PALEOLİMNOLOJİ ALANINDA İLK TÜRKÇE KİTAP
Haber
06 Nisan 2021 - Salı 12:07 Bu haber 1933 kez okundu
 
PALEOLİMNOLOJİ ALANINDA İLK TÜRKÇE KİTAP
GÜNDEM Haberi
PALEOLİMNOLOJİ ALANINDA İLK TÜRKÇE KİTAP

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)  Öğretim Üyesi Paleolimnoloji alanının ilk Türkçe kitabı yayınlandı.

BEÜ Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ceran Şekeryapan “Paleolimnoloji: Biyolojik İndikatörler ve Anadolu’da Uygulamaları” adında kitap yayınladı.

Kitap paleolimnoloji alanında ilk Türkçe kaynak kitap olma özelliği taşımasıyla önemli bir yayındır. Biyolojik indikatörleri biyoloji, coğrafya ve jeoloji öğrencileri ile tanıştırmayı, alanın araştırmacılarına destek olmayı amaçlayan kitap, aynı zamanda geçmiş çevresel koşullar ve iklimi merak edenlerin ilgisine sunuldu. Diğer yandan; biyoloji biliminin alt dallarından olan güncel limnoloji ve ekoloji alanlarında çalışmalar yapanlar içinde yol haritalarında olacaktır.

Dr. Öğr. Üyesi Ceran Şekeryapan kitabı hakkında yaptığı açıklamada Anadolu’daki göl sedimanları geç Pleistosen’in çoğu ve Holosen boyunca hem insanlık tarihine hem de geçmiş iklim ve çevresel değişimlere tanıklık etmişlerdir. Bugün yaşadığımız iklimsel ve çevresel koşulların yakın ve uzak geçmişteki değişimini takip etmek bize hem bugünü daha iyi anlamamızı hem de geleceğe yönelik daha iyi tahminlerde bulunmamızı sağlayacağını dile getirdi. 

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: PALEOLİMNOLOJİ, ALANINDA, İLK, TÜRKÇE, KİTAP,
Yorumlar
Haber Yazılımı