Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 23:13 Bu haber 1906 kez okundu
 
ÖZEL İDARE 'KAMPÜS' OLUŞTURACAK
*İl Özel İdare’sinin hizmet verdiği 12 katlı iş merkezindeki 5 kat satışa çıkacak. Birimler Çaydamar/ Kokaksu’da birleşecek.
GÜNDEM Haberi
ÖZEL İDARE 'KAMPÜS' OLUŞTURACAK

Aynı işi yapan ancak bölümleri ve yönetimleri farklı, en üst yönetimde aynı birine bağlı kurumların toplandığı, sosyal tesisleri, ana girişleri ortak olan ve alt yapı olarak birbirine bağlı alanlardır kampüsler

Bir kesim ‘Kampüs’ yerine ‘Yerleşke’ kullanmaya  çalışılsa da ‘Kampüs’ yaşayan kelimeler arasında yer alıyor. Cezaevi kampüsü, Üniversite kampüsü gibi…

Zonguldak’ın, 2021 yılı itibarıyla merkez Çaydamar Mahallesi Kokaksu mıntıkasında yeni bir kampüs/yerleşkeye kavuşacağı ortaya çıktı.

Vali Ali Kaban (2013-2017)döneminde tartışmaya açılan ancak gerçekleştirilemeyen Özel İdare birimlerinin birleştirilmesi kararı, Kasım ayı il genel meclis toplantısında ele alınacak.

Karar onaylanırsa, 12 katlı iş merkezindeki beş kat satışa çıkacak. Özel idare yeni binasını Çaydamar’da ki ek hizmet binası bahçesinde yapacak.

Alınan bu karar Zonguldak’ta seçilmiş ve atanmışlar yanında vatandaşlar arsında da olumlu bulundu.

Genel de kırsala hitap ettiği için, Türkiye genelinde özel idare hizmetleri daha ziyade şehir dışındaki kampüs/yerleşkelerden yönetiliyor.

Zonguldak’ta Kokaksu ve şehir merkezindeki binalar vasıtasıyla ikiye bölünmüş yönetim, bir araya gelmek suretiyle hem ‘Cari giderler’ hem de zamandan tasarruf yapmış olacak.

İsmail Eşref dönemi(1996-2004) şehir merkezine dikilen ucube binada görev yapan özel idare, görüntü olarak ‘Güvenlikli’ görünmediği gibi ‘Asansör’ ve ‘Otopark’ olarak da yeterli hizmeti veremiyordu.

Köprü üzerinde otopark yasağı bulunduğu için, özel idarede işi olanlar zaman kaybı yaşıyordu. İşi olanlar dilekçeleri öteye beriye taşıyordu.

Özel İdare’nin Kokaksu’ya taşınması, ‘Resmi bina görüntüsü’ sağlamanın ve ‘Hizmetin birleştirilmesi’ ötesinde, merkezde ‘İnsan’ yoğunluğunun azalması açısından da önem arz ediyor.

Özel İdare’ye getirilen eleştirilerden biride, ‘Her an çökebilir’ ve ‘Yıkılacak’ tartışması yapılan ‘Fevkani Köprüsü’nün, Özel İdare katlarının olduğu 12 Katlı İş Merkezi’ne trampa olması.

İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgilere göre; Kokaksu’da ek bina bahçesine yapılacak yeni hizmet binası için yeterli ‘Ödenek’ bütçeye kondu.

Hedef, özel idarenin araç parkını komple yenilemek ve yeni binayı 2021 yılında hizmet açmak, personel arasında birlikteliği sağlamak.

 

Haber : Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZEL, İDARE, 'KAMPÜS', OLUŞTURACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı