Üçüncü cinsiyeti savunan, aile bütünlüğünü bozan bu antlaşmanın yürürlükten kaldırılmasına yönelik karar açıklanmasıyla birlikte; sözleşmeyi sadece ‘Kadına yönelik şiddet’ olarak yorumlayan siyaset cambazları ayaklandı.

Aslında, bu gün sözleşme lehine tezahürat yapanlar, sözleşmeden çıkan devletlerin ‘yıkıcı cinsiyet ideolojisi’ ve ‘yasadışı göçün körüklenmesi’ konulu şikayetlerini dinlemeliler. Kadın ve erkek arasındaki cinsel farklılıkların ortadan kaldırılmasını düşünmeliler.

Bırakın onu, bunu; İstanbul Sözleşmesiyle okullardaki ‘Cinsiyet’ konulu bilgi kitapçıklarında yapılacak değişimleri öğrenmeliler. Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transların yaygınlaşmasıyla eğitimde yapılacak düzenlemeleri…

Bu gün itibarıyla Türkiye de 5 bin civarında oldukları söylenen LGBT’lerin, yasanın devam etmesiyle Avrupa’dan gelecek transferleri düşünün!

Dünya meseleye, ‘Eşcinselliği meşrulaştırıp, aile kurumunun yok edilmesi’ üzerinden bakıyor.

İstanbul Sözleşmesi, bize yapılan bir ‘Soğuk Savaş’ tezgahıydı. Yuttuğumuz zokayı erken fark edip çıkardık. AB ve diğerlerine renkli çok sesli bir cevap verdik.

Yapılacak olan, zinanın suç sayılmasını kanunlaştırmak yanında; yeni yasalar ile ‘Kadına şiddete hayır’ manasında destekleyici yeni yasalar çıkartıp; mutlu aile temellerini sağlamlaştırmak.

 

ZONGULDAK- KİLİMLİ ARASINDA

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yarın Ankara’da yapılacak 7. Olağan kongre hazırlıkların sürdüren Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, 8 Mayıs(ta Zonguldak’a gelecek olan Genel Başkan Tayyip Erdoğan öncesi yapılacakları açıkladı.

İl Başkanı zeki Tosun, Zonguldak’ta yaşam kalitesini arttıracak yatırımlar hızla devam edeceklerini belirtti.

Mithatpaşa1-2 tünelleri ile yanındaki kavşak düzenlemesi yanında, Kilimli’ye kadar yol ve tünel/kavşak düzenleme çalışmalarını sürdüğünü belirtti.

Tosun; Ulaştırma Bakanı’nın Zonguldak’a gelmesiyle birlikte, Zonguldak-Kilimli yolu çalışmalarının hızlandığını belirtti ve ‘Kilimli’ye kadar olan kısım yılbaşında bitecek’ dedi.

Tosun, ‘Kilimli’den sonra Filyos’a kadar olan bölge tünelleri açılacak. Büyük bir proje’ dedi.

Zonguldak-Kilimli arasında Tı-2 ve Uzunkum T0 tünellerinde çalışmalar devam ediyor.

 

TEŞEKKÜRLER ŞENOL DEMİR

Zonguldak’ın futboldaki Güleryüzlerinden ve başarılı isimlerinden biri Şenol demir.

Zonguldak Kömürspor’u çalıştırıp Şampiyonluk yaşatmış bir futbol çilekeşi.

Şu an da 3. Lig 1. Grupta şampiyonluk mücadelesi veren Diyarbekirspor’u çalıştırıyor.

Zonguldak’ta çalıştığı yıllarda en büyük dayanaklarından olan spor muhabirlerini unutmadı. Yaz/kış demeden takımı çalıştıran ve motive adan spor muhabiri kardeşlerine Diyarbekirspor forması gönderdi.

Bunun üzerine, Zonguldak Kömürspor yöneticileri de harekete geçip, tanıtım ve satışa sundukları şehitler forması hazırlayıp, Zonguldaklı spor muhabirlerine verdi.

Gözlemciler, ‘Geç kalmış bir hakkın tecellisi’ olarak yorumladılar olayı.

Zonguldaklı spor muhabir ve yazarları, vesile oldukları için Şenol Demir’e, ilgi gösterdikleri içinde Zonguldak Kömürsporlu yöneticilere teşekkür etiler.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZEL, İDARE, DE, ‘ABiDiK, KUBiDiK’, İŞLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı