PANDEMİ ve CİDDİYETSİZ İNSANLAR
Haber
27 Nisan 2021 - Salı 17:29 Bu haber 2416 kez okundu
 
PANDEMİ ve CİDDİYETSİZ İNSANLAR
GÜNDEM Haberi
PANDEMİ ve CİDDİYETSİZ İNSANLAR

PANDEMİ ve CİDDİYETSİZ İNSANLAR

‘Vatandaşlar aşılarını olursa, aşı tedarikinde sıkıntı çıkmazsa ve salgın önleme kurallarına riayet edilirse güz döneminde rahat ederiz’

Böyle diyor coronavirüs konusunda yapılan çalışmaları takip edip, insanları bilgilendiren uzmanlar.

Dün Zonguldak şehir merkezinden insan ve araç görüntülerini yansıtıp, ‘İpini kopartan çarşıda’ başlığı atmıştık.

Tabiri caizse, ‘Coronavirüs atsan yere düşmez’  görüntülü manzara kurallara uyan ve sorumluluk taşıyan vatandaşları ürkütmüştü.

Dün Zonguldak Valisi Sayın Mustafa tutulmaz, Zonguldak’ın en fazla vaka artışına sahip il olduğunu açıkladı.

Bu, Zonguldak’ta ölümcül hastalığa karşı hassas olmayan insanların varlığını değil, toplumsal konularda ciddiyetsiz insanların yoğun olduğunun da bir göstergesi.

Zonguldak ve ülke de ‘Tam kapanma’ olsa bile, kurallar riayet edilmedikten sonra ‘Değişen bir şey olmayacak’ demektir bu.

Korona’nın ortaya çıkmasından bu yana 13 aylık süreçte, tedbirlere uyulmayış nedeniyle en yoğun tedbirler alındı.

Gözlemciler ve uzmanlar, 19 günlük eve kapanma olayının bile az olduğu görüşlerini paylaşıyorlar.

19 Günlük eve kapanma sürecinde kurallara uyulmaz ve vaka-ölüm sayılarında düşme olmazsa, önlemlerin uzatılmasının söz konusu olacağı ileri sürülüyor.

Cumhurbaşkanı tarafından yarın akşam itibarıyla başlayacak olan 19 günlük eve kapanma süreci açıklamasına rağmen dün yine cadde ve sokaklarda insan ve araç yoğunluğu dikkatlerden kaçmadı.

Kurallara uyan vatandaşlar, kurallara uymayanlardan çok, yetkili ve ilgilileri uyarıyor ve ‘Kuralsızlara neden ceza-i işlem uygulanmıyor?’ diye soruyor.

Yani, eve kapanma uygulaması yapılacak ya?

Yine araç sahipleri, şehirde tur ve turnikelerini devam ettirecekler mi? Vatandaşlar ellerine aldıkları bir file ile guruplar halinde şehir turu ve mahalle aralarında dolaşacaklar mı?

Özetle; ciddiyetsiz, saygısız insanlar maddi-manevi müdahale yapılacak mı, yapılmayacak mı?

ZONGULDAK’TA PELİN YAĞIZ TARTIŞMASI

Dün sabah itibarıyla Zonguldak’ta ‘Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Pelin Yağız’ın görevden alındığına ilişkin haber ‘Bomba’ gibi patladı.

Sayın Yağız’ın yerine Ankara’dan TOKİ Uzmanı  İnşaat Mühendisi Şenol Ayyıldız’ın getirileceği iddia edildi.,

Sayın Yağız’ın görevden alınma haberinin ‘Bomba’ tesiri yapmasının nedenlerinden biri de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Zonguldak’ta yaptığı inceleme/denetleme gezisi ardından gerçekleşmesi.

İl Müdürü sayın Pelin Yağız’ın görevden alınması ardından, ‘Siyasi kulisler’, ‘Sebep-sonuç’ ilişkileri üzerinden yorumlar üretip, tartışma yaratılar.

İl Müdürü Sayın Yağız, parti içinde tartışmalara neden olan üç bürokrattan biriydi ve belediye başkanı tarafından Ankara’da şikayet edildikleri medyada birkaç kez konu edilmişti.

Dün piyasada dolaşan kulisler arasında, Bakan Kurum’un liman içi düzenlemeleri incelerken, deniz içinde iskele ile gidilen ve üzeri kapalı yapı konusunda; belediye başkanına ‘Bunu neden yıkmadık. Neden korunuyor?’ sorusuna neden olan olay olabileceği yayıldı.

İl Müdürü Sayın Yağız’ın görevden alınmasına sebepler arasında, TOKİ ağırlıklı hizmetlerin yoğunluk kazanacağı Zonguldak’ta, çalışmaların usulüne uygun ve hızlı olması için değişiklik yapıldı bulunuyor.

Bilindiği gibi merkezde Sosyete Pazarı alanı, Lavuar Alanı projesi ve Belediye Merkez Çarşısı inşaatının da TOKİ tarafından yapılacak. Diğer taraftan merkez ilçe başta olmak üzere ilçe ve belediyelerde de TOKİ aracılığı ile konut inşaatlarının hızlanacağı ileri sürülüyor.

MFA MASKE’DEN YENİ ÜRÜN

Zonguldak’ın pandemi/salgın sürecinde öne çıkan ve şehrin yüz akı durumundaki yatırımlarından olan İş Güvenliği Medikal Tekstil imalat Ticaret Sanayi Limited Şirketi(MFA Maske) Türkiye de bir ilke daha imza atma hazırlığında.

MFA Maske yetkilisi Murat Uzun, yatırım ve hizmetlerine süratle devam etiklerini belirterek, Nano boyutlu maske filitresi üretme çalışmalarını sürdürdüklerini ve yakında piyasaya süreceklerini açıkladı. Uzun, ‘Virüsle mücadelede etkili ve normal zamanda konutlarda ev kadınlarının deterjanlı temizlik işlerinde kullanabilecekleri bir maske üretiyoruz. Maliyet açısından dar gelirlilerin bile kullanacakları bu maskeyi yakında inşallah piyasaya süreceğiz’ dedi.

Kısa sürede adından söz ettiren yöre ve ülke için güzel hizmetler yapan MFA Maske yetkililerini bu vesile kutluyoruz.

SAĞLIK EKİBİ ENFEKTE OLMUŞ(!)

Korona testleri yapılan madencilerin, test sonuçları açıklanana kadr maden ocaklarında çalıştırılması tartışmalara neden olmuştu.

CHP Zonguldak milletvekili olayı Türkiye gündemine taşıyıp, PCR testleri pozitif çıkan işçilerin çalıştırılmalarını meclis gündemine taşımıştı.

Olay Zonguldak kamuoyunda da tartışılıp, yoğun eleştirilere neden olmuştu.

Geciken test sonuçlarıyla ilgili dün, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz açıklama yaptı. ‘tarama testlerinin alındığı gün, o hafta çalışan ekip enfekte olmuş. Ekip enfekte olunca, onların yerine yenileri gelmiş. Madencilerden alınan PCR testlerinde gözden kaçan bir durum olmuş.  İl Sağlık Müdürlüğü gereken incelemeyi yapıyor’ dedi.

Velhasıl-ı kelam, test ekibine soruşturma açılmış. Nihayetinde, kabak test ekibinin başına patladı.

Demek ki, önemli/ciddi/ ölümcül bir konuda bile(!) gözden kaçan durumlar olabiliyormuş.

Demek ki, ölümcül konularda bile gözden kaçacak yada savsaklanacak işler oluyormuş.

Demek ki neymiş? Mesele sadece test ekibinin kulağını çekmeyle bitmeyecek.

Bundan böyle ‘Savsaklama’ olmaması için; denetim zafiyeti açısından bir gelişme var mı yok mu?

Yani, bundan böyle, test ekibinin sebep olacağı böyle bir durumla karşılaşır mıyız?

PANDEMİ SÜRECİNDE EMNİYET KEMERİ UNUTULDU

Pandemi/salgın sürecinde göz ardı edilen konulardan biride trafikteki araçlarda emniyet kemeri uygulamasının savsaklanması.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde bile, aracıyla birlikte yasağı delenler, araç içinde mecburi oldukları emniyet kemerlerini takmadıkları gözleniyor. ‘Öncelik yayanın ve öncelik hayatın’ ile ‘Emniyet kemeri hayat kurtarır’ etkinlikleriyle farkındalık yaratma çalışması başlatan İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda önlemleri arttırması bekleniyor.

Pandemi sürecinde, yaya ve sürücüler üzerinde sadece ‘Maske-Mesafe’ uygulaması denetlenirken, ‘Emniyet kemeri’ uygulamalarına dikkat edilmiyor.

Ailece araçlarında seyahat edenler bile emniyet kemeri takmayıp, çocuklarına kötü örnek oluyorlar.

Bırakın arka koltuklarda oturanların emniyet kemeri takmamalarını, ön koltukta oturanlar bile kemer kullanmıyor.

Yaya ve araç sürücülerinin,  özellikle ve öncelikle kendi rızalarıyla yapmaları beklenen bu etkinliklere uymayanlara yasal müdahale yapılması bekleniyor.

Diğer taraftan, İçişleri Bakanlığı’nın ‘Emniyet kemeri’ takılması için, farkındalık yaratma etkinliklerine ağırlık verilmesi için hazırlıklar yaptığı öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: PANDEMİ, ve, CİDDİYETSİZ, İNSANLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı