ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK ve İYİ PARTİ
Haber
21 Ocak 2021 - Perşembe 17:20 Bu haber 1568 kez okundu
 
ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK ve İYİ PARTİ
GÜNDEM Haberi
ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK ve İYİ PARTİ

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK ve İYİ PARTİ

Politikacının siyasetten beklediği kadar, vatandaşın siyasetçiden beklediği vardır.

Siyasetçi, halka hizmet için siyaset yolunu seçer. Torpille yada hak ederek girdiği listelerden, halktan gördüğü ilgi nispetinde faydalanır, meclise giderse hedefleri paralelinde çalışır.

Vatandaş veya STK mensupları da, hedefleri paralelinde üye, yöre ve ülkeye yapacakları hizmetler konusunda, seçilmiş ve atanmışlardan destek bekler...

Öyle zamanlar vardır ki, iktidar aciz kalır, hizmetleri aksatır, insanların yaşam kaliteleri dip yapar. İşte tam da bu zamanlar, insanların yada seçmenin bir dost eline, sesine ihtiyacı olur.

O an için belki de şartlarda değişiklik olmaz. Ancak, manevi güç dediğimiz ‘Efor’ devreye gider, ‘Ruh’ devreye girer... Yarına bir ‘Umut’ olur, desteğe gelen arkadaş, dost yada siyasetçi...

Zonguldak’ta üç milletvekili, yerel belediye başkanıyla Ak Parti hem merkezi idare hem de yerel yönetimler olarak iktidar. Yani, belediye bütçesiyle yapılamayacak büyük yatırımlar, iktidarın çenesi altında kolayca yapılabilir.

Mahalle yollarının asfaltlanması, liman içi düzenlemesi, derenin ıslahı, Zonguldak-Kilimli arasındaki karayolu güzergahında tünel/kavşak gibi yatırımlar…

Mevsim normali üzerinde kar yağışlarda, kapanan yolların açılması için devlet desteğiyle hizmetlerin aksamadan yürütülmesi…

Maalesef Zonguldak, devlet destekli hizmetlerde, geçmiş yıllara oranla biraz kıpırdıyor. Ödediğimiz vergi kadar yatırım alamasak da, Zonguldak’ın unutulmuşluğu konuşulmuyor.

Ancak, ‘Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu şehir de, yine seçilmişlerden yana ‘Umutsuzluk’ var.

Yoğun kar yağışı sonrası, depolarda tonlarca tuz, şantiyelerde yüzlerce araç ve hazırda bekleyen yüzlerce işçi varken, insanlar kara teslim oldular.

Düşünebiliyor musunuz, belediye ile iş/ticaret yapan müteahhitlerden rica edilse, müteahhitlerin iş makinaları açılmadık yol bırakmazdı.

Dün, belediye başkanı, ‘Özür’ dilemiş ve bahaneler zinciri sıralamış. Bu gibi durumlar için, ‘Özrü kabahatinden büyük’ derler. Ulutan Barajı civarında kar yağan ağaçların dalları elektrik tellerine değip, cereyan kesintisi olmuş ve sular kesilmişse, bunun suçlusu elektrik şirketi filan değildir. Yoğun kar yağacağı bir ay önceden belli. Geçmiş yıllarda başa gelen zarar/ziyan ve nahoş hadiselerden ders nasıl çıkartılmaz? Önlem nasıl almazsın!..

Elektrik şirketi elbette suçlu… Elektrik faturaları takır takır kesilip paraya çevrilmiyor mu? Peki, tellere değen ağaçlar veya yetmeyen trafoları birilerinin mi size göstermesi gerekiyor?

Bana ne senin yüzlerce ton tuzundan, yatan elemanlarından, şantiyelerinde bekleyen araçlarından bana ne!

Olay gayet açık/net… Merkezi idarenin yatırımlarına rağmen, Zonguldak’ta iktidar partisi ‘Patinaj’ yapmış, halktan olumlu not alamamışsa, sebebi, mevcut seçilmiş ve atanmışlardır.

Altı ay önce, Sayın Satılmış Gebeş’i ziyaret ettiğimizde, ‘Elektrik kesintileri nedeniyle sınırlarında fabrikaların kapandığını’ belirtmişti. Altı aydır ‘istihdam ve üretime engel’ olan elektrik kesintilerine çare olamayan seçilmiş ve atanmış, olayı, basit bir ‘ÖZÜR’ ile geçiştiremez.

İktidar partisi, böyle seçilmişler yüzünden puan kaybediyor, eriyor. İşte bunların yüzünden, yukarıda ‘İttifak’ filmleri, hakaretamiz suçlamalar oluşuyor.

SONUÇ:

İnsanların yaşam kalitelerinin, eldeki imkânlar kullanılmadığı için aşağılara çekildiği, moral ve motivasyonun sıfırlandığı ortamda, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu’nun, Zonguldak İl başkanı Sayın Yavuz Erkmen ile ilçe başkanlarıyla şehir merkezinde boy göstermesi gerçekten önemli bir olaydır.

Dün TÜM EMEK DER’i ziyaretlerinde bunu daha iyi anladım.

Önemlidir çünkü, İYİ Parti kendi tabanı dışında, diğer partilerin tabanlarına da umut olmuş, moral olmuştur. Önemlidir, iktidar partisinin ’Keyifçi’ yöneticilerine bir dokunma/dürtme olmuştur. Şehirde, ‘Kentlilik bilinci’ çerçeveli bir fotoğraf gösterilmiştir.

Demek ki neymiş? Cumhurbaşkanı ile ikide bir telefonla görüşme fotoğrafları, yeterli değilmiş.

Bu fotoğraflar, seçilmiş ve atanmış birilerine ‘Parmak sallamak’  yerine kullanılabilir. Ancak, vatandaşı esir eden 50 santim kar yağışına engel olamamıştır maalesef…

Anlayana sivrisinek saz…

BELEDİYE MERKEZ ÇARŞISINA ‘AKLİ’ MÜDAHALE

‘Yumurta kapıya dayandı’ tabirinin soğuk bir görüntüsü bu.

‘Her an yıkılabilir’ raporları olan Zonguldak Belediye Merkez Çarşısı,çatısında biriken tonlarca kar yüzünden yıkılabilir düşüncesiyle kapatıldı.

Zonguldak Belediyesi aldığı kararla, 25 Ocak’a kadar iş merkezini ticaret ve griş/çıkışa kapattı.

Belediye, bu yılın haziran ayında binayı yıkma kararı aldığını, binanın kapatılması ve yıkımına karşı çıkan esnaftan, binanın sağlam olduğuna dair rapor getirmelerini istedi. Esnaf Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden böyle bir rapor getirilmemesi halinde, raporu belediyenin alacağını ve maliyetini esnaftan tahsil edeceğini açıkladı.

Gözlemciler, merkez çarşısının giriş/çıkışının kapatılmasına neden olarak, birkaç yıl önce Soğuksu Pazaryeri çatısının yoğun kar nedeniyle çökmesi, iki insanımızın ölmesini gösterdi.

KampüsünSesi 53. SAYISI

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(ZBEÜ) yayın organı KampüsünSesi (Nisan-Eylül 2020)dün ulaştı bana.

Önce, böyle bir kültür yayını ile takip edenleri arasında köprü kurmaya çalışması güzel bir tavır. Hele de Covid, hayat pahalılığı ve kar/kış/kıyametin ortasında…

Önemlisi, elektrik kesintileri ve ulaşım güçlükleri nedeniyle, Tıp Fakültesi’nin çalışmalarının sekteye uğradığı bir ortam da…

Eğitim faaliyetlerinin 2020 Mart’ından bu yana Uzaktan Eğitim Sistemi(UZEM)ile yürüldüğü bir ortamda.

KampüsünSesi, Covid-19 Özel sayısı gibi olmuş.

Ve Üniversitenin 28. Kuruluş yıldönümü paralelinde aktiviteler var.

10. yılda 53. Sayı. Teşekkürler BEÜ.

SİYASETİN MEŞRU ZEMİNİ

Siyasetin meşru zemini, devlet aklının, sevgi diliyle nakledilerek, insanların yaşam kalitelerini yükseltecek, çağdaş medeniyet seviyesine yükseltecek hizmetlerin gerçekleştirilmesidir.

Politikacı, insanlara hizmet etmek için siyaset yolunu seçen, demokrasi, insan hakları, halk için hizmet düsturunu şiar eden tiplerdir. Ne zaman ki; politip; nalıncı keseri gibi kendine yontmaya başlar, ‘Politikacı esnafı’ olur. O zaman ‘Tüyü bitmedik yetim hakkı’ veya ‘Tüyü bitmiş yetim’ hakkı dinlemez; ‘Dipsiz kuyu’ gibi bulduğunu yutar.

Fark etmez; yuttuğu lavanta olmuş, avanta olmuş; kişinin maddi hakkı, seçmenin manevi ruhu olmuş… Koltukta oturmak, iktidarın nimetlerinden yararlanmak için seçim/sandık hilesi, doğrudan ve direkt ittifak becerileri hep, ‘Bireysel’ ve ‘Toplumsal hak gaspı’ olarak tarihe yazılır.

Salgın, hayat pahalılığı ve kötü hava şartları içinde toplum katmanlarını oluşturanların çoğu inim inim inlerken, koltuk/iktidar/siyaset kavgası yapmak, insanların güven duygularını törpülemek olur.

Ne demek, siyasi düşüncesi veya kaleme aldığı yazıları itibarıyla gazeteciye saldırmak. Saldırının hangi sebeple olursa olsun makul görülmesi. Her şeyden önce, saldırı kınanmanın ötesinde, gösterilerle telin erilmelidir. Telin etmeyenler, saldırıyı kabul edenlerdir. Bu karşımızdaki kim olursa olsun, kaba güçle ve entrikayla ezer geçeriz demektir.

Bu tür, hukuk yoluyla aranmayan ‘Hak’ iddiaları, güç gösterileri, toplum katmanlarının yöneticilere olan inancını, güvenini, sevgi ve saygısını yontar, azaltır, yokeder.

Nihayetinde ortaya sandık gelmeyecek mi?

Kağıt üzerinde kurulacak ittifaklar, gönüllerde kurulacak ittifakların önüne geçtiği nerede görülmüş.

200 GRAM EKMEK 2 LİRA 75 KURUŞ

Türkiye’nin bağımlı olduğu en büyük ithal un pazarı Rusya’nın buğdaya yüksek vergi koymasıyla birlikte, Mart ayı itibarıyla yüzde 10 zamlı ithal yapılacak.

Bu arada, pandemi, kötü hava şartları, un, doğalgaz, asgari ücret, poşet, deterjan, maske, ambalaj gibi girdilerle fırınlarda maliyetler yükseldi.

Fırın işletme sahipleri, bu zamlardan sonra 1 lira 45 kuruşa mal ettikleri ekmekten zarar ettiklerini belirtiyorlar.

Bilindiği gibi Zonguldak’ta 200 gram ekmek 1.5 liradan satılıyor. Yani ekmeğin kilosu 7 lira 50 kuruş. Fırın işletmecilerinin isteği, 200 gram ekmeği 2 lira 25 kuruştan satmak.

Fırın işletmecileri, ekmek ve ekmek satışı konusunda teklifleri de var. Fırın İşletmecisi Şenol Şanal’ın teklifi şöyle.

“Madem ekmek siyasete malzeme olmuş, devlet üretsin ekmeği, malzeme olmaktan çıksın. Bakanlık, genel müdürlük kurulsun. Ekmek, su gibi değer ve ihtiyaç maddesi. Devlet üretirse israf ortadan kalkar. Vatandaş, benim ürettiğimi bayat diye almıyor. Vatandaş, devletin ürettiğini alır. Ekmekte günde yüzde 25çöpe gidiyor. Hem ekonomik açıdan yazık, hem dini açıdan günah. En azından çöpe giden ekmek kurtulur. Fiyat, en az yüzde 25 aşağı çekilmiş olur”

Tartışmaya açık görüş. Görüşleri aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZRÜ, KABAHATİNDEN, BÜYÜK, ve, İYİ, PARTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı